Перші плани Трампа

0 коментувати
США вперше у своїй історії відкинули вільну торгівлю як наріжний камінь зовнішньоекономічної стратегії

Ідеї, з якими Дональд Трамп переміг на виборах, включають в себе перегляд раніше задекларованих Америкою планів щодо регіональної інтеграції. Передусім це стосується Транстихоокеанського партнерства, але також торкнеться і зони вільної торгівлі Північної Америки (НАФТА), і намір Трампа відмовитися від ініціативи ТТП не дивує.

Потрібно зазначити, що вихід США з ініціативи зробить її загалом не дуже перспективною. Америка – ключова країна для тих, хто має намір створити зону вільної торгівлі в басейні Тихого океану, тому дуже ймовірно, що проект відкладуть.

Як це відіб'ється на економіках всіх замішаних держав? Це вічна суперечка між прихильниками і противниками вільної торгівлі, яка зараз активізувалася на користь скепсису. Тому, ймовірно, в регіональних процесах інтеграції, де ключову роль відіграють США, буде взято паузу. Наскільки вдасться зупинити вже запущені процеси, наприклад такі, як НАФТА – північноамериканська зона вільної торгівлі – невідомо, але ті ініціативи, в яких було лише оголошено про наміри, найближчим часом не реалізуються.

Загалом же це означатиме, що США вперше у своїй історії відкинули вільну торгівлю як наріжний камінь зовнішньоекономічної стратегії. Принаймні, за Трампа вони більше не вірять у те, що вільна торгівля приносить вигоду Америці. І це серйозна зміна, яка допоки немає прецедентів.

Трамп не розв'яже проблем Америки за рахунок згортання принципів вільної торгівлі

Зрозуміло, це ще має стати предметом партійної дискусії серед республіканців. Ми не знаємо, наскільки інші представники республіканського істеблішменту, в тому числі лідери більшості в Конгресі, дотримуються тих само принципів. Поки що це ініціатива самого майбутнього президента.

Будь-які рішення, пов'язані зі зміною режиму торгівлі, зрозуміло, завжди будуть прийматися дуже важко. І це справедливо не тільки щодо Трампа. Зараз у світі відбувається перегляд деяких підходів до того, що вигідно, а що ні. Америка в цьому не самотня: ми бачимо кризу, яка привела до загальмування процесу створення зони вільної торгівлі між США і Європейським союзом. І це відбулося без Трампа.

Криза моделей вільної торгівлі – одна з характеристик сьогоднішнього світу, і Трамп є просто одним з його символів. Стосовно ж Транстихоокеанського партнерства, то тут є великі ризики. Це не одновимірний процес. Можливо, США спробують грати в ізоляціонізм: адже головна ідея Трампа полягає в тому, що така політика поверне робочі місця у Сполучені Штати. Але мені здається, сподівання на те, що в такому разі американські корпорації повернуть свої виробничі потужності з Китаю або інших країн – велика ілюзія. Вони перенесли туди виробництва без будь-яких зон вільної торгівлі.

Тож цей пункт програми Трампа я вважаю популізмом. Він не розв'яже проблем, які обіцяє розв'язати, за рахунок згортання принципів вільної торгівлі.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.