Телевізор для росіян. Яка кінцева мета пропаганди Путіна

8 травня 2018, 08:03
1974
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Якщо путінський режим зможе підірвати ідею «Європи» та зробити її непривабливою для росіян, то знищить джерело надії, альтернативну модель майбутнього

«У деяких країнах у сімей, які відмовляються пропагувати гомосексуалізм, відбирають дітей. Ні, не в Росії – в Європі»

Російське телебачення

Це стосується американців, це стосується президента США. Це вже у заголовках. Стратегія і тактика російського уряду поширення дезінформації на Заході стала інформаційним вибухом в Європі. Так, це далеко, про це пишуть іншою мовою, тому американці менше думають про те, як працює російська пропаганда в самій Росії. Та рано чи пізно ця інформація буде мати для них значення – можливо, навіть скоріше, ніж вони думають.

Трансформація російських медіа не відбулась за одну ніч. У далекому 2010-му інтернет перетворився в Росії на порівняно активну спільноту, де люди з різними ідеями оскаржували деякі речі, принаймні, так було протягом певного часу. Незалежні медіа мали підтримку і незалежні голоси були почутими. Траплялись негативні історії про західний світ – так само, втім, як і позитивні. Вісім років потому – на фоні повернення Володимира Путіна до президенства та різких змін в урядовій інформаційній політиці – ситуація змінилась.

Не тому, що Росія перетворилась на СРСР чи тоталітарну державу з однією газетою. Росія має численні канали інформації: різні телеканали з великою кількістю високоякісних розважальних програм, низку газет, частина з яких є дуже професійними, велику кількість інтелектуальних та низькопробних журналів та сайтів. Та ця різноманітність оманлива. Попри те, що спрямованість ЗМІ різна, переважна більшість з них належить державі або компаніями, що з нею пов’язані. Тож усі матеріали помітно схожі між собою. На телебаченні, звідки дізнаються новини більшість росіян, Захід зображають як щось надзвичайно темне та негативне.

Негативні новини про Європу з’являлись в середньому 18 разів на день

Нещодавній промовистий аналіз трьох головних російських телеканалів продемонстрував, що росіяни регулярно слухають про Європу. Експерти дослідили тематичні випуски новин та політичні ток-шоу, які з’явились на цих телеканалах в період з літа 2014-го до грудня 2017 року. Експерти з’ясували, що негативні новини про Європу з’являлись там в середньому 18 разів на день. Співвідношення негативних та позитивних новин про європейські країни становить відповідно 85 та 15%. У випадку окремих країн перекіс ще більш разючий. Наприклад, дуже часто в негативному світлі виставляють Францію. Можливо, через те, що на президентських виборах там здобув перемогу проєвропейський кандидат, а не очевидний проросійський – Марін Ле Пен.

Більшість матеріалів, від головних новин до місцевих вбивств чи абсолютних «винаходів» («німецький уряд забирає з сімей їхніх дітей та віддає на виховання гей-парам») створюють особливий інформаційний напрямок. Щоденне життя в Європі описують як щось страхітливе та хаотичне, європейців – кволими, з втраченими цінностями та занепалою моральністю. Тероризм паралізує нажаханих європейців, ситуація з мігрантами дедалі гіршає, санкції проти Росії призвели до зворотного результату: підривають європейську економіку та позначаються на загальному добробуті держав. А Росії, за версією цього світу, і не треба всього цього добробуту – їхні громадяни значно витриваліші.

Це дослідження аналогічне більш раннім. Приміром, одному торішньому аналізу, який дослідив наскільки часто російські медіа зображають ЄС як агресивний та усюдисущий орган, що планує використати Україну як сміттєзвалище для ядерних відходів, а також поступово підбурює своїх членів до «русофобії».

Мотиви використання таких прийомів легко зрозуміти. Очевидно, що це не в державних інтересах – спонукати росіян захоплюватись Європою, демократією, верховенством права і, звичайно ж, аж ніяк не високим рівнем життя. Спогади про Майдан-2014 – коли молоді українці протестували в Києві, розмахуючи європейськими прапорами та закликаючи покласти край корупції – досі доволі свіжі та страхітливі для Москви. Якщо путінський режим зможе підірвати ідею «Європи» та зробити її непривабливою для росіян – більшість яких уже давно вважають себе нарівні з європейцями – то таким чином знищить джерело надії, альтернативну модель майбутнього. Якщо Європа божевільна, збочена, небезпечна та занепадає, то росіяни, очевидно, значно кращі в своїй корупційній авторитарній системі.

Цей безкінечний потік новин, який однаково нищівно зображує США та Україну, може переслідувати і більш лиху мету. Якщо Росія планує чи розраховує на певний конфлікт з Європою – дипломатичний, економічний, чи навіть військовий, то це і є їхня стратегія. Зобразити російських сусідів як кволих та перманентно агресивних, занепалих та небезпечних, а Європу – як суспільство, яке сильніші та кращі росіяни можуть – і повинні – легко знищити. Можливо, це звучить аж надто песимістично. Та інакше дуже складно пояснити, чому Москва пішла таким шляхом.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом перекладу і публікації колонок Енн Епплбаум

Оригінал опубліковано на The Washington Post. Републікування повної версії тексту заборонене.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Lifestyle

Вчора, 18:09

thumb img
Ще вірять. Як експерти оцінюють рівень щастя українців, і з чим його пов'язують
Економіка

Сьогодні, 09:30

thumb img
СВОП Зеленського. Чому зростає ймовірність дефолту України
LOL

Вчора, 17:17

thumb img
Священик зняв кліп про аварійні дороги на Львівщині - це кавер на пісню KAZKA Плакала