Стадо як зразок. Що таке сучасна Росія

19 травня 2017, 17:09
2472
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Стадо як зразок. Що таке сучасна Росія - фото
Те, як в Криму пройшла 73-тя річниця депортації кримських татар, - наочна ілюстрація того, що таке сучасна Росія

Тому що весь пострадянський досвід відзначення цієї дати припав на український період, коли держава була слабкою і неповсюдною. І ця відсутність вертикалі відчувалася у всьому: улюбленою позицією Києва була поза страуса – якщо можливо було уникнути прийняття рішення, то його не приймали. Держава не заважала і не допомагала – вона дистанціювалося від будь-якої суб'єктності і відповідальності. Половинчастість як норма, – пише Павло Казарін для Крим.Реалії.

А Росія – це зразок того, як виглядає етатизм. Та сама ідеологія, яка передбачає провідну роль держави у будь-якому політико-суспільному ворушінні. Коли право держави втручатися у все вважається нормою.

Ба більше, сучасна Росія намагається поставити під контроль навіть скорботу. Після квітневих терактів у пітерському метро, влада не посоромилася організувати траурний мітинг, на який проплачену масовку збирали за оголошеннями. 400 рублів за кілька годин публічної громадянськості.

Хтось скаже, що влада не вірить у здатність росіян об'єднуватися, а тому намагається виконувати роль милиць, – і помилятиметься. Тому що головне імперське послання полягає якраз у тому, щоб позбавити суб'єктності всіх, крім вертикалі. Щоб будь-які паростки життя народжувалися в державному інкубаторі. Щоб позасистемність була неможлива навіть на рівні особистого переживання.

Тож чи варто дивуватися з того, що Кремль сприймає власних громадян лише як гвинтики в системі

І це показовий момент. Тому що сучасна Росія – це зразок того, як засіб стає метою. Як держава перестає бути інструментальною, перестає існувати в ім'я власних громадян, а стає самодостатньою. Починає жити сама для себе і заради себе, ховаючи під собою будь-яку спробу активізму та самостійності.

Тож чи варто дивуватися з того, що Кремль сприймає власних громадян лише як гвинтики в системі. Відсутність індивідуальності – як головний критерій якості. І навіть сам образ російського минулого сконструйований так, що в ньому держава – понад усе, а цінність особистості визначається її здатністю перебувати на службі у вертикалі.

Кремль не випадково намагається дистанціюватися від сучасних західних моделей існування. Тому що всі ці моделі позбавляють російські еліти монополії на владу. Вони передбачають системи стримувань і противаги, які обмежують право влади припускатися помилок. І тому Москва щоразу намагається сконструювати якусь свою альтернативу.

Росія забрала у суспільства акцію «Безсмертний полк», яка була придумана як альтернатива офіціозу. Заборонила єговістів, які не бажають служити в армії. Перетворила політику в контрольований загін, доступ до якого здійснюється за фейс-контролем рівня лояльності та системності.

І те ж саме вона намагається зробити з кримськими татарами.

Тому що суб'єктність цього народу, його досвід життя без держави і поза державою слугує загрозою для вертикалі. І ось уже три роки ми спостерігаємо операцію під назвою «приручай і володарюй». Заборона Меджлісу, створення продержавних альтернатив, переведення будь-яких громадських заходів (від Хидирлезу до траурного мітингу) під державну парасольку – це все та ж політика позбавлення суб'єктності.

Готовий йти на узгоджену скорботу? Тоді тобі належать прапори і символи. Вирішив пройти з прапором по місту без государева благовоління – готуйся до адміністративного протоколу. Кремль не вміє ділитися повноваженнями, боячись появи будь-якого дисонансу в струнких лавах, які крокують в ногу.

Вміння співати хором і радіти за розкладом. Відсутність рефлексій як гідність. Стадо як зразок суспільного життя.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 01:41

thumb img
Терезу Мей скоро очікує відставка - The Times
Країни

Сьогодні, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Політика

Вчора, 20:03

thumb img
Дружина Зеленського розповіла, якою уявляє себе в ролі першої леді