Френсіс Фукуяма і неоанархісти в Україні

6 коментувати
Пророцтво Фукуями, яке настільки голосно прозвучало 25 років тому на тлі розпаду Радянського Союзу і яке передрікало остаточний тріумф Заходу, сьогодні здається нездійсненим прогнозом

Із зустрічі з професором Стенфордського університету, всесвітньо відомим політологом і футурологом Френсісом Фукуямою мої київські друзі вийшли розчарованими. Як же так, дивувалися вони, чому автор «Кінця історії», що проголосив ліберальну демократію вищою точкою соціокультурної еволюції людства, остаточною формою устрою будь-якої держави, після досягнення якої будь-який розвиток припиняється, не висловив захоплення нашими реформами, не закликав українців і надалі прагнути до повної і остаточної свободи?

Хочеться вірити, що нинішній київський виступ Фукуями протверезив моїх не в міру ліберальних колег тією ж мірою, якою сп'янив їх запахом неймовірної свободи фукуямівський бестселер, що вийшов чверть століття тому. І вони, нарешті, зрозуміли, що разом зі значною частиною нашого суспільства переплутали свободу зі вседозволеністю. Помилилися між демократією і анархією. Прийняли дикий ринок за цивілізований капіталізм.

Пророцтво Фукуями, що настільки голосно прозвучало 25 років тому на тлі розпаду Радянського Союзу і передрікало остаточний тріумф Заходу, сьогодні виглядає нездійсненим прогнозом. Мало того, що велика частина країн колишнього соціалістичного табору так і не змогли стати на шлях цивілізованої ліберальної демократії - сам Захід став робити крок за кроком вбік від «світлого шляху». То Велика Британія вийде з Євросоюзу, відмовившись від глобалізації на користь національних інтересів, то американські виборці проголосують за патріота-націоналіста Трампа, що дбає про створення робочих місць у власній країні, а не в Китаї.

Нам до світлого ліберального майбутнього треба зробити не один крок, на зразок вступу до НАТО чи ЄС, а десять, двадцять кроків

На лекцію Фукуями наші прихильники неоанархізму (а саме цей лад встановився в останні роки в Україні) йшли в надії, що вже «Фукуяма нас точно розсудить», і пояснить, чому жителі Великої Британії і США виявилися такими дурнями, і коли ж настане обіцяний «Кінець історії». Тільки сам Фукуяма давно визнав, що з «Кінцем історії» дещо погарячкував, і в 2004 році опублікував іншу свою працю: «Сильна держава: Управління та порядок в XXI столітті». У цій роботі він визнав: «сильну державу» - корисне надбання для країн «третього світу» (до яких, на жаль, в останні роки за всіма показниками відноситься й Україна). Тільки наші неоанархісти вважали за краще цю працю Фукуями не помітити, продовжуючи жити в рожевих окулярах якнайшвидшого настання остаточної і безповоротної ліберальної демократії, де роль держави якщо і збережеться, то буде зведена до церемоніальних функцій.

На жаль, для нас, українців, праця професора Фукуями про «Сильну державу» куди більш актуальна. Нам ще тільки належить її побудувати. Побудувати сильну державу, яка зможе запобігати таким речам, як «блокада Донбасу», яке зможе навести порядок на вулицях міст, яке зможе забезпечити гідний прожитковий мінімум для всіх без винятку громадян, яка не втрачатиме шматки території через відсутність армії, корупцію та неповороткість державної машини. Так, сильна держава робитиме це ціною втручання в економіку, протекціонізму для наших національних компаній, мораторіїв на продаж землі іноземцям, можливо навіть введенням смертної кари за корупцію за китайською моделлю.

Я пропоную цей непростий шлях тільки тому, що простого шляху у нас немає. Нам до світлого ліберального майбутнього треба зробити не один крок, на зразок вступу до НАТО чи ЄС, а десять, двадцять кроків. І побудова сильної держави - тільки перший з них.

Не випадково Америка відзначила працю Фукуями про сильну державу. Вона була написана після атак на вежі-близнюки 11 вересня. І виявилося, що без сильної держави нікому захистити американців від ворожої агресії, і одна ліберальна демократія проти збройної агресії безсила. Ось і я раджу всім нашим неоанархістам з цією працею ознайомитися. Хоча б з передмовою, де Фукуяма пише: «слабкі, некомпетентні чи відсутні уряди є джерелом серйозних проблем, особливо в світі, що розвивається». Прочитати, а потім поглянути в дзеркало.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.