Цифри б’ють рекорди. Чи надовго з нами нинішня інфляція?

13 червня, 15:33

Або як була похована Крива Філліпса

Ми всі читаємо зараз, що світ потерпає від високої інфляції. Річні цифри інфляції насправді б’ють будь-які рекорди — у США вже 8.7% е найбільша інфляція за 41 рік). У Європі у різних країнах від 7% і вище. Рекордсмен серед розвинутих країн, як не дивно, — Естонія, де вже 20% річна інфляція.

Відео дня

І тому дуже важливими є дії Центральних банків різних країн (і також Центробанку Європи) — що і як вони мають робити, щоб боротися з інфляцією? Тому що майже у всіх країнах Центробанк відповідає за рівень інфляції. І раніше ставили собі цільову річну інфляцію. Зазвичай 2% — і багато років поспіль навіть такої цифри не було — люди на Заході звикли жити з постійними цінами.

Важливо: до інфляції ніколи не включається зростання цін на житлову нерухомість. Хоча на оренду входить. Про це також є спеціальна дискусія, але не будемо про неї зараз.

Так от: досі все було просто. Був такий Пол Волкер, глава Центробанку США (або FED) у 80 роках, який увійшов до історії тим, що переміг двозначну інфляцію в Америці ак, там була і така). Переміг він її монетарною політикою та агресивними заявами. Тут важливе і перше, і друге.

Він реально підвищував облікову ставку Центробанку. Не соромився. За нього інфляція впала майже з 15% до 3%, але для цього довелося підняти ставку до 20% и зараз лаємо наш Нацбанк за ставку 25%, а уявіть, що американці говорили про їхній FED, який підняв ставку до 20%!) Фермери на тракторах приїжджали до Вашингтона та блокували центральні вулиці. Є теорія, що президент Джиммі Картер саме через величезну інфляцію і жорсткі підвищення ставки, зроблені Волкером, програв вибори Рейгану (якщо так, то треба сказати спасибі Волкеру за Рейгана, інакше СРСР ще довго б здихав).

Також Пол дуже впевнено говорив, що інфляцію буде переможено, хоч би як довелося підняти ставку для цього. Адже теорія нам також каже, що інфляція дуже залежить від очікувань інфляції. І якщо раптом нам голова Центробанку каже, що «інфляції кінець», то народ має йому вірити.

Ну а найголовніше, що ж тепер робити Центробанкам різних країн

І тепер Пол вважається героєм Америки.

І досі вважається, що треба просто «робити як Пол». Жорстко говорити — і жорстко діяти.

Але ж ви розумієте, що я не для цього все пишу.

Тому що вийшла стаття двох економістів Девіда Ратнера та Дже Сіма, які працюють саме в Центробанку США. І в ній доводиться на цифрах, що інфляція у 80-х роках у США загинула зовсім з іншої причини.

Отже — коли продавці підвищують ціни на їжу, бензин, оренду квартир, всілякі цигарки та пиво — і з’являються заголовки в газетах, що висока інфляція. У цей момент починається сувора класова боротьба: профспілки вимагають підняти зарплату своїм членам. Якщо фірми не погоджуються, то страйки, пікети, ліві партії на мітингах кричать, що капіталізм вбиває людей. І зарплати підвищують, щоб наздогнати ціни. І цим починається цикл: підвищивши зарплати, компаніям треба знову підвищувати ціни. А потім знов зарплати. Поки не виходить на сцену великий та жахливий Пол Волкер. З мечем та рупором.

Але вчені пишуть: вже в ті далекі роки в Америці профспілки були дуже слабкими і не змогли (як раніше) запалити свою «класову боротьбу». І все само собою розсмокталося. Це і є змістом статті, якщо швидко переказати.

Як тепер дивитися у вічі монетаристам? Що б сказали Фрідман і Лукас, якби це прочитали? І що робити тепер із героїчною репутацією Волкера?

Ну а найголовніше, що тепер робити Центробанкам різних країн, щоб перемогти інфляцію 2022 року? Адже робітничий рух итайте сила профспілок) — тепер ще слабший, ніж у 80-х роках! А в Україні профспілок взагалі немає (якщо не рахувати, звичайно, каргокульту). Може у багатьох країнах нічого й не треба робити?

За матеріалами Financial Times та Wall Street Journal.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Погляди НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X