Щоб не повторити помилок минулого

0 коментувати
Трагедія в центрі Києва 20 липня, коли було вбито журналіста Павла Шеремета, не тільки шокувала українське суспільство, а й знов прикула сумну увагу цивілізованого світу до України

Вже той факт, що до розслідування справи підключилося ФБР, а за зверненням президента до неї можуть долучитися також специ Європолу, свідчить про те, що це вбивство стало викликом для демократичних країн Америки та Європи. Також справа Шеремета стане тестом на професійність та принциповість української правоохоронної системи. Генпрокурор Юрій Луценко вже анонсував, що 25 липня склад слідчої групи по цій справі буде розширений по лінії ГПУ та МВС, а до розслідування долучиться колишній перший заступник начальника Нацполіції Василь Паскал.

Проте вбивство Павла Шеремета також викликає у мене відчуття певного дежавю. Україна вже проходила це 16 років тому, коли також звіряче було вбито журналіста Георгія Гонгадзе. Аналогію між цими двома справами можна провести не тільки тому, що обидва журналісти працювали у виданні «Українська правда». Як і у випадку з Георгієм Гонгадзе, основною версією вбивства Павла Шеремета є його професійна діяльність. Також Юрій Луценко заявляє, що до стеження за журналістом можуть бути причетні співробітники МВС.

Але, звісно, є й великі відмінності. Тодішня влада не хотіла швидкого та об’єктивного розслідування справи Гонгадзе, а її наступники витягали її з шафи лише для того щоб здійснювати політичний тиск на її фігурантів. Тож вбивство Георгія Гонгадзе на сьогодні продовжує викликати більше питань ніж відповідей. Зараз же вище керівництво держави поки здається зацікавлено у тому, щоб швидко знайти не тільки виконавців, а й замовників вбивства Павла Шеремета.

Всі чекають, що справу буде розкрито швидко, а винні понесуть справедливе покарання

Саме тому, на мою думку, до розслідування справи Шеремета слід долучити слідчих, які входили до так званої слідчої групи Шокіна у 2002-2003 роках по розслідуванню вбивства Георгія Гонгадзе. Їх досвід та професійність може стати у пригоді при розкритті вбивства журналіста. Хочу нагадати, що саме ця слідча група почала реальне розслідування справи та впритул наблизилися до замовників. Саме вона проводила допити Протасова, Поповича і Костенка, які згодом опинилися на лаві підсудних. Саме в кабінеті тодішнього слідчого ГПУ Юрія Столярчука у жовтні 2003 року вперше затримали генерала МВС Олексія Пукача.

Саме тоді тодішнього Генпрокурора Святослава Піскуна та його заступника Віктора Шокіна було відправлено у відставку, слідчих було усунуто від розслідування справи, а з Пукача були зняті всі звинувачення й він вийшов на свободу. До продовження розслідування справи Гонгадзе ці слідчі змогли повернутися лише 12 років потому в лютому 2015 року. Ці люди не тільки є професіоналами, а й викликають довіру. Ось що тоді написала вдова журналіста Мирослава Гонгадзе: «Знову до розслідування залучено саме тих слідчих, яких свого часу усунули очевидно через те, що вони надзвичайно близько підступили до замовників злочину».

Зараз ми не можемо знати, куди та до кого призведе ниточка з клубка розслідування вбивства Павла Шеремета. Але всі чекають, що справу буде розкрито швидко, а винні понесуть справедливе покарання.

Щоб не повторити помилок минулого, потрібно використовувати досвід та професіоналізм усіх можливих вітчизняних та закордонних спеціалістів. Будемо сподіватись, що цю справу не покладуть у довгу шафу, як це сталося із справою Георгія Гонгадзе. Цього вимагає від влади українське суспільство та демократичний світ. Тому хочеться нагадати нашим можновладцям, що саме справа Гонгадзе стала початком кінця режиму Кучми та передвісником Помаранчевої революції у 2004 році.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.