Кругова порука. Чому Україна завжди в кризі

0 коментувати
Сучасний політичний і правовий режим країни тримається на корупції

Нам усім ще, мабуть, з дитинства відомий фразеологізм «кругова порука», який має інший синонімічний вислів «один за всіх, всі – за одного». В цьому виразі фактично висловлена так звана «психологія колективної відповідальності», якою пишались десятки і сотні поколінь нашого народу.

Наведені принципи  мають одночасно дві змістовні характеристики: позитивну – коли йдеться про те, що людина готова відстоювати  і захищати спільні інтереси і права свого соціального кола (сім’ї, друзів, навчального чи трудового колективу, бізнес-групи,  громадської організації, політичної партії, територіальної громади тощо), і коли соціальне коло, до якого людина належить, готове відстоювати і захищати її інтереси і права (навіть тоді, коли вони суперечать в чомусь спільним інтересам і правам).

Інша характеристика – негативна; коли людина і її соціальне коло покривають неправомірні з точки зору спільних прав та інтересів, вчинки і поведінку, не надаючи їм публічної оцінки і не спонукаючи людину виправитись. Ця негативна характеристика висловлена у таких  народних прислів’ях, як «рука - руку миє» або «ворон ворону око не виклює».

В цій дуалістичній характеристиці кругової поруки криються її вади і переваги одночасно. З точки зору правових категорій, цей фразеологізм можна тлумачити як надання мовчазної поруки одного члена такого кола за дії і поведінку іншого члена та всього кола в цілому і – навпаки (наприклад, отримання банківського кредиту чи позички, чи взяття на поруки затриманої особи під гарантії третьої особи)

У сфері правових відносин порука оформлюється, як правило, письмовими угодами. В повсякденному житті такі угоди є,  фактично, мовчазною згодою особи, яка вирішила вступити до  соціального кола, а таке коло дало мовчазну згоду на цей  вступ.

Головна проблема влади - неможливість поєднати політичні цілі та інтереси з бізнесовими

Кожне соціальне коло має свої писані й, більшою мірою – не писані, правила взаємовідносин всередині такої спільноти. При цьому порушення неписаних правил з боку окремих членів спільноті карається, як правило, значно жорсткіше, ніж писаних.

Кожен з нас протягом свого життя є членом багатьох таких соціальних спільнот. В одних з них (наприклад, сім’я) ми перебуваємо практично все своє життя. В інших (наприклад, друзі чи трудові колективи тощо) - більшу частину свого життя. У більшості спільнот ми скоріше гості, хоча й там є свої стабільні зв’язки, які можуть тривати довгий час.

Кожна людина має набір своїх життєвих принципів, яких намагається дотримуватись у своєму житті. Набір цей різний у кожної людини і часто-густо не збігається з набором цінностей іншої людини. Це створює проблеми.

Крім життєвих принципів, в нас є життєві інтереси. Вони також різні та багатоманітні. При цьому, наші життєві інтереси не завжди збігаються з нашими життєвими принципами і людині доводиться часто-густо робити вибір, відповідаючи на запитання: що для мене в цей момент життя є пріоритетним – принцип чи інтерес. Питання складне, і не кожному під силу знайти оптимальну відповідь на нього.

Суспільство в цілому – це така сітка переплетених соціальних кіл на кшталт риболовецької сітки. Наочно і яскраво це можна побачити в соцмережах, де кожен з нас має віртуальних (і реальних також) друзів в різних групах за інтересами. У віртуальному просторі все досить просто: не сподобався «друг» - забанив його, не сподобалась група, розійшлись у думках – вийшов з групи. В цьому якраз і є перевага соціальних інтернет-мереж.

В реальному житті все набагато складніше в усіх вимірах, і вимагає значних психічних  зусиль, щоб відстоювати власні життєві принципи та захищати чи задовольняти  власні життєві інтереси.

В політиці і бізнесі також функціонують свої соціальні кола, що побудовані на принципах та інтересах, які часто-густо суперечать одне одному і заганяють людину в глухий кут вибору пріоритетів. Саме в цьому, на мій погляд, полягає найбільша проблема у функціонуванні нашої  державної влади, а саме – неможливості поєднати політичні цілі, завдання, принципи та інтереси з бізнесовими.

Сучасні можновладці України, переважна кількість яких прийшла у велику й малу політику, з бізнес-середовища, досягнувши там певних успіхів, якраз весь час намагається поєднати принципи та інтереси цих різних соціальних груп поміж собою і досягти бажаного результату: не втратити свої прибутки і одночасно задовольнити потреби  та інтереси інших соціальних кіл, які саме й привели їх через механізми демократії до політичного Олімпу.

Берусь стверджувати, що принципи та інтереси цих соціальних кіл не співпадають і ніколи не зможуть співпасти, оскільки принципи та інтереси окремої людини ніколи не співпадають з інтересами людських спільнот. Між ними завжди існують суперечності, розв’язати які завжди складно, а іноді – й неможливо.

Державна влада і управління, з мого погляду, сьогодні являє велике соціальне коло, навіть ланцюг, що намагається охопити все життя кожної людини. В це коло вмонтовані кільця бізнесменів, політиків, політтехнологів,  правників, експертів, громадськості, які пов’язані поміж собою (всередині і назовні) «круговою порукою» гласних і негласних домовленостей, зобов’язань, інтересів, що часто густо суперечать і протидіють одне одному.

На жаль, коло державної влади і управління  не здатне або не бажає усвідомити всю пагубність  свого функціонування. А «кругова порука» не надає  його учасникам можливості його розірвати, розвести по своїх «домівках» і створити  таке коло, в якому будуть максимально співпадати цілі, завдання, життєві принципи та інтереси його учасників.

І доти, поки буде функціонувати «кругова порука», домінантою якої буде її негативна складова, ми будемо мати постійні політичні кризи і нездоланну силу корупції (в усіх її формах), на якій де-факто і тримається  сучасний політичний і правовий режим України.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.