Проста ідея для України — середня зарплатня $1000

25 коментувати
Більшість українців вимірює ефективність змін в країні ступенем зростання свого доходу. А що може бути кращим мірилом цих змін, ніж зростання середньої зарплатні?

Я давно просуваю одну просту і приземлену національну ідею для України, а саме — cередня зарплата $1.000 через п'ять років. У такій бідній країні, як Україна, зростання добробуту громадян — не лише головний фактор задоволеності життям, а й питання національної безпеки. Більшість українців вимірюють ефективність змін в країні ступенем зростання свого доходу. А що може бути кращим мірилом цих змін, ніж зростання середньої зарплати?

Мені складно уявити собі громадян будь-якої країни, щоб вони розмахували прапорами сусідньої держави, якщо в їх власній країні рівень доходу вдвічі вищий. Нещодавно колишній держсекретар США Кондоліза Райс в інтерв'ю нашому журналу сказала, що Україні "потрібно багато уваги приділити побудові економіки і боротьбі з корупцією, щоб люди на сході країни відчули себе українцями".

Зараз середня зарплата українців наближається до позначки $300. Для того щоб вона виросла втричі, повинен істотно вирости ВВП на душу населення. Щоб це сталося, Україна повинна стати зручним місцем для ведення бізнесу — як для самих українців, так і іноземних компаній.

Мені складно уявити собі громадян будь-якої країни, щоб вони розмахували прапорами сусідньої держави, якщо в їх власній країні рівень доходу вдвічі вищий

Іноземні інвестиції повинні стати двигуном зростання, як це відбулося в усіх країнах Центральної Європи. Фактичний обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну минулого року склав $1,1 млрд. Ця цифра має зрости в рази і скласти не менше $5-7 млрд на рік, а бажано — $10 млрд.

Один з архітекторів словацьких реформ Іван Міклош вже порахував, що Україні знадобиться 35 років для подвоєння ВВП, якщо економіка буде зростати на 2,5% на рік, як зараз. І лише 10 років, якщо її зростання прискориться до 7% на рік.

Щоб економічне зростання значно прискорилося, а гроші хлинули в країну, всі перешкоди на шляху капіталу — а саме корупціонери, бюрократи, ручні суди і державне втручання в економіку — повинні бути усунені. Саме це і є відправною точкою для різкого зростання зарплат в країні.

Уже 26 років багато хто в Україні вважає, що об'єднуючим фактором для країни повинна стати якась гуманітарна ідея, яка скріпить різних українців і мотивує саму країну до більш швидкого розвитку. Цю ідею шукають і не знаходять. Воно й не дивно — у різних українців різна історія і абсолютно різне ставлення до одних і тих самих речей. Тому довгий пошук якоїсь гуманітарної або культурної домінанти швидше роз'єднував українців, ніж об'єднував і мотивував.

Хто-небудь знає, яка національна ідея у датчан? Або у голландців? Або у норвежців?

Там ніхто не шукає національну ідею, там просто добре живуть. Особисті і економічні свободи — це і є національна ідея в більшості розвинених країн. Іншими словами, комфортна країна для вільних громадян.

І нехай гасло "Середня зарплата $1.000 через п'ять років" буде провокаційним спрощенням. Але воно оперує зрозумілими усім категоріями і виставляє правильний орієнтир.

Текст опубліковано в журналі Новое Время за 6 жовтня 2017 року у рамках теми номеру «Національна ідея». Републікація повної версії заборонена.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.