16 днів проти насильства

0 коментувати
Насильство по відношенню до жінок – все ще досить поширене у світі явище. І це стосується також і України

25 листопада - Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок, і сьогодні світ відзначає 25-у річницю кампанії “16 днів активних дій проти гендерно зумовленого Насильства”, ініційовану у 1991 році Центром жіночого глобального лідерства (Center for women global leadership).

На жаль, насильство по відношенню до жінок – гендерно зумовлене насильство, спрямоване проти особи через її стать, все ще досить поширене у світі явище.

За даними дослідження, проведеного Європейським агентством основоположних прав (FRA), у 28 державах-членах ЄС:

- 33 % жінок віком від 18 до 74 років зазнали фізичного та/або сексуального насильства;

- 55 % жінок зазнали певних форм сексуальних домагань;

- 67 % опитаних не повідомляли про випадки фізичного та/або сексуального насильства в поліцію або будь-яку іншу організацію.

Треба підвищувати рівень гендерної культури, обізнаності про витоки гендерно зумовленого насильства

В Україні, згідно результатів опитування, 22% жінок у віці 15-49 років зазнали фізичного чи сексуального насильства хоча б раз у своєму житті. 90% випадків гендерного насильства вчиняється по відношенню до жінок, і лише про 30% випадків насильства повідомляється.

За словами Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, насильство щодо жінок і дівчаток є порушенням прав людини, кризою громадського здоров'я і серйозною перешкодою на шляху до сталого розвитку. Це накладає великомасштабні витрати на сім'ї, громади та економіки, і світ не може собі дозволити платити таку ціну.

Кампанія “16 днів” була організована для заклику до ліквідації всіх форм гендерно зумовленого насильства шляхом привернення уваги до проблем насильства, підвищення обізнаності про насильство та узгодження роботи з припинення насильства, виконання зобов’язань у сфері прав людини жінок на місцевому та міжнародному рівнях.

Дати 25 листопада (Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок) і 10 грудня (Міжнародний День Прав Людини) були обрані як початок і кінець Кампанії для того, щоб підкреслити зв'язок між припиненням насильства над жінками та цінностями прав і свобод людини, а також- щоб наголосити, що насильство над жінками є міжнародним порушенням прав людини.

З 1991 року участь у кампанії взяли понад 5 478 організацій та незлічена кількість громадян зі 187 країн світу.

Україна приєдналася до акції “16 днів проти насильства” у 2001 році.

Цьогорічна кампанія “16 днів” проходить під девізом: "Помаранчевий світ: зібрати гроші, щоб покінчити з насильством по відношенню до жінок і дівчаток".

Кампанія закликає нас до "Помаранчевого світу", що символізує світле майбутнє без насильства. Оскільки ресурсів для масштабних ініціатив щодо запобігання та протидії гендерно зумовленого насильства не вистачає, уряди країн та громадськість мають докласти зусиль для належного фінансування цієї діяльності.

Для України ця кампанія має особливе значення.

Зважаючи на те, що в умовах збройного конфлікту за участі Російської федерації різко підвищився рівень гендерно зумовленого та домашнього насильства, нагальним завданням для України є  ратифікація Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульської конвенції)» та імплементація її положень у національне законодавство.

Перед нами гостро постало питання на законодавчому рівні забезпечити гендерне розуміння домашнього насильства та насильства щодо жінок, удосконалити кримінальне законодавство у сфері протидії насильству, забезпечити законодавчі механізми попередження повторної віктимізації, встановлення захисних заходів тощо.

На вирішення цих питань спрямовані законопроекти про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульської конвенції) та про запобігання та протидію домашньому насильству, які, я дуже сподіваюся, все ж будуть найближчим часом проголосовані у ВРУ- без вилучення основних положень та понять, в тому числі поняття гендеру.

Я як голова підкомітету з питань гендерної рівності та недискримінації, як член Міжфракційного депутатського об’єднання «Рівні можливості» докладу всіх зусиль для цього.

Ми повинні виходити з того, що гендерно зумовлене насильство є порушенням прав людини, формою дискримінації за ознакою статі, кризою суспільного здоров'я, перешкодою на шляху рівності, розвитку, безпеки і миру; що в основі насильства щодо жінок та гендерно зумовленого насильства - гендерна нерівність. Якщо ж дискримінація за ознакою статі посилюється іншими факторами - такими, як вік, релігія, етнічна приналежність, статус громадянства чи інвалідність, це призводить до ще більшої нерівності та ще більшої вразливості до насильства.

Важливо не лише гармонізувати відповідне українське законодавство з європейським, але насамперед - підвищувати рівень гендерної культури, обізнаності про витоки гендерно зумовленого насильства, змінювати ставлення суспільства до цього ганебного явища, заохочувати до активної участі у ліквідації всіх форм дискримінації та насильства за ознакою статі, в забезпечення рівності між жінками і чоловіками, і свій вагомий внесок у цю роботу внесе кампанія «16 днів проти гендерно зумовленого насильства». 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.