Три кити біохакінгу. Як продовжити собі життя

24 листопада 2018, 07:30
7558
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Використання інструментів молекулярної біології та генної інженерії. Імплантація біосенсорів у тіло. Зміна середовища навколо і всередині себе, щоб контролювати своє здоров'я. Ось вони, три кити біохакінгу

Досить часто в англомовному середовищі еквівалентом біохакінгу виступає абревіатура DIYB (в перекладі – біологія своїми руками). Люди, які об'єднують передові технології з біологічним матеріалом, отримали назву гріндери. Йдеться вживляння чипів, магнітів, різних датчиків та інших приладів.

Хтось вживляє чіпи для перетворення себе на арт-проект, хтось – щоб вирішити проблеми зі слабким здоров'ям. Є й ті, хто додає до своїх можливостей надздібності. Наприклад, відчувати електромагнітні поля кінчиками пальців.

Але найбільш поширене в наших широтах розуміння біохакінгу – це мистецтво і наука зміни середовища навколо і всередині себе, щоб контролювати своє здоров'я, тривалість життя і продуктивність. Йдеться про те, що ви кладете собі до рота, яким повітрям дихайте, яке світло використовуєте, скільки спите, яким фізичним навантаженням піддаєте своє тіло, як навантажуєте і розвантажуєте свій мозок.

Більшість людей мають вдвічі більше енергії, ніж використовують. Але вбивають цей потенціал сотнею дрібних побутових способів. Мета залишатися здоровим якомога довше, при цьому максимально підвищуючи свою щоденну продуктивність, мені найближча.

Чому біохакінг увірвався в наше життя саме зараз? Обрі Ді Грей, британський геронтолог, один з головних євангелістів ідеї, вважає, що старість – це хвороба, яку потрібно лікувати, стверджує, що знає точно сім напрямків, в яких потрібно працювати, щоб вже наше покоління отримало шанс на безсмертя. Він розрахував, що перша людина, яка доживе до 150 років, буде всього на десять років старше першої людини, яка доживе до тисячі років.

Отже, говорить Грей, старість можна лікувати, і у кожного з нас є шанс на безсмертя. Просто потрібно в максимально хорошій формі прожити наступні 50-60 років.

Поки Грей і подібні до нього шукають ліки від старості, ми можемо покращувати свою продуктивність, зберігати здоров'я і продовжувати життя вже сьогодні. І ось як.

  1. Змінити свої харчові звички. Найголовніше їсти менше. Істотно менше, ніж ми звикли. Це важливо для запуску процесу аутофагії (самоочищення клітин). Саме за відкриття в області аутофагії була видана нобелівська премія в галузі медицини в 2016 році японському вченому Есінорі Осумі. Він досліджував процес аутофагії – механізму, за допомогою якого живі клітини позбавляються дефектних білків і органел. У процесі спостережень Осумі з'ясував, що швидкість позбавлення від нагромадженого сміття залежить від рівня енергії в клітинах. Коли енергії мало (клітина голодна), вона знищує пошкоджені або старі білки більш інтенсивно, роблячи їх джерелом енергії. Звідси виникли супермодні зараз практики інтервального голодування (фастінгу). 16 годин – перерва між прийомами їжі, 24/0, 2/5 (тут вже в днях – два дні голоду або обмежень в їжі за методом IF, описаним Майклом Мослі в його книзі Fast Diet), 3/4.
  2. Проводити моніторинг стану здоров'я, постійна підтримуюча програма вітамінів, мікроелементів та інших препаратів профілактичного характеру. І гігієна. Використовувати гаджети для моніторингу різних параметрів своєї життєдіяльності (роботи серця, фаз сну, фізичної активності). Іншими словами – все знати про себе і управляти своїм здоров'ям на підставі даних.
  3. Правильно спати. Робота зі сном – величезний окремий пункт в програмі біохакінгу. Тут йдуть в хід знання про циркадні ритми, про різні фази сну, про гігієну сну і так далі. Лягати потрібно рано, прокидатися вдосвіта, спати сім-вісім годин у темряві та прохолоді. Захищати себе від електромагнітних хвиль.
  4. Пройти генетичний тест, знати про зони ризику і працювати з ними. Найвідомішим сьогодні генетичним тестом є 23andMe – він відкриває масу можливостей для знайомства зі своєю генетикою. Продукт належить Енн Воджіцкі, американській підприємниці, співзасновнику і головному виконавчому директору біотехнологічної компанії 23andMe, розташованої в Каліфорнії.
  5. Працювати з якістю повітря. Якість повітря в приміщеннях, у яких ви спите і працюєте (дім та офіс), мають величезне значення для стану імунної системи. Аналіз якості повітря та його корекція – найважливіший елемент здоров'я, довголіття і продуктивності. Якщо коротко, то повітря потрібно зволожувати, очищати і (за даними окремих досліджень) іонізувати.
  6. Давати тілу фізичні навантаження. Тобто тренувати його. Правильний, науковий підхід до руху і навантажень на серце, суглоби, м'язи дозволяє розвивати тіло, а не травмувати його.
  7. Працювати зі стресом – управляти його рівнем і своєю реакцією на нього. Робота зі стресом ділиться на три частини: визначення джерела стресу; мінімізація негативного впливу стресу; ліквідація стресу, що вже настав.
  8. Працювати з увагою. Для роботи з увагою є маса технік і підходів, але найголовніше – це використання ментальних практик. Найпоширеніша ментальна практика – медитація.
  9. Розвивати пам'ять. Поліпшення пам'яті одночасно вирішує кілька завдань – від постійного створення нових нейронних зв'язків і профілактики хвороби Альцгеймера до підвищення продуктивності і більш ефективного використання енергії. Найращим способом розвитку пам'яті, як і раніше є вивчення іноземних мов, запам'ятовування віршів, отримання нових знань і навичок. Крім того, є спеціальні програми та практики для розвитку пам'яті, наприклад, швидкочитання.
  10. Контролювати ритм життя.

Піонером в області біохакінгу, безумовно, є Кремнієва долина. Там – головні адепти і євангелісти цього руху. Там же – стартапи в цьому напрямку. Там же – дослідні центри, вчені, лабораторії. Але і Україна не стоїть на місці. У країні є кілька блискучих вчених-геронтологів, є практики харчових пауз, виникають клініки для здорових і лабораторії для моніторингу свого здоров'я. Правильний, усвідомлений спорт входить у життя сотень тисяч українців. У тому числі – завдяки величезній кількості девайсів, додатків і методик, які, по суті, доступні нам у всіх сенсах вже зараз.

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 1 листопада 2018 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

20 грудня 2018, 15:13
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 11:23

article_img
Далекий космос. NASA вивчає можливість відправки зонда на Титан
Made in Ukraine

Вчора, 13:02

article_img
Тепер і на картах. Українська компанія Allset буде відображатися на Google Maps
Мистецтво

Вчора, 08:37

article_img
Прем'єри тижня. Скло, Марія - королева Шотландії, Пампушка, Дріс Ван Нотен і інші