Україні потрібен "ревізор" у сфері вищої освіти

0 коментувати
Чому без НАЗЯВО ми програємо в світовій конкурентній боротьбі за інтелект

Сьогодні третина українських докторських й кандидатських дисертацій містять ознаки плагіату – стверджують експерти групи Диссергейт. Крім величезних іміджевих втрат, це призводить до колосальних економічних збитків та провокує хронічне відставання вітчизняної науки. Власне наукові ступені перетворюються на формальність, звичайні «корочки», які додають статусу, але не додають людині знань чи вмінь.

Відсоткові показники кількості людей з дипломами про вищу освіту ніяк не корелюються з її якістю. Адже більшість з них не працює за спеціальністю й диплом слугує своєрідним модним аксесуаром, який можна в разі чого додати до резюме. Таким чином, наші виші дають освіту без врахувань потреб ринку праці, випускники працюють де-інде, викладачі викладаються вхолосту, а продуктивність праці в державі не підвищується.

Саме цей складний вузол проблем й мало розплутати НАЗЯВО - Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, яке вже два роки ніяк не може запрацювати. Воно було покликане визначити загальні правила проведення ліцензійних експертиз та акредитації вишів й освітніх програм, погодження освітніх стандартів, присудження наукових ступенів, утворення та ліквідації спеціалізованих вчених рад, складання рейтингу університетів, формування переліку спеціальностей, присудження та підтвердження інституційних статусів вищих навчальних закладів тощо.

Третина українських докторських й кандидатських дисертацій містять ознаки плагіату

Окремою сферою його інтересів мала б бути боротьба з плагіатом. НАЗЯВО наділялось правом скасовувати рішення вчених рад про присудження наукового ступеня та видачу відповідного диплома. Це значно скоротило б когорту лженауковців, яка розрослася настільки, що девальвує саме поняття «наука».

Крім того, НАЗЯВО – це додатковий драйвер нашої євроінтеграційної політики. Агентство має увійти до Європейської асоціації із забезпечення якості вищої освіти та впровадити в Україні численні освітні євростандарти.

Все це мало б бути, але цього немає. Адже вже два роки освітні чиновники усіма правдами й неправдами блокують запуск роботи НАЗЯВО. Логіка бюрократії проста – вона не хоче випускати зі своїх рук контроль над «хлібною» галуззю, боїться її незалежного аудиту та очищення вищої освіти від трутнів, що заважають їй розвиватись.

Тому сьогодні Україна - єдина країна з 47 членів Ради Європи, в якій незалежна експертна інституція в сфері вищої освіти не працює. Навіть сусідня Молдова нас обійшла: відповідна агенція там діє вже кілька років та входить до Європейської асоціації.

Нашим нагальним завдання є максимально швидка реанімація НАЗЯВО.

Сучасний світ надто динамічний та мінливий, він не пробачає вайлуватість та злодійкуватість українських бюрократів. Подальше гальмування справи лише заганятиме вищу освіту в глухий кут закоцюрбленості і та відірваності від життя. А отже Україна програватиме головну конкурентну боротьбу – за розум, знання та інтелект. В цьому найбільша небезпека та стимул усім мислячим людям до негайних дій.

 

Україна 2020. Економіка

Не пропустіть! 18 жовтня, відбудеться лекція НВ «Економіка 2020». Новий курс чи старі реформи? Приватизація чи відкати? Долар по 8 чи 50? Зростання чи дефолт? Спікери: Андрій Коболєв, Віктор Пинзеник, Оксана Маркарова, Ольга Гуцал.

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.