Якою стане Куба після візиту Обами

1 коментувати
Перехід Куби з соціалізму в капіталізм буде не таким сумним, як в СРСР

Обама здійснив історичний візит на Кубу – тепер це частина західної цивілізації. А я добре пам’ятаю, як після першої мандрівки до Гавани у 1997 році дивувався, наскільки химерно у Америці переплетені політика, секс і держава.

Ми тоді їхали на якийсь Всесвітній фестиваль молоді, делегація складалася впереміж з артистів, політиків та журналістів (я був журналістом), а очолював її тоді щойно відставлений голова АП Дмитро Табачник. Оскільки фестиваль був з комуністичним присмаком, було багато політвиступів, в тому числі Фіделя Кастро, а ледь не кожний виступ завершувався піснею місцевої експресивної співачки років двадцяти. Так от, вся Куба пишалася, що ця співачка – «коханка Фіделя». Нам казали: «Заздріть, іноземці! У нас такий поважний лідер, а яку молоду коханку має!» Самі кубинці, треба сказати, теж були вельми ліберальними у власній поведінці.

Не знаю, чи правду казали кубинці про Фіделя, але через кілька місяців прямо навпроти Куби, у США, вибухнув скандал з Монікою Левінські. Хоча формальною причиною скандалу була, безумовно, «брехня», сказана перед судом, для консервативної американської більшості причина скандалу була образа власної моралі і порушення всіх мислимих норм.

Парадокс. У тоталітарному кубинському суспільстві держава жодним чином не втручалася у приватне життя громадян, а у Західній Америці – робить вигляд, що не втручається, але, по факту, втручається, та ще й як! Клінтон тоді дивом уникнув імпічменту. То з якого боку Карибського моря острів свободи? Політичні свободи не означають свободу особисту. І навпаки.

Політичні свободи не означають свободу особисту. І навпаки

Потім я дізнався і про інші дива Куби – по-перше, про те, що ніякої марксистської революції на Кубі не було. А була антиколоніальна. Кастро довго думав, до кого прихилитися у боротьбі з США і зрештою приречено обрав СРСР з його марксистською начинкою.

А ще – кубинці завжди зберігали приватну власність і крупне землевласництво, там досі чудова медицина і ніколи не було злиднів. І тому, думаю, перехід Куби з соціалізму в капіталізм буде не таким сумним, як в СРСР. І, швидше за все, Куба незабаром перетвориться на монстра місцевого масштабу, на кшталт Панами.

Хоча у світовій культурі завжди лишатиметься пам'ять за часами Че Гевари, старих автомобілів і фестивалів, коли кубинці попри тоталітарний режим берегли свою особисту свободу з сонячним присмаком рому.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.