Рушійні сили прогресу

13 коментувати
Якщо в Україні і є якісь позитивні зміни, то відбуваються вони всупереч, а не завдяки керівництву країни. Рушій змін — США, ЄС і МВФ

Днями я натрапив на розшифровку виступу віце-президента США Джо Байдена на Раді з міжнародних відносин у Нью-Йорку. Ця невелика зустріч відбулася майже два тижні тому, і у виступі Байдена був один украй важливий момент. Він розповів, як минулого року був уповноважений передати президенту Петру Порошенку умови, за яких США готові надати Україні другу кредитну гарантію на $1 млрд. За словами Байдена, Штати готові були зробити це, але якщо Порошенко звільнить генпрокурора Віктора Шокіна.

"І тоді я підкреслив: я не підпишу цей транш, поки ви не звільните його. Говоритимемо прямо",— процитував сам себе Байден. І додав, що непохитний у цьому питанні не тому, що Вашингтону до вподоби жорсткі переговори з Києвом, а тому, що в ЄС є вже п'ять країн, які хочуть вийти з режиму санкцій щодо Росії, і їм не можна давати жодного приводу. А корупція і відсутність реформ в Україні і є таким приводом.

Я, звісно, здогадувався, що американці тиснули в питанні зі звільненням Шокіна з посади генпрокурора. Але не знав, що вони були настільки категоричні.

Тепер зрозуміло, що Порошенко звільнив Шокіна не тому, що той був бездарним і бездіяльним головою Генпрокуратури (ГПУ), який покривав корупцію та не міг — чи свідомо не хотів — розслідувати очевидні та кричущі епізоди як чиновників, так і колишніх регіоналів. А тому що американці зажадали. Інакше б грошей не дали.

І тут у мене постало питання: а чи були б в Україні якісь помітні зміни, якби не американці, ЄС і МВФ під керівництвом Крістін Лагард? Ті невеликі позитивні зрушення в Україні, що з'явилися за останні два роки, відбулися завдяки українському керівництву або всупереч?

Я здогадувався, що американці тиснули в питанні зі звільненням Шокіна. Але не знав, що вони були настільки категоричні

Давайте згадувати. Реформа поліції. Її повністю розробляли та супроводжували американці. Писали положення і законодавчі акти. Потім надсилали інструкторів і навіть форму для патрульних оплатили США. Імпульс весь час ішов звідти.

Підвищення тарифів на газ. Важливий і непопулярний крок для створення ринкових умов і боротьби з корупцією в галузі. Вимога МВФ.

Створення незалежного органу Національного антикорупційного бюро (НАБУ) для ефективної боротьби з корупцією. Вимога Євросоюзу і МВФ.

Запуск е-декларування для запобігання приховуванню незаконних доходів чиновників. Вимога Євросоюзу і МВФ.

Прозорість банківського сектора. Законодавча норма, згідно з якою українські комерційні банки зобов'язані розкрити кінцевих бенефіціарів, що в результаті підвищить відповідальність власників банків і слугуватиме превентивним заходом проти "розводів" вкладників. Вимога МВФ.

З генпрокурором Шокіним ми вже розібралися. Якби не публічні вимоги посла США Джеффрі Пайєтта звільнити Шокіна (після одного з його виступів заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко навіть заявив, що США повинні відкликати свого посла) і пряма вимога віце-президента Байдена, очолював би Шокін ГПУ досі.

3 жовтня МВФ оприлюднив оновлений меморандум з Україною і тепер вимагає, щоб до кінця місяця всі високопосадові чиновники в електронному вигляді задекларували свої доходи й активи.

Фонд також просить, щоб до кінця того-таки жовтня уряд нарешті вирішив, які держкомпанії будуть приватизовані, а які — ліквідовані. На вході та на виході держкомпанії через свої "прокладки" і ручних менеджерів доїли люди, причетні до БПП і Народного фронту. Вони ж і гальмували приватизацію. Все, цьому край. Доїти тепер нема кого. А в кінці листопада представники фонду хотіли б, щоб Рада ухвалила закони, що дають більше повноважень НАБУ.

МВФ також вимагає пустити українську ріллю в комерційний оборот. Дозвіл на продаж землі сільгосппризначення виведе ринок з тіні, підніме ціни на землю, що дозволить використовувати її як заставу в банках і залучить значні інвестиції.

Отже, на мою думку, достатньо.

І хто в результаті більше піклується про те, щоб Україна не залишилася злиденною, відсталою і корумпованою країною, а модернізувалася і рухалася вперед?

Якщо в країні і відбуваються якісь зміни, то тільки тому, що є американці, Євросоюз, МВФ і громадські активісти. Це полікомпонентна формула українських реформ: зовнішні кредитори і США з ЄС тиснуть ззовні, активісти та журналісти — зсередини.

А все політичне керівництво країни обрало тактику лавірування між різними групами впливу замість того, щоб ламати старе, створити нове і взагалі вести за собою. Хоча саме для цього в 2014 році українці вигнали маніяка-клептомана та його армію мародерів, вручивши мандат на зміни Порошенко і Ко.

Поки ж основними рушійними силами будь-яких відчутних змін в Україні є Джо Байден і Крістін Лагард.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 7 жовтня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.