Світова прем'єра Вови-дзюдоїста. Що дивляться росіяни

5 січня 2016, 15:13
8378
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ментальність злочинця, професійний інструментарій спецслужб і величезна влада ядерної наддержави створюють страшну комбінацію

Ось фрагмент з мого тексту відносно недавнього часу, він написаний у березні 2014 року: "Здавалося, що, як і 2 серпня 1914 року, вся країна з прапорами, прапорами, іконами, портретами царя, георгіївськими стрічками встала на коліна перед резиденцією в Ново‑Огарьово. Суворі пролетарські вожді "Лівого фронту", засуджені за організацію бунту в день інавгурації государя‑імператора, вірнопіддано волали з своїх похмурих катівень "Хай живе Володимир Володимирович Путін, збирач земель руських!" Не вистачало тільки класичних слів "істинний арієць, нещадний до ворогів Русского Мира", - пише російський політолог Андрій Піонтковський для Крим.Реалії.

Минуло менше двох років. Еволюція суспільних настроїв, як елітних, так і масових – на перегоні 2014-2016 дивним чином нагадує досвід минулого століття, навіть ще в гіршому варіанті. В Україні програно все. "Русский мир" згадувати вже непристойно. Промениста Новоросія ссохлася до бандитського огризка, який Кремль відчайдушно намагається впихнути назад в Україну. "Крымнаш" стає валізою без ручки. Україна пішла; чи проведе ця країна успішні реформи і стане натхненням і прикладом для Росії – поки не зрозуміло, але війна і загострення відносин Москви із Заходом прискорили неминучий крах потьомкінського села російської "ринкової економіки" і оголили примітивний злодійський общак. Паханат виявився нездатним виконувати свій соціальний контракт з суспільством.

Умови цього договору були дуже прості: Кремль при захмарних цінах на нафту забезпечує значній частини підданих стерпний (за російськими історичними мірками) рівень життя, включно з турецьким пансіонат раз в рік і старою іномаркою, а населення у відповідь дозволяє керівництву країни красти мільярди і довічно залишатися біля годівниці. Програвши українську партію, Путін – азартний гравець! – пішов на різке підвищення ставок в геополітичному казино, кинувши фішки на близькосхідний стіл. Ніякими реальними або уявними завданнями безпеки країни російська залученість одночасно в цілу серію воєн на Близькому Сході не викликалася. Вона тільки багаторазово збільшує ризики безпеки Росії.

Путінська країна наїжачилася кільцем фронтів

Цілі цієї операції були виключно внутрішньополітичними: різко змінити порядок денний і нав'язати суспільству новий контракт довічного збереження у владі все тієї ж тамбовсько-чекістського ОЗУ. Замість скромної чарівності мікробуржуазії обивателю тепер пропонується споживати перманентне вставання з колін Росії, зміцнення її світової ролі, "the Mother of Kuzma – ненависним піндосам" і, нарешті, тріумфальне повернення нашого пахана за гральний стіл великої політики. В якості плати за цей ексклюзивний телевізійний продукт від зубожілого середньостатистичного росіянина буде потрібно те ж саме, що і раніше, плюс готовність стоїчно приносити матеріальні і людські жертви на вівтар вічної битви Вітчизни. Все, що витворяють сьогодні в телевізорах кисельови, соловйови, товсті і гордони, – це спроба нав'язати суспільству нові умови внутрішньополітичного контракту.

Головним підсумком року, що минає, і прологом до 2016-й є той медичний факт, що громадяни цей оновлений контракт не приймають і квитки на світову гала-прем'єру Вові-дзюдоїсту в масовому порядку шанобливо повертають. Умови договору влади c суспільством залишаються розірваними. Вже досвід Донбасу показав, що маргінального наброду в російському суспільстві виявилося недостатньо для реалізації проектів "Русский мир" і "Новоросія". Тим більше не зачепив масову російську свідомість "близькосхідний проект", незважаючи на ефектні запуски крилатих ракет з кораблів і підводних човнів. Що найстрашніше для влади – цей проект не затулив соціально-економічний порядок денний. Навпаки, ця повістка стає дедалі гострішою. Протести далекобійників – лише перша ознака наближення бурі. Царський маніфест про вступ у війну в 2014-му було оголошено 18 березня (а не 2 серпня, як в 1914-му). Отже, годинник на шкалі фатальних подій столітньої давності цокає десь у травні 16-го. Ось і рахуйте, скільки залишилося поїзда влади слідувати до станції Дно.

Путінська країна наїжачилася кільцем фронтів. І всі ці фронти, що з'являються один за іншим, вигадані тільки для того, щоб спробувати підмінити в телевізійному просторі безнадійну для влади економічний і соціальний порядкок денний розбещенням нації в дусі імперської ідеології "хорошого Гітлера". Але злочинна еліта, як з'ясовується, дуже переоцінила фашизоїдно-імперський драйв російського народу. Неминучі провали на цьому шляху – а вони тільки починаються, – нездатність злодійського общака хоч якось імітувати нормальну економіку в умовах кризи і зростання військових витрат прискорюють політичне просвітництво мас. Налякана влада судорожно приймає закони про репресії проти незадоволених і незгодних. Але щодня народжуються і виходять на площу нові, ще вчора нікому невідомі молоді герої Революції, такі як Дарина Полюдова і Ільдар Дадін.

Ключова для стійкості диктатури підтримка "еліт" піддається серйозному випробуванню зростанням психофізичних проблем першого особи, які вже неможливо приховати недолугими спростуваннями Пєскова. Надзвичайно показовою в цьому відношенні була недавня "велика прес-конференція" Міхал Івановича. Вперше навіть спеціально відібрані журналісти закидали Путіна градом запитань – ні, не про корупцію (це методологічно невірний термін для Росії), а про закамуфльовану "під бізнес для дітей" відверту крадіжку вищих російських керівників. Наводилися кричущі приклади. Відповідь була класичною: "Залиште безплідні мрії. Чого ви хочете? Минуло двадцять п'ять років. Виросло нове покоління. Настав Династичний етап нашої спецоперації. Ми повинні остаточно легітимізувати свою власність і передати її у спадок. Не віддам я вам ані Чайку, ані Ігорка Ротенберга. Не віддам дітей Косого, Солдата, Гангрени. Ні тим паче, дочку своєї улюблену, талановиту мільярдерку Катерини Тихонової, яку я знати не знаю з вищих міркувань державної безпеки".

Розпад особистості завжди супроводжується виходом на поверхню глибинних архаїчних пластів свідомості. Путін дедалі більше стає самим собою як раз тоді, коли крізь маску зразкового чекіста вивалюється щось набагато більш органічне – вихованець запеклого пітерського бандита Льоні-самбіста. Ментальність кримінальника + професійний інструментарій спецслужб + величезна влада ядерної наддержави створюють страшну комбінацію, може, унікальну у світовій історії.

Розсип висловлювань президента Росії 17 грудня, під час тієї самої прес-конференції, свідчить про прогрес його морального ідіотизму. "Зовсім не факт, що Нємцова треба було вбивати", – якою чудовою душевною організацією треба володіти, щоб породити цю роздумливу, звернену до своїх найближчих хлопців сентенцію. Про так званих туркоманів, що гинуть під його бомбами тільки за те, що разом з сунітською більшістю у Сирії вони повстали проти соціально близької йому ката Асада, Путін навіть не чув. А в цілому про бомбардування в Сирії супротивників Асада, в яких неминуче гинуть сотні (а завтра їх будуть тисячі мирних жителів, президент Росії радісно вигукнув: "Кращі навчання годі уявити! І тому ми, в принципі, досить довго можемо там тренуватися без істотного збитку для нашого бюджету".

Кожен день тривалого перебування на вищому державному посту цього персонажа посилює катастрофу, в якій опинилася країна, ускладнює вихід з неї і стає небезпечним і для його оточення, і для регіональних "еліт". Путін розпочав свою серію військових авантюр, мріючи про братське розчленування України. Незважаючи на всі свої величезні проблеми, Україна як держава ніколи не була так єдина, як сьогодні. А ось в Росії наростають проблеми, неминучі в багатонаціональній країні в умовах гострої кризи. Ми вже звикли до того, що Чечня, поставши з колін і перемігши Росію, користується незалежністю, про яку не могли і мріяти засновники чеченського держави чверть століття назад; вони регулярно отримують від Москви данину-контрибуцію. Однак і тут спостерігаються ознаки обвалення навіть видимості вертикалі російської влади: досить згадати недавню передачу Кадирову російської нафтової компанії і фактичне закриття справи Нємцова всупереч вимогам самих же путінських силовиків.

Але і це не найбільша сенсація – несподівано останніми днями заговорив президент Татарстану, який вперто продовжує називати себе саме президентом, незважаючи на рішення Федеральних зборів скасувати президентські титули для всіх крім Capo di tutti capi. Все ще президент Татарстану заявив, що республіка не дозволить певним федеральним авантюристам зруйнувати її традиційні культурно-економічні зв'язки з Туреччиною. Давно вже регіональні лідери не дозволяли собі так висловлюватись.

Скільки ще фронтів збирається відкрити при наростаючому економічній кризі путінський режим? Або для нього дійсно на світі й смерть красна? На світі чи разом з світом: that is the question.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Вчора, 07:45

thumb img
Візит російського омбудсмена. Чи можливий прогрес у перемовинах щодо українських політв'язнів
Ігри

Вчора, 06:45

thumb img
Нові мобільні ігри, за які не соромно
Ігри

Вчора, 13:00

thumb img
Кошмар для Sony. Google анонсувала хмарний ігровий сервіс Stadia