Від Революції до освіти гідності

0 коментувати
Революція гідності дала нам важливий урок, який можна виразити словами "Вільне суспільство - це моральне досягнення"

Цю ж ідею розвинув і лауреат Темплтеновської премії Джонатан Сакс в своїй промові 2016 року.

Думаючи про це, я наполегливо захищаю освіту, яка пов'язана з моральними досягненнями і критично важлива при підготовці нас до свободи. Освіта повинна давати нам можливості і надихати нас на створення і життя у вільному суспільстві, і має стати пріоритетом в міжнародному порядку денному.

Тоталітарні режими цілеспрямовано принижують і обмежують освіту, особливо ліберальну. Радянська освіта грала найважливішу роль в пропаганді цінностей системи і розвитку у нового покоління системи мислення, яка дозволила їм легко прийняти існуючий порядок.

У своїй промові Сакс говорить про концепцію передачі моралі на аутсорс, що, на його думку, визначає мислення і поведінку в наш час.

Ідея про те, щоб віддавати на аутсорс свободу дуже ризикована і потенційно руйнівна. Джерелом свободи суспільства не є ні ринок, ні держава, ні технології. У той момент, коли ми переконуємо себе, що процес створення і підтримки вільного суспільства можна віддати зовнішнім силам, ми створюємо собі проблему, вирішувати яку доведеться поколіннями. Дуже малоймовірно, що ми зможемо осмислено і успішно передавати функції підтримки свободи комусь або чомусь, крім себе.

І тут я сподіваюся на майбутнє: до того часу, поки ми не розглядаємо цю ідею, а вважаємо досягнення свободи нашою головною метою, ми правильно ставимося до майбутнього. Правда в тому, що наше щоденне мислення, рішення, дії, голосування, виховання дітей і бізнес не завжди перегукуються з тим, що ми вважаємо правильним. І це нормально, тому що свобода - це коли вільні люди намагаються і програють, і знову намагаються виграти свободу. Тому Сакс нагадує нам, що вільне суспільство - це моральне досягнення.

іберальне суспільство - це складне завдання для кожного покоління

Важливо розуміти, що моральні досягнення не можна передати, як речі або товари. Нам можуть належати будівлі, земля та інші речі, які ми успадкували від предків, але я не можу успадкувати моральне досягнення моїх предків таким же способом. Я можу визнавати їх, вони можуть мене надихати, але я не можу наділити себе чужими моральними досягненнями.

Тому ліберальне суспільство - це складне завдання для кожного покоління. Попередні покоління можуть надати нам соціальний капітал, який допомагає або заважає нашій здатності досягти свободи. Встановлена політика і процедури, політичні моделі, якість суспільного життя, як і життєздатність громадянського суспільства є втіленнями соціального капіталу, зібраного попередніми поколіннями. Освіта виразно в цьому ж списку найважливіших інструментів, які можуть зробити можливими, сформувати і підтримати наші прагнення до свободи. Але крім того, вона може підготувати і направити нас в сторону аутсорсингової ментальності, заснованої на споживчому відношенні.

І я запитую себе знову: як ми можемо перейти від Революції гідності до освіти гідності? Мені здається, що революція може наставити вас на шлях істинний, але це може і не бути оптимальним способом життя. Саме тут включається освіта, як більш прийнятний спосіб зростання.

Ідеї Папи Франциска, які він висловив у виступі на TED, резонують з висновками, які ми зробили з Революції Гідності. Він закликає до революції доброти, що виходить з ідеї солідарності. Солідарність, за словами Папи, повинна існувати за замовчуванням, якщо ми сподіваємося на краще майбутнє. Тому ідея освіти гідності, за словами Папи, будується навколо солідарності.

Солідарність - це марна концепція, якщо вона не росте з нашої здатності цінувати гідність інших. Таким чином, Папа підкреслює, що солідарність «не є автоматичним механізмом. Її не можна запрограмувати або контролювати. Це вільний відгук, породжений серцем кожного з нас». Можливість вільно реагувати формує відповідальність. Відповідальність - це спосіб спілкування із зовнішнім світом; це те, як ми, будучи вільними людьми, відповідаємо на виклики, зобов'язання, трагедії інших людей.

Ось чому ліберальна освіта настільки важлива для того, щоб побудувати краще, більш гуманне і справедливе життя. Але без гідного керівництва ніякої освіти гідності бути не може.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікація повної версії тексту заборонена

Оригінал опубліковано на Atlantic Council


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Володимир Турчиновський
Володимир Турчиновський

Доктор філософії, с екретар Сенату УКУ, д иректор Міжнародного інституту філософської етики і проблем суспільства

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.