Ми так не домовлялися, або чи вийде знову Майдан

11 коментувати
Ви запитали вчора у своїх 10 хвилинах, пане прем'єр, чи досягли ми того, за що стояв Майдан. Я не знаю, за що стояли там ви. Може, ви і досягли. І досить прикриватися цінностями Майдану і клястися іменами загиблої Небесної сотні. Ви ж першим їх і зраджуєте

В суботу батьки пішли на Майдан. Тато хотів відразу брати дрова (більше нічого немає, всі теплі штани він роздав на минулому), але потім подумав і вирішив спочатку «тверезо оцінити обстановку». Повернулися звідти вони з двома думками. Тато сказав: якщо б туди вийшли «нормальні люди, а не незрозуміло хто», завтра поніс би дрова. Мама сказала: так страшно, якщо знову революція, але, може, це хоча б протверезить і злякає їх.

Мої батьки – далеко не ті, хто у цій державі бідують. Вони взагалі не бідують. Їх просто дістало.

Увечері подзвонив брат з Херсона. Теж – не з тих, хто бідує, а з тих, хто намагається заробляти своїми руками в невеликому власному бізнесі. Завжди аполітичний і скептично налаштований до «революційних настроїв у вас там в Києві» (там, на півдні, це поширено), брат сказав: так дістало, що цього разу я сам приїду, якщо що; час їх ставити на місце.

«Їх» – це, Арсенію Петровичу і Петро Олексійовичу, – вас. Це вам відповідь на ваші звернення до народу, на ваші 10 хвилин з прем'єром. Це мікроскопічний зріз настроїв суспільства. Суспільства не бідних і ображених вами, а таких собі звичайних людей. Яких дістало те, що замість того, щоб вбити злодійство і кумівство, ви їх очолили і поділили. Дістала брехня з телеекранів. Дістали розслідування про схемщиків у вашому оточенні. Дістали репортажі про ваших договорняки. Дістали відео про таємні нічні переговори у АП. Дістала ваша нездатність і небажання поставити їх, цих людей, інтереси вище особистих.

Головне, як на мене, питання двох років, що пройшли після Майдану, вам, Арсенію Петровичу і Петро Олексійовичу, якось ще минулого літа на засіданні Кабміну поставила Ганна Дерев'янко, керівник Європейської Бізнес Асоціації: Ви ж прийшли будувати нову країну. Так що ж заважає?

Шкода, що відповіді на нього у вас і у суспільства – абсолютно різні.

Вчора у своїх традиційних 10 хвилинах ви, пане прем'єр, сказали, що системну, мафіозну корупцію на самому верху ви типу перемогли. І що майбутнє країни насправді руйнують ті, хто дає хабара десь там в дитячих садах, лікарнях або на митниці. Якщо я правильно вас почула.

Спочатку відкрию вам секрет: у народі ваші 10 хвилин вважають дуже смішною передачею. «10 хвилин з прем'єром: все, що потрібно знати про теорію відносності». Це про вас. Або ось ще анекдот: «Опубліковано рейтинг найкращих гумористичних передач: третє місце – Розсміши коміка, друге місце – Вечірній квартал, перше місце – 10 хвилин з прем'єром». А ось вам ще анекдот, несмішний вже правда: Щоб вивести країну з кризи, в уряді вирішили три дні не красти.

Гальмо прогресу в країні – зовсім не ті, хто дає хабара в дитячих садах. Гальмом називають саме вашу трійцю.

Перше гальмо – це Верховна Рада, яка займається популізмом, не приймає законів, саботує реформи і займається лобізмом і відбиттям своїх інвестицій у передвиборчі кампанії.

Друге – це ви, прем'єр-міністр, кого експерти називають головною перешкодою модернізації України. Особисто вас, пане Яценюк. Не уряд.

І третє – це президент, який бореться за зміцнення власної влади і особисте майбутнє замість того, щоб боротися за зміцнення і майбутнє країни.

Два роки тому країна, дозволивши вашому тріо підхопити ту владу, що звалилася вам в руки, вважала, що підписує з вами новий суспільний договір, і тепер, прогнавши зграю злодіїв і негідників, всі спробують (цитую) жити по-новому. І ось, сидячи біля телеекранів і слухаючи ваші 10 хвилин, країна дивується: чи то це «по-новому» країна і ви зрозуміли по-різному, чи то ви виявилися занадто слабкими, щоб нести тягар влади. Чи то два роки тому ви її, цю країну, просто обдурили. І продовжуєте дурити і називати чорне – білим.

А як інакше розуміти? Якщо прем'єр, президент та спікер, перекрикуючи один одного, заявляють, що скрутили шию топ-корупції – а їх люди при цьому контролюють, спрямовують і перерозподіляють потоки. Ми говоримо навіть не про те, що президент, прем'єр і спікер не борються з корупцією – а про те, що в корупції замішані їх найближчі соратники. За спиною у президента, прем'єра і спікера їхні люди, повторюючи історію всіх «папєрєдніков», контролюють парламент, державні грошові потоки, державні підприємства,  ухиляються від податків. Якщо за два роки реформи так і не торкнулися серйозно тих сфер, де крутяться великі бабки і де зосереджені інтереси сірих кардиналів, фінансово-політичних груп та інших схемщиків.

Ми так не домовлялися. Такий договір ми з вами не укладали. І якщо суспільний договір впирається в те, що влада, замість демократії, скочується в демократуру, а поруч зі старим олігархатом – розквітає новий, то цей суспільний договір припускає, зокрема, право другої сторони на повстання.

Адже виходить, що країна, принаймні чимала її частина, обережно сподівалася, що до влади нарешті прийшли демократи. А демократи не прийшли – а дорвалися. І ніякий розголос, жодне публічне засудження вже не протвережує їх.

В нормальних країнах, якщо ЗМІ викривають міністра економіки в сумнівному отриманні $100 тис. на політичну діяльність (як у Японії), то міністр подає у відставку. Якщо міністра оборони його співробітниці звинувачують у надмірній велелюбності (як в Ізраїлі) – міністр іде у відставку. Якщо генпрокурора звинувачують у незаконному використанні поліцейського кортежу супроводу (як у Румунії) – то генпрокурор подає у відставку.

В ненормальних країнах – таких, як наша (поки) – якщо ЗМІ пишуть, що найближчий друг президента, керуючий його фракцією, впливає на держкомпанії, генпрокуратуру та енергетику, якщо один з міністрів стверджує, що ця людина президента вказує міністру, яких людей на які держкомпанії потрібно розставити – ніхто нікуди не йде. Чому? Адже неважливо вже, чи доведе слідство, що соратник президента – корупціонер і схемщик. Він повинен піти просто тому, що дружина Цезаря має бути поза підозр.

Я чесно намагалася шукати вам виправдання. Я розумію, що неможливо швидко зламати стару систему, навмисно вибудувану так, щоб перекачувати гроші з державної скарбниці та кишень підприємців і просто звичайних людей, які, як ви кажете, дають хабарі, в кишені чиновників і тих, хто опинився на самому верху владної піраміди. Але мені все одно здавалося, що повинен настати рано чи пізно момент, коли президент або прем'єр скажуть «досить». А ви, пане прем'єр і пан президент, все не кажете. До речі, ви пам'ятаєте мультик про золоту антилопу, де золото перетворюється на черепки, під якими гине жадібний раджа?

Ви запитали вчора у своїх 10 хвилинах, Арсеній Петрович, що змінилося за два роки і чи досягли ми того, за що стояв Майдан. Я не знаю, за що стояли там ви, волаючи «куля в лоб». Може, ви і досягли. І досить прикриватися цінностями Майдану і клястися іменами загиблої Небесної сотні. Ви ж першим їх і зраджуєте.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.