Як Україна отримає безвіз

2 коментувати
На карту поставлено питання договороздатності Євросоюзу

З огляду на рішення, прийняті Європарламентом і Радою Євросоюзу, обидві інституції погодилися на введення безвізового режиму з Україною і Грузією. Тим не менш, до вчорашнього дня питання стопорился, оскільки також було схвалено рішення, що безвіз для наших країн запустять з механізмом призупинення. Мовляв, як тільки узгодять механізм призупинення, може бути прийнята і лібералізація візового режиму для України і Грузії.

Вчора, 7 грудня, ми отримали хороші новини. Переговори між Європейським парламентом і Радою послів ЄС щодо механізму призупинення безвізового режиму завершилися успішно.

Спільні зусилля влади і громадянського суспільства з просування питання надання Україні безвізового режиму з Європейським Союзом, що мали місце в останні тижні і місяці, подіяли. Інституції ЄС отримали чіткий сигнал: у разі подальшого затягування питання, може настати серйозна криза у відносинах між Україною і ЄС, яка європейцям зовсім не потрібна. Для України введення безвізу стоїть у списку першочергових питань, тоді як для ЄС ця проблема одна з безлічі. Втім, вирішити її відносно легко – порівняно з іншими екзистенційними.

Кожен день зволікання означає зростання антиєвропейських настроїв в Україні та Грузії

Запанувала думка про те, що ризики, з якими часом пов'язують надання Україні і Грузії безвізового режиму, об'єктивно менші, ніж ризики, які можуть виникнути, якщо таке рішення не буде прийнято. Тобто, це не тільки питання взаємовідносин Україна – ЄС, Грузія – ЄС, але і питання в цілому договороздатності Брюсселя. Єврокомісія, Європарламент та Рада ЄС визнали, що наші країни виконали всі критерії, необхідні для введення безвізу. Кожен день зволікання означав зростання антиєвропейських настроїв в Україні та Грузії, а також додатковий аргумент на користь євроскептиків. Крім того, це активно мусувалося в російських ЗМІ, що із задоволенням використовують цей аргумент в пропагандистській діяльності.

Все це в сукупності створювало негативний фон. Якщо б ситуація затягнулася ще на кілька місяців – а багато хто говорив про те, що доведеться чекати до президентських виборів у Франції (травень 2017), – то наслідки для репутації ЄС могли б стати дуже серйозними. Не тільки у відносинах з Україною і Грузією, але й іншими країнами, які могли б отримати додатковий аргумент на користь того, що Брюссель не тримає слова.

Тому запанувала думка, що переконала ті країни та інституції, які затримували своєю непоступливістю діалог щодо механізму призупинення безвізу, в тому, що треба все-таки знайти рішення. Тексту прийнятого документа у нас немає, тому точно сказати, хто пішов на великі поступки, складно. Тим не менш, за ознаками, на великі компроміси в сфері повноважень щодо запуску механізму призупинення пішов Європейський парламент. У найближчі дні ми дізнаємося це точно.

Сьогодні, 8 грудня, Комітет Європарламенту з питань юстиції і прав людини, офіційно схвалив компроміс щодо механізму призупинення безвізу, тобто, дав остаточну відмашку для голосування цього питання на пленарному засіданні ЄП. Цілком ймовірно, що до кінця дня стане відомо, коли його поставлять на голосування.

При цьому велика вірогідність того, що законопроект про введення безвізового режиму з Україною і Грузією буде голосуватися в той же день, що й механізм призупинення. За попередніми планами, це може відбутися 18 січня. Таким чином, можна з певними застереженнями прогнозувати, що приблизно 18 січня ЄП ухвалить остаточне рішення і щодо призупинення, і за безвіз для наших країн. Правда, цілком ймовірно, що механізм призупинення може бути проголосований Парламентом ще раніше, в останній пленарний тиждень цього року (між 11 і 15 грудня).

Після цього залишиться останній етап – розгляд та остаточне голосування в Раді ЄС, якій належить останнє слово. Зазвичай це займає кілька тижнів з моменту рішення ЄП.

Таким чином, можна розраховувати, що до кінця лютого всі рішення будуть прийняті, і, відповідно, фізично безвізовий режим для громадян України і Грузії зможе запрацювати вже в березні.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.