План Байдена щодо Донбасу

9 коментувати
Захід схиляється до ідеї заморожування конфлікту та збереження санкцій проти РФ, але для цього потрібно, щоб ми й надалі виконували умови перемир'я

У своєму сьогоднішньому виступі віце-президент США Джо Байден чітко дав зрозуміти, що не бачить альтернативи Мінським домовленостями, але їхню інтерпретацію було скориговано. І сенс її полягав у тому, що Україна має і надалі демонструвати виконання Мінських угод в односторонньому порядку, щоб порушником виглядала Росія.

І Байден, і США розуміють, що РФ не виконуватиме Мінські угоди: вона досі не вивела війська, не повернула під наш контроль українсько-російський кордон, та й надалі цього робити не збирається, що дає Заходу можливість у перспективі посилити санкції проти Росії.

Але, щоб це було простіше зробити, Заходу потрібна демонстрація того, що Україна виконує Мінські домовленості. Таким чином, на Заході починають розглядати сценарій заморожування конфлікту, коли вже Росія не виконує свою частину зобов'язань. І це заморожування буде не на користь РФ, оскільки такий сценарій передбачає для неї нові санкції. Саме тому Байден неодноразово підкреслював: Україна має показати, що єдиним порушником Мінських угод є Росія.

Важливий нюанс: якщо раніше США і Захід загалом говорили, що виконання Мінських угод має бути завершене до кінця 2015 року, то зараз лунають заяви про те, що через саботаж Росії досягти цього буде непросто. Це дуже важлива інтонація.

Україна має показати, що єдиним порушником Мінських угод є РФ

І для нас це може означати ще одне: загострення на Сході – наслідок того, що РФ хоче спровокувати українських військових на відповідні дії, звинувативши у зриві домовленостей вже нас: зміна лінії розмежування, масштабний наступ або застосування артилерії.

Потрібно пам'ятати, що Мінські угоди – це важливий документ, але першорядне значення має не те, що в ньому написано, а те, наскільки ефективно Україна використовує час, отриманий в результаті перемир'я.

Продовження терміну чинності Мінських угод може призвести до відкладання голосування за поправки до Конституції та закон про особливий статус. Але ми маємо докласти всіх зусиль, щоб цього не сталося: адже РФ все одно не виконуватиме свою частину зобов'язань, а, отже, навіть ухвалення закону не означає реального проведення виборів.

Наприклад, уявімо, що завтра у Верховній Раді проголосують закон про вибори на окупованих територіях. У будь-якому разі цей закон має передбачати участь українських партій, що означає, що вони повинні мати змогу проводити на окупованих територіях Донбасу агітацію. Потрібна робота українських ЗМІ. Відповідність стандартам ОБСЄ, отже, не має бути військових, які з автоматами в руках стежать за тим, хто і як голосує. Ці критерії Байден згадував у своєму виступі.

У мене виникає питання: якщо завтра Рада голосує закон, хіба це означає, що всі критерії будуть виконані вже за день, а отже, нам доведеться влаштовувати вибори? Цього ніколи не буде. Сумніваюся, що після ухвалення закону туди зможуть поїхати українські партії та журналісти, і взагалі не вірю, що російські війська підуть з Донбасу. Цього не буде. Зате, якщо Україна ухвалить цей закон, то подасть світу чіткий сигнал: ми свої зобов'язання виконуємо.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.