Головний урок ситуації із Саакашвілі

3 коментувати
Події останніх днів показують, що українська політика не змінилася

На перший погляд, незаконний в'їзд в Україну Міхеїла Саакашвілі – підсудна справа. Іноземець незаконно потрапив в країну, в результаті чого повинен бути затриманий і депортований. Очевидна відсутність громадянства у нього і той факт, що країна, від громадянства якої він раніше відмовився – Грузія – просить про його екстрадицію – ускладнюють ситуацію.

На думку журналіста Соні Кошкіної, Саакашвілі скомпрометував себе, втратив більшу частину прихильників, і "зганьбив" країну. Вона прогнозує, що будь-які політичні дивіденди Саакашвілі, зароблені зараз, в результаті зщезнуть. Інший журналіст, Віталій Портніков, йде далі, вказує на недоліки характеру Саакашвілі, зображуючи його гіперболоїдом Порошенка, не вартим уваги, не кажучи вже про підтримку. На завершення він благає свого українського президента "думати про країну".

Такий аналіз і заклики засновані на припущенні, що після Євромайдану українська політика змінилася. Ця політика регулюється законом, а політики – принципами. Якби це було так, нам варто було б очікувати, що Саакашвілі буде затриманий, висланий або екстрадований. У політичному плані, не дивлячись на мінливий характер громадської думки, враховуючи, що у його "Руху Нових сил" підтримка у розмірі 2%, можна було б очікувати, що Саакашвілі опиниться в політичній ізоляції.Але якщо ситуація із Саакашвілі і каже нам про щось, то про те, що в українській політиці сьогодні більше не панує закон, а політики більше не керуються принципами, якщо таке взагалі було. Звертатись до ідеалізованої ліберальної української політичної ідентичності марно. Два головних персонажі цього трагічного фарсу, Порошенко і Саакашвілі, краще за всіх втілюють отруєне політичне життя. Більш того, спосіб надання та позбавлення останнього українського громадянства, показує, що Саакашвілі – архетип вибіркового правосуддя, яке вже довго використовує українська влада. Тому витівка з "проривом" Саакашвілі минулих вихідних дійсно має значення, і тому він зараз блукає кафе і барами Львова, плануючи тур країною, і залишається безкарним. Це також пояснює, чому відомий веб-сайт "Миротворець", імовірно пов'язаний із міністром внутрішніх справ Аваковим, записав не тільки Саакашвілі, але й Тимошенко у "вороги України". У відповідь Тимошенко звинуватила Порошенко в тому, що той "корумпований диктатор".

Але проступок Саакашвілі, якого підтримали не тільки Юлія Тимошенко, а й Андрій Садовий, батальйон "Донбас" і навіть Мустафа Найєм, не зводиться тільки до юридичних питань. Тоді як Саакашвілі – ширма, опоненти нинішньої влади, не в останню чергу Тимошенко, вірять, що він може стати для них трампліном до влади. Так само Порошенко, якому вже нашкодили паралелі з його опальним попередником Януковичем, виглядає як ніколи підступним і роздратованим. Український президент не стане переслідувати Саакашвілі через суди зі страху, що це сприймуть як "репресії", що посилить опозицію. У Порошенка залишається все менше варіантів, і привабливих серед них немає.

Порошенко правий, вважаючи, що знаходиться у стані облоги

Порошенко прав, вважаючи, що знаходиться в стані облоги. Хоч ніхто з нас не знає, що криє в собі майбутнє, але минуле й сьогодення наводять на роздуми. Влада може продовжити помилятися, і це призведе до непередбачуваних наслідків. Помаранчева революція та Революція Гідності навчили українців скидати владу. Чи зможе Саакашвілі поставити всіх на вуха? Чи зможе опозиція консолідуватися під прапором Тимошенко? Чи зможе поглибитися політична поляризація між "корумпованим істеблішментом" і "пригнобленим народом"? Чи зруйнується єдність олігархату, якщо магнати поставлять на перемогу опозиції? Якою б надуманою вона не була, та чи стане популярною політична мобілізація?

Принаймні, Порошенко може очікувати посилення політичної нестабільності і непередбачених змін політичної підтримки з боку еліти та електорату. Ризиковані квапливі парламентські вибори можуть незабаром стати найменш поганим варіантом. Будь-який новий фракційний ландшафт у Верховній Раді може затягти країну в політичну кризу. Порошенко все ще може програти вибори Тимошенко, незважаючи на всі переваги і підтримку Заходу. Президентство Тимошенко не тільки схвилює країну, але й буде вельми ворожим щодо Порошенка і його бізнесу. Хоча малоймовірно, що все це станеться в результаті нових масових заворушень.

За таких обставин Порошенко може стати ще більш залежним від США і найближчих західних союзників, побоюючись, що прозахідна геополітична доктрина держави може зійти нанівець. У разі ослаблення легітимності влади західні країни можуть спробувати її зміцнити. Вони можуть активізувати зусилля зі зміцнення київських правоохоронних органів, безпеки і військових підрозділів. Це може бути і надання хваленої військової допомоги, і підтримка будь-яких спровокованих Києвом боїв в Донбасі. Надумані, нехай і обмежені диверсійні бої, які змушують людей згуртуватися навколо національного прапора, можуть стати ще більш привабливою ідеєю.

Західна підтримка Порошенка – ключова відмінність нинішньої напруженої ситуації від епохи Януковича. Тоді як дехто може вбачати в нападках Порошенка на Саакашвілі розумну хитрість заради того, щоб здобути прихильність Путіна заради вирішення конфлікту і Донбасі, велика частина людей побачить, як ситуація навколо Саакашвілі ослаблює Порошенка.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.