Невидимий батальйон: жінки на війні

3 коментувати
Українська армія  зобов’язана реагувати на зміну ролі жінки в суспільстві, якщо хоче стати сучасною та цивілізованою

Цього тижня відбулась презентація стратегії “Невидимий батальйон” під егідою ООН жінки.

На мою думку, наразі питання доцільності участі жінок у військових діях та служби в армії не повинно виникати, адже жінки з першого дня збройного конфлікту захищають Вітчизну у лавах Збройних сил і доводять, що можуть так само, як і чоловіки – військовослужбовці, бути компетентними, мужніми, витривалими.

До того ж, чисельні дослідження, позитивний досвід Ізраїлю та країн-членів НАТО є переконливими аргументами на користь служби жінок у  Збройних силах України.

Українська армія  зобов’язана реагувати на зміну ролі жінки в суспільстві, якщо хоче стати сучасною та цивілізованою.

Окрім цього, потрібно змінити  концепцію національної безпеки, організаційну структуру армії та стратегію діяльності.

На мою думку, жінки не повинні пристосовуватися  до вже існуючих в армії норм та порядків, котрі є «маскулінними» за своїм характером.   

Жінки мають право за власним бажанням проходити службу в армії, адже це відповідає міжнародним нормам, а також принципам демократичності і справедливості.

Надзвичайно важливими умовами для забезпечення рівноправної участі жінок в армії є рівний доступ до працевлаштування, до вищих офіцерських звань, гендерно-чуйне виробниче середовище без упередженості і дискримінації, в основі якої лежать стереотипні уявлення про психологічні та поведінкові особливості жінок, їх призначення у суспільстві.

Жінки не повинні пристосовуватися  до вже існуючих в армії норм та порядків, котрі є «маскулінними» за своїм характером

Важливою складовою інтеграції жінок у лави Збройних сил є врахування їх потреб, зокрема,  елементарних, таких як: форма, засоби гігієни, медичне обслуговування та більш суттєвих: визнання юридичного статусу учасника бойових дій, забезпечення відповідними пільгами тощо.

Для того, щоб це стало реальністю необхідно здійснити гендерний аналіз законодавства. Зусилля парламентарів мають бути спрямовані, передусім, на усунення професійних обмежень для жінок у Збройних силах та впровадження принципу рівних прав і можливостей у ЗСУ.

Звичайно, питання доступу жінок до певних професій у сфері безпеки і оборони мають розглядатися більш комплексно, адже правовий статус жінок-військовослужбовців регулюється не лише нормами військового законодавства.

Згідно Кодексу законів про працю України, забороняється застосовувати працю жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, залучати їх до підіймання й переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Як результат - сьогодні в Україні понад 500 професій і спеціальностей заборонені для жінок.

Окрім цього, доцільно здійснювати парламентський контроль стосовно включення гендерних питань до стратегії розвитку армії, річних планів діяльності, і щодо введення інституту радників з гендерних питань у секторі безпеки та оборони, і щодо включення навчальних програм, спецкурсів з гендерних питань в систему підготовки фахівців у неформальну освіту військовослужбовців.

Актуальним є питання законодавчого визначення механізмів юридичної відповідальності щодо випадків дискримінації за ознакою статі. Очевидно, що без визначення чітких санкцій побороти гендерну дискримінацію неможливо. Тому йде робота над доповненнями до закону про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та закону про попередження і заборону дискримінації.

На мою думку, варто зосереджувати увагу не лише на горизонтальній, але й вертикальній гендерній професійній сегрегації в армії.

Жінки недостатньо представлені на керівних посадах, дуже незначна кількість жінок мають вищі військові звання. Як результат, жінки не беруть участі у прийняті рішень щодо пріоритетів розвитку армії, у виробленні оборонної і безпекової політики, розробці стратегії реформування армії.

Нагадаю, що законами України про політичні партії в Україні та про місцеві вибори» передбачені квоти - 30-відсоткове представництво осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів. Зараз робоча група, що діє у підкомітеті з питань ГР та недискримінації, підготувала доповнення до закону про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків з відповідними змінами до виборчого законодавства - стосовно збільшення квоти до 40% - з використанням принципу групування - у кожній п’ятірці не менше 2-х осіб однієї статі. Також має з’явитися застосування юридичних санкцій за недотримання гендерних квот.

Таким чином, цілком логічно буде  закріпити  квоти у доступі до посад в армії на законодавчому рівні.

Жінки в армії - не перспектива, а наша із вами реальність. Жінка-медик, госпітальєр, телефоніст, командир БМП, радіотехнолог, інструктор - це лише декілька прикладів із служби жінок у зоні проведення антитерористичної операції.

Давайте враховувати потенціал жінок і використовувати його із користю на благо нашої Батьківщини.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.