Хіпі нашого часу

6 коментувати
Сідаючи за кермо вперше, вони хочуть відразу перетворитися на крапку на горизонті. Вони не вірять в досвід, етапи кар'єри – їм потрібно все і райт нау

Після публікації першої і, як спочатку передбачалося, єдиної частини міркувань про роль покоління Y в об'єктивній реальності, крім згоди зі мною, обрушився і потік заперечень. Тому буде правильним розібрати ряд ключових контраргументів окремо, щоб не залишати недомовленості.

«Справа не в поколіннях, а в конкретних людях». Олександра, 36 років

Безумовно, в конкретних людях. Але справа в тому, що таких конкретних людей – море. Створюється однозначне враження, що їх в певній віковій групі міських жителів – більшість. Вони дивляться один на одного, коригують свою поведінку, дивлячись один на одного, і тому схильні чинити приблизно однаково. Наприклад, при виникненні труднощів «кидати кермо», при виникненні дискомфорту – не боротися, а інтуїтивно шукати звичний комфорт. Інтерес до роботи у когось має звичай втрачатися одразу ж, на першому ж глухому куті. Причому, не тільки до поточної, а взагалі. Такі речі відбуваються на підсвідомості, на мій погляд, це і є характеристика покоління як такого. Пєлєвін якось писав, що покоління – група людей, що відливають приблизно в один і той же час. Дуже схоже на правду.

Я дивлюся на типових представників покоління Ігрек, швидше, як на молодшого братика - рідного, але капець ледачого

«Стільки надриву пукана через один випадок в ресторані». Стас, 25 років

Ох, якби через один випадок і один ресторан. Цих випадків в ресторанах, магазинах, готелях та інших форсквер-локаціях просто незліченна кількість. Ось, наприклад, днями мені потрібно було терміново купити подарунок доньці на день народження, через що занесло мене в один великий супермаркет електроніки на букву Сі. Довелося це робити протягом двох з половиною годин (!). Двох, блін, з половиною годин чистого часу, розумієте? Я вже і скасував у процесі всі зустрічі і плани, а проблеми на етапі тестингу і покупки виникали знову і знову – там, де їх ну ніяк бути не повинно. На 80% питань стажист Максим відповідав так щиро «чесно? не знаю!», ніби я прибув на інший кінець міста не за покупкою, а брати у нього інтерв'ю. І вибору нема – там усі такі, і змінюються з інтенсивністю спортбайкерів з відомого анекдоту. Обирати роботодавцю особливо і немає з кого. Наступного дня рівно з пів на десяту ранку чоловік доставляв мені додому чохол для цього девайса. П'ять разів переносив своє пришестя і в підсумку зумів віддати вже в центрі о пів на шосту вечора. Ці люди не те що не вміють цінувати свій і чужий час – вони просто не знають, як це зробити. Таких прикладів настільки багато, що простіше знайти їм виняток: коли це вдається, особисто я стрибаю від радості до стелі. Але це відбувається усе рідше і рідше. В основному – суцільне свято «відмороження», некомпетентності і інфанта. Навіть саме слово «пукан», як одне з ключових лінгвістичних відкриттів покоління Ігрек, ну дитячий сад, як не крути.

«Якщо з/п 3 коп, то і ставлення на трієчку». Ірина, 31 рік

Так, це одна з основ замкнутого кола покоління Y. Відсутність клапана, що відповідає за правила здорового старту: сідаючи за кермо вперше, вони хочуть відразу перетворитися на крапку на горизонті, наздогнати і перегнати «своїх». Саме тому на шляху цього «авто» завжди без винятку виникає безліч ДТП. Вони не вірять в досвід, етапи кар'єри – їм треба все і райт нау. Батьки вклали їм в голову найменший інгліш, і вони на повному серйозі вважають це ключовою конкурентною перевагою. Пам'ятаю, у мене кілька місяців працювала журналісткою одна дівчинка, найсвіжіша випускниця Могилянки. Якось вона різко заявила, що хоче або в три рази більше грошей, або йде ставати головним редактором сама – кінець цитати. Коли я поцікавився, чи додасться у неї практичних знань та чи збільшиться продуктивність при підвищенні ставки, вона не змогла відповісти. На питання, яким чином вона визначила, що вже готова стати головним редактором, дівчина відповіла, що у неї дуже мало часу, щоб витрачати його на щось менш значуще. Я на автоматі пригадав, що перед тим як вперше зайняти керівну посаду, чотири роки працював як звичайний редактор в різних виданнях, а до того ще п'ять – просто як журналіст, але посоромився їй про це розповісти. Напевно, я просто продешевив у свій час. Тому що так, весь той час набирався досвіду та контактів за смішну ставку і гонорари в 3 коп, #каклошара. Зрештою, деякі рослини вміють же пускати коріння і у воді.

«Вони створюють свій ринок - дивний, але і заробляють на цьому. Роблять фестивалі, ЗМІ, блоги, речі своїми руками, дурні відео, коучинг як стати богинею - назви не важливі, важливо, що вони займаються тим, що їм подобається». Юлія, 34 роки

Тут взагалі не можу заперечити, що це саме так. І цей ринок схожий на спонтанну пісочницю, яку діти наносили відерцями з берега біля сусідньої водойми. Пісочницю на галявині, яку спорудили їх батьки. У будинку, який побудував їх дідусь. Приблизно ось такий ринок, на якому ходять стікези за бакси. Ізольований від інших поколінь, та й від будь-якої участі в розвитку зовнішнього світу. Без особливого контакту з «чужими», тільки у разі крайньої необхідності. Я попросив одного свого опонента навести хоча б один приклад досягнень і винаходів покоління, якому, між іншим, вже перевалило за 30, і він, що теж характерно, вирішив перевести стрілки, відповісти питанням на питання і піти в оффтоп. Винаходи на цьому ринку, як правило, стосуються знову ж таки не чогось з нуля, як лампочка, радіо, автомобіль, мобільний телефон або інтернет, а прибудови до вже існуючих платформ. Наприклад, додатку до айфонів, фестивалі тату, поставка в хукаани фольги для кальянів, пакування їжі для веганів і т. д. Саме це і прийнято іменувати стартапами. Принцип: не робота, а влаштування.

Є різні версії точки відліку покоління Y. Моя думка: воно почалося 15 травня 1984 року, на наступний день після дати народження Цукерберга – щоб уже напевно.

У коментарях до першої частини цієї теми мене також звинуватили у начебто недостатньому розумінні самого «об'єкта», відсутності проникнення в його суть і природу. Навели «правильні» посилання на інструкції поводження з поколінням Y. Намагалися переконати в тому, що я просто не вмію його готувати і звести суть мого аналізу покоління до банального кряхтіння на кшталт «а в наш час такого не було». Не згоден. Моя різниця у віці, слава богу, не така велика, щоб дивитися на це явище як потойбічне або інопланетне, та й взагалі, щоб розділяти таку міць як Час на наше і не наше. Я дивлюся на типових представників покоління Ігрек, швидше, як на молодшого братика - рідного, але капець ледачого. А сам факт того, що покоління треба готувати і допомагати йому рухатися, особисто мені говорить про те, що з ним щось не так.

Мені і моїм плюс-мінус ровесникам, повірте, теж ох як властиві лінь і гедонізм, від цього нікуди не дітися. Але якщо для покоління Х ці фази схильні змінюватись, то у випадку покоління Y - це вже не просто гедонізм, а його гіпертрофована форма. Це вже такий собі внутрішній дауншифтинг. Навіть більше того - це бажання провести життя максимально просто, нічого не роблячи. Але завжди пам'ятаючи, що у мами є на обід борщ і вареники.

Приблизно так само в кінці 60-х намагалися жити Діти Квітів. Хіпстери – це і є нові хіпі, але які хіпі без віри. З любов'ю не до музики, а до грошей. Їх наркотики - матеріальне благо. Їх свобода не в сексі, а всередині себе самих. Вони не шукають відносин - вони риються в собі. Це такі собі інтровертні егоїстичні охайні хіпі. Мабуть, маятник історії здійснив якийсь черговий виток глибиною в сорок років, і повернувся на ті ж амплітуди, але в новому обличчі. Так і виникли внуки квітів. До речі, є ще одна чітка паралель в зв'язці цих двох поколінь - ключова роль у волосяному покриві для формування образу «своїх». Якщо раптом, не дай бог, у хіпстера не росте борода, то це реальна біда. Така ж глибока, як для хіпі без хаєра.

Я пишу все це не для того, щоб показати безвихідь. Власне, навпаки. Хочу, щоб покоління дивилося на себе з боку, почуло критику, зробило висновки і кроки в сторону співучасті з реальним зовнішнім світом. Інакше у нього не буде жодних шансів, коли вже через якихось 10-12 років в активну фазу зійде покоління Z. Вже зараз ясно, що вони – зовсім інші і будуть в змозі перевернути світ. В якому навряд чи знайдеться місце людиноподібним рослинам.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роман Сулима
Роман Сулима

Засновник медіастудії Custom Lab, фронтмен проекту Слово Za Слово

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.