Україна — вікно звитяг

1 коментувати
Люди, здатні вірити, творити майбутнє і змінювати історію в одну мить,— головна тенденція сучасності

Технології все сильніше впливатимуть на культуру. Мова про те, що споживання контенту стане ще індивідуальнішим. Уже зараз кожен звик самостійно формувати особисту бібліотеку кіно і музики. Щоправда, за всього різноманіття людиною легше маніпулювати. У цьому є певний парадокс віртуального світу: він дозволяє розвивати індивідуальність, але водночас для більшості знищує її. Коли дивишся ролик корейця з мільярдом переглядів, розумієш, що відбувається обдурення і руйнування особистості.

Також завдяки технологіям споживач отримає більше можливостей впливати на контент. Утім, зросте інтерес і до консервативних речей. Наприклад, як зараз до вінілу. Паперові книги, театр — багатьом з вимогливою свідомістю захочеться рано чи пізно доторкнутися до чогось невіртуального. Вважаю, це своєю чергою вплине на те, що мистецтво стане сентиментальнішим (віртуальний світ все ж таки холодний, шукати тепло доведеться в консервативних речі).

Але культура — не тільки контент. Передусім культура — те, що відбувається у свідомості суспільства. І зараз очевидно, що на світ чекають глобальні пертурбації.

Складно спрогнозувати, як розвиватиметься велика інерційна та піддана багатьом чинникам система під назвою Захід. За моїми спостереженнями під час роботи в Австрії, Німеччині та Польщі, очікується якийсь песимістичний, катастрофічний сценарій, головний тренд: "Завтра буде гірше". На відміну від Заходу, в Україні все ж багато хто очікує, що завтра буде краще. Що за місяць, рік чи десятиліття ми отримаємо більше можливостей. Це певною мірою вигідно відрізняє Україну від Європи, хоч і парадоксально: ситуація гірша, але очікування майбутнього кращі.

Україна може стати унікальним майданчиком надії, майданчиком, на який зможуть приїжджати люди з усього світу

У цьому контексті Україна може зіграти дуже цікаву роль у світовій історії та конкретно в історії Європи. Головне — не упустити цей вітер надії, що наповнює, всупереч всьому, свідомість молодих людей, які розуміють, що тільки вони відповідають за своє життя. Це може стати тим меседжем, який вплине на наше майбутнє. Поясню, про що йдеться.

Нещодавно після виступу Dakh Daughters на музичному фестивалі у Відні відбулася цікава дискусія. Зазвичай на таких дискусіях лише кілька десятків людей, але цього разу залишилося практично половина залу. Під час дискусії одним із головних питань було таке: Dakh Daughters — політична група? Вони хотіли почути "так", оскільки прочитали в наших піснях протест. Але ми намагалися розповісти, що протест — не головне. Перш за все потрібно наповнити своє серце любов'ю. Тоді в обуренні та болю з'являється світло, яке мобілізує на вчинки іншої етичної спрямованості, на процес творення.

Але коли ми підкреслювали це, хтось із глядачів зауважив: мовляв, ви так багато говорите про любов, що нагадуєте нам секту. Але ні, це ви боїтеся пустити любов до свого серця, а від нас хочете, щоб ми були групою проти Росії чи проти чогось ще. Хоча, перейшовши в такий прямий протест, опиняєшся на рівні свого опонента, у площині, де перевагу отримує безпринципніша сторона.

Україна ж (звісно, не у вигляді наявної державної інституції, а як чудовий простір і прекрасні люди) може стати унікальним майданчиком надії, майданчиком, де сформуються вікна в майбутнє, куди зможуть приїжджати люди з усього світу і, наповнивши серце любов'ю, змінювати цей світ.

У цьому сенсі яскравий приклад — Ілон Маск, засновник Tesla Motors та інших інноваційних компаній. Люди такого рівня, здатні творити майбутнє і змінювати історію в одну мить,— головна тенденція сучасності. І в цьому з'являється здоровий і оптимістичний погляд у завтрашній день.

Розумію, що не так вже й просто вписатися у світовий процес розвитку з наявними українськими ресурсами та технічною базою. З іншого боку, що голіший, то мудріший. І якщо створити ці вікна можливостей в Україні для людей зі всього світу, правильно спроектувати, то Україна може стати дуже цікавою країною — технологічною та культурною. Таким з'єднувальним містком між Росією, Заходом, навіть мусульманським і китайським світами.

Текст опубліковано в рамках спецпроекту "Україна і світ 2030" в журналі "Новое Время" від 03.06.2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.