Трамп вийшов з угоди щодо Ірану. Що далі?

10 травня 2018, 13:31
431
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Трамп вийшов з угоди щодо Ірану. Що далі?  - фото

EPA

Ашіш Кумар Сен: Рішення Трампа про вихід з СВПД не залишило байдужими офіційних представників у всьому світі

Президент США Дональд Трамп 8 травня вивів Сполучені Штати з багатосторонньої ядерної угоди з Іраном

У 2015 році Сполучені Штати, Велика Британія, Франція, Росія, Китай, Німеччина і Іран досягли угоди, відомого як Спільний всеосяжний план дій (СВПД).

Рішення Трампа про вихід з СВПД не залишило байдужими офіційних представників у всьому світі.

Прем'єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, канцлер Німеччини Ангела Меркель і президент Франції Еммануель Макрон опублікували спільну заяву: «Ми, лідери Франції, Німеччини та Великої Британії, з жалем і стурбованістю прийняли рішення президента Трампа про вихід Сполучених Штатів зі Спільного всеосяжного плану дій.

Ми підкреслюємо, що наша прихильність СВПД – незмінна. Ця угода важлива для нашої спільної безпеки. Нагадаємо, що СВПД був одноголосно схвалений Радою Безпеки ООН в резолюції 2231. Ця резолюція залишається обов'язковою міжнародно-правовою основою для вирішення спору про іранську ядерну програму. [...]

Згідно з МАГАТЕ, Іран продовжує дотримуватися обмежень, встановлених СВПД, а також зобов'язання за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї. Завдяки їм світ стає більш безпечним. Євротрійка залишається учасниками СВПД. Наші уряди як і раніше дотримуються своїх зобов'язань щодо забезпечення визнання договору. [...]

Ми закликаємо Сполучені Штати зберегти структури СВПД і не вживати заходів, які можуть заважати іншим сторонам реалізовувати умови угоди. [...]

Виходячи з СВПД, США відвертаються від найближчих союзників

Ми закликаємо Іран стримано відреагувати на рішення США. Іран повинен продовжити виконувати свої зобов'язання за угодою, своєчасно і повною мірою виконуючи вимоги перевірок МАГАТЕ. МАГАТЕ без обмежень продовжить здійснювати свою довгострокову програму перевірки і моніторингу. У свою чергу, Іран продовжить отримувати пільги за санкціями, на які він має повне право, залишаючись в угоді.

[...] Беручи СВПД за основу, потрібно вирішити й інші важливі проблеми, які викликають занепокоєння. Необхідно визначити довгострокові кроки щодо іранської ядерної програми по закінченню деяких положень СВПД після 2025 року. Ми продовжимо забезпечувати безпеку наших союзників і партнерів в регіоні. Тому потрібно обговорити загальні проблеми, пов'язані з іранською програмою розроблення балістичних ракет і дестабілізувальною діяльністю Ірану в регіоні: в Сирії, Іраку та Ємені. [...]

Ми і наші міністри закордонних справ зв'яжуться з усіма сторонам СВПД, щоб розробити план подальших дій».

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху: «Ізраїль повністю підтримує сміливе рішення президента Трампа відмовитися від провальної ядерної угоди з терористичним режимом в Тегерані. Ізраїль з самого початку виступав проти ядерної угоди. Замість того, щоб перекрити Ірану шлях до зброї, вона фактично надає доступ до цілого арсеналу озброєнь, які з'являться у держави вже через кілька років».

«Угода не відстрочила війну: фактично, вона наблизила її, – сказав він. «Агресію Ірану теж не вдалося зменшити – угода тільки збільшила її. І це простежується на всьому Близькому Сході».

«Минулого тижня ми викрили Іран: після цієї угоди, Іран став більш ретельно приховувати свою секретну програму ядерної зброї. Якщо залишити все, як є, складові стануть рецептом катастрофи: для нашого регіону і всього світу», – додав він.

Це причина, через яку, за словами Нетаньяху, Ізраїль «вважає, що президент Трамп зробив історичний вчинок. Тому Ізраїль дякує президенту Трампу за його мужність, вірність боротьбі з терористичним режимом в Тегерані й відданість ідеї, що Іран ніколи не повинен отримати ядерну зброю – ні сьогодні, ні через десять років, ніколи».

Барак Обама, колишній президент США (адміністрація Обами погоджувала умови ядерної угоди з Іраном): «Для безпеки Сполучених Штатів існує кілька важливіших загроз, ніж потенційне поширення ядерної зброї або можливість руйнівної війни на Близькому Сході. Саме тому Сполучені Штати насамперед домовилися про Спільний всеосяжний план дій (СВПД).

Реальність очевидна: СВПД працює. Цю думку поділяють наші європейські союзники, незалежні експерти та чинний міністр оборони США. СВПД – в інтересах Америки: він звів нанівець ядерну програму Ірану. СВПД – модель, яку може взяти і вдосконалити дипломатія. Його контроль і режим перевірки – те, що Сполученим Штатам варто задіяти в Північній Кореї. У той час, коли нам усім хочеться, щоб в Північній Кореї перемогла дипломатія, вихід з СВПД ставить під загрозу не тільки саму угоду з Іраном, а й результат, якого ми хочемо домогтися в Північній Кореї.

Ось чому заява Трампа помилкова. Виходячи з СВПД, США відвертаються від найближчих союзників. Ми відкидаємо угоду, до якої прийшли наші провідні дипломати, вчені та розвідники. В умовах демократії, при зміні адміністрацій, вектори пріоритетів і політики будуть змінюватися: це нормально. Але закономірне недотримання домовленостей і створення ризиків підриває довіру до Америки: ми перебуваємо в протиріччі з провідними світовими лідерами.

Суперечливі дискусії в нашій країні повинні грунтуватися на фактах. Тому важливо піддати критичному аналізу інформацію про СВПД.

По-перше, СВПД – не просто угода між моєю адміністрацією і урядом Ірану. [...] Це багатостороння угода з контролю над озброєннями, одноголосно схвалена Резолюцією Ради Безпеки ООН.

По-друге, СВПД працює над нейтралізацією ядерної програми Ірану. [...] Коли СВПД став здійснюватися, Іран знищив ядро ​​реактора, який міг виробляти збройовий плутоній; прибрав дві третини центрифуг (більше 13 000) і надав їх міжнародному спостереженню; ліквідував 97 відсотків запасів збагаченого урану – сировини, необхідного для бомби. За будь-яких оцінок, СВПД ввів жорсткі обмеження на іранську ядерну програму і домігся реальних результатів.

По-третє, СВПД не покладається на довіру – він заснований на наймасштабніших перевірках і режимі контролю, які коли-небудь були досягнуті шляхом переговорів в угодах з контролю над озброєннями. Міжнародні спостерігачі також мають доступ до всього ланцюжка поставок ядерної зброї Ірану: щоб ми могли викрити їх в обмані. Без СВПД цей режим контролю і перевірок зникне.

По-четверте, Іран дотримується СВПД. І це думка не тільки моєї адміністрації. [...]

По-п'яте, у СВПД не закінчується термін дії. Заборона будь-коли мати ядерну зброю Ірану – постійна. Деякі з найбільш важливих і ретельних інспекцій СВПД – постійні. [...]

Нарешті, СВПД ніколи не призначався для вирішення всіх наших проблем з Іраном. Ми прекрасно розуміли, що Іран дестабілізує обстановку, зокрема надає підтримку тероризму і є загрозою Ізраїлю і його сусідам. Але це ще одне «чому» те, що ми не даємо Ірану отримати ядерну зброю, – так важливо. Будь-яка поведінка Ірану, що викликає занепокоєння, буде куди небезпечніша, якщо їх ядерна програма не обмежена. СВПД зміцнює нашу здатність протистояти дестабілізуючій поведінці Ірану і підтримувати єдність з нашими союзниками. Без нього це все послаблюється.

Всі ці факти – причина, через яку я вважаю, що рішення поставити СВПД під загрозу без будь-якого порушення угоди з боку Ірану, є серйозною помилкою. У підсумку, без СВПД Сполучені Штати залишаться без виграшного вибору між ядерною зброєю Ірану або іншою війною на Близькому Сході. [...] Якщо обмеження іранської ядерної програми СВПД будуть втрачені, ми можемо наблизити той день, коли доведеться вибирати: жити з цією загрозою, або воювати, щоб запобігти їй.

У небезпечному світі Америці потрібно хоча б частково покладатися на сильну, принципову дипломатію, щоб забезпечити безпеку нашій країні. З часів досягнення СВПД, ми більше були в безпеці. Частково завдяки роботі наших дипломатів, членів Конгресу і наших союзників. Я сподіваюся, що американці продовжують виступати на підтримку сильного, принципового керівництва, що базується на фактах і об'єднує, яке зможе найкращим чином захистити нашу країну і дотримуватися нашиз обов'язків в усьому світі».

Міністр закордонних справ Ірану Джавад Заріф: «У відповідь на порушення і незаконний вихід США з ядерної угоди, за дорученням президент Рухані, я з'ясовую, чи можуть учасники, що залишилися в СВПД повністю забезпечити Ірану переваги згідно з угодою. Отриманий результат визначить нашу відповідь».

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Сьогодні, 08:24

thumb img
Що вони собі думають. Найбільш рейтингові кандидати в президенти відповіли на запитання НВ
Культура

Сьогодні, 13:41

thumb img
Помста їй личить. Рецензія на кримінальну драму з Ніколь Кідман Час відплати