Свята закінчилися. Що далі?

2 коментувати
Свята закінчилися. Що далі?
Те, що буде відбуватися з нами в цьому році, залежить від оптики, яку ми самі собі налаштовуємо

Новорічні свята традиційно перемикають життя більшості українців в режим standby. Як би не було складно виходити з такого стану, канікули все одно закінчуються. Попереду цілий рік. Треба вирішити з яким настроєм і станом ми будемо в ньому жити.

З одного боку, пройшло два роки після Майдану, і відсутність явної "перемоги" викликає бажання спекулювати. Багатьом, особливо тим, хто на Майдані не стояв, хочеться сказати, мовляв, ось минуло два роки, і де ж ваші зміни? Всі зрадники, корупція не зникла, економіка в шоці та інші справи. Найсумніше в тому, що часто претензії обґрунтовані.

Але виникає питання: а як кожен з нас дивиться сам на себе? Готовий змінюватися і бути чесним, красивим, відважним, багато працювати, і в цій рідкісній, але важкій праці будувати свою країну? Або ж говорити, що хтось повинен побудувати, а я буду при цьому, сидячи на дивані, якось рефлексувати?

Безумовно, Майдан породив початкову історію людей, готових відповідати за своє життя, за свою країну, але їх поки мало. До того ж багато тих, хто активізувався після Майдану - зараз в депресії. Це легко пояснити. Ти спочатку в ейфорії починаєш щось робити, а потім стикаєшся з рутиною. Адже насправді Майдан – це не сотні тисяч людей. Присутніх було набагато більше, але реально активних – тисяч сорок-п'ятдесят. І ці люди розчиняються, потрапляють в інфантильне суспільство, налаштоване патерналістськи, щоб хтось за них щось вирішував. Це стосується практично всіх – діячів культури, вчителів, лікарів, держсектора – цієї інерційної махіни з пострадянською свідомістю, щоб зарплати були більше, а роботи менше.

Найстрашніше, що людям, готовим щось змінювати і щось робити, доводиться працювати в кислотному ворожому середовищі

І одна справа - енергія протесту, яка була на Майдані, коли пасіонарна частина суспільства змогла відокремитися і сказати, що ми йдемо точно не туди. А от далі – виникає більш складний, трудомісткий процес: а як ми будемо йти по цій непростій дорозі? І ось тут пасіонарії, лідери, які хочуть змін, опиняються на нещадному майданчику, що обдувається ворожими вихорами. З одного боку, бурчання "а де ось це все, за що ви стояли", з іншого - скептицизм на рівні "а де ж ваша нова Україна". І найстрашніше, що ці питання ніби і справедливі, але людям, готовим щось змінювати і щось робити, доводиться працювати в кислотному ворожому середовищі.

Більш того, їм складно навіть між собою домовитися, тому що, знову ж таки, одна річ ставити перед собою завдання знести стіну, а інше – зрозуміти, що ми будуємо на місці стіни. Знести стіну – важко, драматично, трагічно. Але тут все просто: хто сильніше – б'є кувалдою, хто слабший - замітає віником, викруткою колупає, у фейсбуці сидить... А далі все виявляється куди складніше.

І тут ось, нехай це звучить трішки менторськи, виникає питання, що не можна пускати в своє серце зневіру. Не можна. Це смертний гріх. Починається якась історія, що самовільно заводиться: шукати підтвердження поганого простіше, ніж брати і робити, ніж навчитися довіряти і бачити очі іншої людини.

Зневіра як проказа, яка повільно, але невпинно роз'їдає твою душу. Я розумію, що сумніви входять в серце, і з'являється почуття самотності і відчуття безпорадності. Але ж нам нав'язують цю катастрофічну свідомість. Начебто цікавіше читати новини про те, що все пропало. Але це лише дражнить бісів всередині нас. І тут необхідна мужність, щоб допомагати один одному і собі. Не хочеться використовувати слово позитив, але треба вірити в світло і ділитися світлом один з одним, і тоді, безумовно, виникне потенціал.

І це вже відбувається. Це як губка, яка накопичує воду. Є межа, де вона почне цю цілющу вологу віддавати. І ця межа проходить не між людьми, а всередині кожного з нас.

У кожному є і Бог, і біс, кожен з нас недосконалий. Але при цьому є іскра порятунку. Не абстрактного – десь там після смерті або коли буде страшний суд. Цей страшний суд відбувається кожен день. І коли ти схиляєшся до мізантропії й скептицизму – це і є пекло.

Потрібно якесь неймовірне зусилля, як вирвати свою душу з цього виру зневіри. Зневіри в загальному розумінні – не тільки в Бога і себе, але і в життя. В те, що ти можеш. Цей інфантилізм, мовляв хтось, президент, прем'єр або Росія, або ще хтось у всьому винен. 

Те, що буде відбуватися з нами в цьому році, залежить від оптики, яку ми самі собі налаштовуємо. Захочемо побачити морок і темряву – немає проблем. Або все ж таки знайдемо в собі сили побачити світ, допомагати один одному, простягати один одному руку, довіряти. Навчитися довіряти іншому, ділитися надією і вірою іноді навіть всупереч своєму внутрішньому стану – це велика школа для кожного.

Це щоденна праця. Буквальна праця, не абстракція. І це не колись потім – це треба робити прямо зараз. Власне, це і є життя – відповідь на запитання: «Я живу або я виживаю?»

Найстрашніше, що людям, готовим щось змінювати і щось робити, доводиться працювати в кислотному ворожому середовищі.

Смуток – це якась проказа, яка повільно, але невпинно роз'їдає твою душу.

Завжди існує момент: це ж твоє життя! І пояснювати свою нездатність тим, що ти профукав своє життя, тому що був не той президент – це як мінімум дивно.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.