«Треба порішати». Час позбавлятися старих кланів

22 лютого 2016, 18:56
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Як витіснити систему процесу системою результату

Ми знову загрузли у замкнутому колі процесу: цього разу буде переформатовано коаліцію в Раді і Кабмін. Незалежні технократи та волонтери зайшли в держоргани, щоб домогтися результату, але пострадянська клептократо–олігархічна система стулила свої лави і втягла їх у в'язке болото процесу. Нормальні люди, поборсавшись у ньому місяцями, з жахом вириваються і розбігаються хто куди.

Відео дня

Західні партнери і кредитори теж вже розібралися, розмахують батогом МВФ, регулярно делегують Байдена і пропонують будь-які пряники за результат. Ледь не щодня з'являються повідомлення, що міжнародні донори готові виділити чималі суми під реальні реформи за принципом «we pay as you go» - мається на увазі покрокова підтримка результату. Але ні, ми йдемо своїм шляхом, нам важливіше процес, тому що саме він - запорука виживання старої системи.

Наше вітчизняне ноу-хау, система процесу, навіть породила унікальний термін «порішати». Скрізь кажуть: «вирішити питання». У нас кажуть: «треба порішати». В якій з цих двох формул проглядається перспектива результату? Навіть у старій, кланово-корумпованій Грузії, де працювала система «ахлобелі» («близькі»), сусід дзвонив родичу, родич – другові тільки з однією метою: порішати питання. В Україні якийсь кум щось обіцяє (ми з колегою, до речі, витратили цілий вечір і не одну пляшку горілки, намагаючись пояснити відомому британському фінансовому експерту феномен «кума» в українських реаліях, але він так і пішов з ошелешеним виразом обличчя), у когось десь є знайомі, хто щось може або не може «порішати», а зрештою процес поглинає кінцеву мету; хтось нажився, хтось втратив, а система ціла й неушкоджена.

Це і є все наше життя останні 24 роки, свіжий приклад – реформатування коаліції і Кабміну. Коаліційна угода не виконана, структурних реформ немає, корупціонери – старі і нові - на місцях, Кабмін посипався ще в грудні, апофеоз - відставка Айвараса Абромавичуса і його команди. Відповідь президента і Ради на цю політичну кризу? Ні, вербально це звучить багатообіцяюче: «переформатуємо уряд!», а на ділі? Звісно, знову процес: замилювання, торги, невиразні перестановки, а за спиною, як і раніше, за влучним висловом блогера Кирила Сазонова, «бридке сопіння і плямкання» системи, захопленої дерибаном.

Людей системи потрібно поставити перед фактом: якщо ти не частина розв'язання проблеми, то ти – частина проблеми

Тільки люди ззовні можуть бути орієнтовані на результат, і не дивно, що більшість з них - іноземці, які ніколи не брали участь у процесі, та які домоглися, всупереч системі, хоч якихось результатів за два роки. Так, повільних, так неостаточних, так, неповних, але реальних результатів: Абромавичус з його командою в Мінекономіки - система електронних закупівель Prozorro, дерегуляція, реальне скорочення бюрократичного апарату; Ека Згуладзе і Хатія Деканоідзе – реформа національної поліції; Наталія Яресько - реструктуризація боргу і перші результати податкової реформи (реальне зниження податкового преса на зарплату); волонтери з реформами в Міноборони, постачанням армії, допомогою нашим воїнам і їхнім сім'ям, облаштуванням біженців; Саакашвілі в Одесі – по багатьох фронтах, але основні напрямки - це радикальне спрощення бюрократичних процедур, реформи на митниці, інфраструктурні проекти (аеропорт, дороги), перенаправлення фінансових потоків до бюджету.

Саакашвілі, до речі, фанатик держбюджету, в Грузії при ньому все йшло туди: податки та митні збори, допомога від західних донорів, конфісковані у корупціонерів кошти, виручка від приватизації, зекономлені завдяки реформам гроші – нічого не розчинялося в процесі. Але для нашого правлячого класу наповнення бюджету, полегшення життя простому громадянину і бізнесу – це взагалі не результат: фінансові потоки, що пливуть повз кишені – для них це радше анти-результат, у страшному сні не присниться.

Формула проста: корупція – це процес для своїх, суб'єкт процесу – це будь-хто, хто у процесі. А хто є об'єктом процесу? Україна і ми з вами. Система налаштовує громадську думку: «варяги», «заїжджі гастролери», «геть з України!», а ще знамените «забирайся геть з моєї країни!» (від приїжджого вірменина - приїжджому грузину, і обидва громадяни України - забавно). При цьому використовується найпримітивніша пропаганда, доведена до досконалості ще в Радянському Союзі, яка і сьогодні залишається головною кремлівською зброєю: чорне це біле і навпаки, і ніяких відтінків сірого. Якщо повторювати це роками, незважаючи на факти і здоровий глузд, люди звикають, і на підсвідомому рівні просто сприймають це як аксіому.

Наведу приклад, який мені знайомий найближче – реформи Саакашвілі в Грузії. Працюють всього два-три штампи: «ніяких реформ немає, це все Міша піариться», «все, що він робить, це не для простих людей» і «так, знищив корупцію на нижчому рівні, але вона залишилася нагорі». Символічна картинка: після двох років застою, виживаючи тільки за рахунок досягнень попереднього уряду Саакашвілі, один з іванішвілівських лідерів виступає в Батумі. Стоїть на красивій площі, в оточенні прекрасних парків, співаючих фонтанів, чистих безкоштовних пляжів, заповнених туристами і простими місцевими жителями, в місті, де процвітає малий бізнес і яке воскресив Міша і його команда з пострадянської діри, і проголошує: «А що Саакашвілі зробив? Нічого! Тільки піарився!». Ось вже воістину - не вір очам своїм.

Але багато хто купується. Дійсно, навіщо аналізувати, думати, в собі якісь недоліки шукати, встати з дивана зрештою? Є ж винуватий, і з ним все ясно, нічого не зробив, тільки піарився.

В кінці Мишиного правління їдемо з приятелем з тбіліського аеропорту в місто. Ще кілька років до цього люди сиділи в холоді, без світла, без води, боялися вийти на вулиці, де розгулювали озброєні до зубів бандити, шарахалися від кожного міліціонера (в народі їх називали «дзаглебі» - собаки, і не в контексті любові до тварин), принижено носили гроші і подарунки за будь-який папірець і були позбавлені надії на майбутнє.

Тепер їдемо чистою, рівною, яскраво освітленою трасою. Пізній вечір, але в місті повно людей, забиті ресторани і кафе, публіка гуляє в повній безпеці, нова поліція при виконанні (рейтинг довіри майже як у грузинської православної церкви). У мого знайомого процвітає бізнес, сплачує податки по-білому, ніхто його не кошмарить, у своє село, куди раніше добирався годинами по бездоріжжю, тепер доїжджає за 40 хвилин по новенькій трасі, дітям у школі роздали ноутбуки, їх вчать англійської волонтери, яких Саакашвілі закликав до Грузії з англомовних країн.

І ось такий діалог: Він: «ти взагалі не уявляєш, який тут кошмар!». Я здивовано мовчу. Він (ви вже здогадалися): «Ні, це все вітрина і піар!». Я: «Так у тебе особисто, які проблеми?». Він: «У мене проблем немає, але ось передавали по телевізору, що вчора в Кутаїсі дівчину через те, що «швидка» довго їхала, не довезли до лікарні. У всьому Міша винен!».

В Україні системі можна не турбуватися: ця примітивна пропаганда готова для масового споживання, протестована і легко експортується – українська блогосфера вже забита коментарями, ніякої фантазії, все ті ж три мантри. І ось вже Яценюк завчено повторює, що Саакашвілі тільки піариться і нічого в Грузії не домігся. У відповідь Міша пред'являє значний список реальних результатів, підтверджених серйозними міжнародними організаціями, цифрами і фактами, але Яценюку такі результати нецікаві, адже він у процесі.

У Грузії та балтійських країнах стара система була зломлена зсередини людьми з новим мисленням, багато з яких починали усередині системи, але зрозуміли її згубність для своїх країн і зробили все, щоб її змінити. При цьому вони не гребували користуватися будь-якою допомогою цивілізованого світу, масово запрошували «варягів», навчали свої кадри за кордоном, копіювали успішні реформи - всі спільно працювали на результат.

В Україні спрут пострадянської системи за 24 роки встиг пронизати всі сфери влади зверху донизу і втягнути в себе величезну кількість людей. Сформувався досвідчений корумпований клас, і люди системи давно переступили межу неповернення. Немає ніякої надії на те, що серед них знайдеться сміливий реформатор. Тому суспільству треба чітко і одностайно сформулювати вимогу результату, масово залучити людей ззовні системи, орієнтованих тільки на результат, а людей системи поставити перед фактом: якщо ти не частина розв'язання проблеми, то ти – частина проблеми.

Наше суспільство має не нити і не купуватися на дешеву пропаганду, не приймати застереження («потрібен час», «у нас війна», «занадто велика країна», «вирішимо», «переформатуємо» тощо), а стати горою за тих «варягів» і місцевих активістів, які пішли проти системи і орієнтовані на результат. Їх не вистачає, потрібна критична маса, нехай на перехідний період варяги-реформатори приїжджають хоч вахтовим методом, нехай це будуть прибалти, поляки, англійці, грузини, наша стара і нова діаспора, і будь-які інші носії цивілізованих цінностей, знань і досвіду, нехай хоч займуть всі провідні позиції в уряді, в судовій системі, поліції, митниці, держзакупівлі, головне – безкомпромісно забезпечити негайний результат.

Тільки так можна витіснити систему процесу системою результату і перейти нарешті від «порішати» до «розв'язати».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X