Чому ЧС-2018 навряд чи відбудеться в Росії

26 коментувати
Про те, що ЧС-2018 потрібно перенести в іншу країну, відкрито говорять поки що небагато людей. Але, найімовірніше, до такого розвитку подій варто готуватися

Зовсім недавно був представлений талісман мундіалю-2018, який має прийняти Росія. Голосування у кота і тигра виграв вовк, який отримав прізвисько Забивака. Безглузда кличка персонажа надихнула користувачів соцмереж на безліч різних мемів, але за цією історією мало хто звернув увагу на повідомлення про те, що президент Міжнародної федерації футболу (ФІФА) Джанні Інфантіно скасував свій візит до РФ, де й мав відвідати церемонію вибору талісмана ЧС-2018.

Офіційна версія - швейцарський функціонер цього ж дня повинен був відвідати фінал жіночого чемпіонату світу у віковій категорії до 17 років - не вселяє довіри. Якби йшлося про вирішальний поєдинок дорослого Чемпіонату світу (не важливо, чоловічого або жіночого), то логіку Інфантіно можна було б зрозуміти. Але його візит на турнір навіть не молодіжного, а юнацького формату замість яскравої церемонії головного футбольного дитя ФІФА наштовхує на інші думки.

Найпевніше, швейцарський чиновник просто не міг не відреагувати на той резонанс, який викликали на Заході бомбардування Алеппо російською авіацією. У цій ситуації для нього було б не тільки аморально, але і згубно, з точки зору репутаційних втрат, приїжджати в РФ і випромінювати там посмішку з нагоди представлення вигаданого персонажа в компанії одного з представників влади, винної за те, що відбувається в Сирії, - Віталія Мутка. У цьому контексті кличка талісмана ЧС-2018 викликає вже інші, зовсім не футбольні асоціації. Але ж сам віце-прем'єр Росії заявляв, що Інфантіно приїде.

Тільки повернення до адекватності дозволить РФ прийняти у себе ЧС-2018

Візит керівника ФІФА, що не відбувся, симптоматичний у тому, що стосується місця, де відбудеться мундіаль-2018. Щоближче до початку турніру, то більше «старань» докладає РФ у своїй ізоляції, яка вже починає стосуватися і футболу. І як довго Захід не намагається зберегти місце для співпраці, Росія не прагне йти йому назустріч в силу своєї неадекватності. Про те, що ЧС-2018 потрібно перенести в іншу країну, відкрито говорять поки що небагато людей. Але, найімовірніше, до такого розвитку подій варто готуватися. Чому?

По-перше, навіть після прямих звинувачень у воєнних злочинах в Алеппо влада країни-господині мундіалю-2018, схоже, не збирається припиняти вбивства мирних жителів, не кажучи вже про відмову від підтримки режиму Башара Асада загалом. І якщо вже зараз ці дії викликають величезне обурення на Заході, то що станеться за півтора року до проведення турніру? Важко собі уявити, що в такій ситуації 32 національні збірні світу, ніби нічого не сталося, вирушать до Росії з її антизахідними настроями, щоб грати у футбол. Голос колишнього віце-прем'єра Великої Британії Ніка Клегга, який слушно назвав цю ситуацію безглуздою і обурився тим, в якому світі ми живемо, не буде самотній.

По-друге, РФ не поспішає відмовлятися і від агресії щодо України, а, значить, санкції продовжать діяти. І якщо раніше цього року виникали сумніви, що вони продовжать діяти, то сирійська кампанія Росії, схоже, не залишає Заходу іншого вибору, крім як їх зберегти. Ба більше, прихід нового президента США обіцяє посилення позиції щодо протидії агресії з боку нашого сусіда. Цілком можливо, що Захід може вжити й такого асиметричного заходу як перенесення ЧС-2018 в іншу країну. Подібне рішення стане істотним ударом по его Володимира Путіна.

По-третє, і без такого заходу, але в умовах збереження нинішнього санкційного тиску, не кажучи вже про його посилення, соціально-економічна ситуація в Росії ризикує вибухнути, або, принаймні, РФ може відмовитися від проведення турніру з метою економії коштів на більш важливі для Кремля витрати. Щось схоже сталося 2014 року в Україні, де мав відбутися чемпіонат Європи з баскетболу, але порожня скарбниця, яка дісталася новій владі від клептократії Януковича, змусила країну відмовитися від проведення турніру.

Поки що РФ загалом справляється з будівництвом та реконструкцією стадіонів, хоча є і такі кричущі випадки, як багаторазовий перегляд кошторису стадіону в Пітері - його будівництво сильно затягнулося через масштабне розкрадання коштів. Періодично з'являються дивні повідомлення російських медіа, як, наприклад, залучення до спорудження стадіону в Ростові студентських будзагонів. Або ж інформація про готовність обладнати студентські гуртожитки у Волгограді для прийому гостей мундіалю.

При цьому в якийсь момент путінський режим може вирішити, що йому навіть вигідно відмовитися від організації Чемпіонату з футболу, адже за допомогою пропаганди це рішення можна подати як демонстрацію небажання мати нормальні відносини з Заходом (доки він дозволяє собі "русофобію"), і пустити заощаджені гроші, скажімо, на підтримку зарплат і пенсій. Важко уявити собі, що така інтерпретація викличе неприйняття в російському суспільстві в той час, коли воно бідніє на очах.

Нарешті, по-четверте, корупційне розслідування щодо ФІФА, яке головним чином проводить США, може безпосередньо торкнутися і Росії. Ще в 2010 році, коли була проголошена країна-господарка турніру, виникли сумніви в чесності перемоги російської заявки на проведення мундіалю. Особливо сильно на цьому наполягає Британія - конкурент РФ у тій боротьбі. Затялася не тому, що програла - зрештою, вона ж поступилася правом організувати ЧС-2006 в Німеччині, і не намагалася оскаржити перемогу німецької заявки. На Туманному Альбіоні спочатку не розуміли, як неготова у всіх відношеннях країна могла перемогти конкурента, здатного провести турнір вже хоч завтра, і не отримуючи при цьому право організувати мундіаль з 1966 року. Британці, напевно, мають деякі непрямі підтвердження корупційності рішення ФІФА на користь Росії.

Тому не варто дивуватися, якщо в один прекрасний ранок влада Швейцарії спільно з прокуратурою США раптово почнуть ще одну операцію щодо функціонерів організації, як це сталося в травні 2015 року, коли були затримані, а потім заарештовані та засуджені більше 10 чиновників ФІФА. У відставку змушений був піти екс-президент організації Зепп Блаттер, який згодом зізнався, що РФ стала країною-господаркою мундіалю за підсумками таємної оборудки між вищими керівниками Міжнародної федерації футболу.

Все це викликає чимало сумнівів щодо чемпіонату світу 2018 року в Росії. Єдине, що дозволить Росії прийняти турнір - це її кроки назустріч миру і нормальним міжнародним відносинам. Якщо заради цього Заходу доведеться заплющити очі на корупційну перемогу російської заявки в боротьбі за мундіаль, то він це зробить. Адже тільки повернення до адекватності дозволить РФ прийняти в себе ЧС-2018.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.