"Нам поперло". Що норвежці роблять із грошима

2 коментувати
Як у Норвегії дивляться в майбутнє

Кожна багата країна багатіла по-своєму. А кожна бідна країна зубожіла по-своєму. Зараз з’ясуємо. Може, і ми так зможемо.

У Норвегії довго були важкі часи. Але одного разу на них раптом звалилася манна небесна – нафта в Північному морі.

Вчора мій друг Фрітьоф сказав: «Розумієш, ми знайшли нафту. І нам так поперло, так поперло. Уряд почав витрачати на одне, на інше, на третє...».

Ну, думаю, дай уточню, на що ж вони тут тринькали? Невже на золоті унітази і Бентлі? А він продовжує: «Одразу мости, лікарні, школи, університети, дороги, особливо в малодоступні північні райони, аеродроми».

"А далі?" – питаю.

«Далі, – каже, – уряд припустився помилки. Розумієш, він на радощах хотів зробити, як краще. Грошей від нафти багато, значить, можна знизити ціни для свого народу, який заслужив більш щасливого і недорогого життя! І були різко знижені ціни на те, що пов'язано з нафтою (бензин, хімія тощо)».

«Ми подумали, що колись нафта закінчиться, і створили «Фонд майбутніх поколінь»

«І що тут поганого?» – здивувався я.

«А те, що сюди ломонулися з сусідніх країн скуповувати все наше дешеве. І утворився Сильний перекіс і невдоволення. У вас в країні горе з розуму, а у нас – виникло горе від грошей».

«І що ж далі?» – я швидко перевів розмову з болючої теми про наш сумний розум.

«А те, що уряд швидко змінив свою помилкову тактику на вигідну».

«Як це?» «А так! Ціни були різко підвищені буквально на все. Але одночасно – ще в більш високій пропорції – збільшені зарплати людям. Таким чином, своєму населенню покупки стали доступними, а для приїжджих було дивно пити каву і пиво по десять євро. Але це ще не все. Розумієш, нам так поперло, так поперло, і скільки б ми не витрачали на дороги, будинки, школи і лікарні, все одно залишалося ще більше».

«Ну і куди ви витрачали зайві гроші?» «Ми подумали, що колись нафта закінчиться, і створили «Фонд майбутніх поколінь». Щоб наші діти не відчували скруту, як ми в дитинстві».

«І скільки в цьому фонді зараз грошей?» – запитав я.

«Сьогодні вже близько трильйона доларів».

Так-так… Я був у Норвегії багато разів, і мені розповідали їхню важку історію зі шведами, данцями та іншими завойовниками. Треба ж! Просто норвежцям нецікаво дивитися назад, на те, як було погано раніше. А вони хочуть дивитися вперед, як можна щось зробити. І головне – вже зроблено! Норвегія тепер у світових лідерах за рівнем життя, культури, природи, освіти, технологій.

«Так що ж нам робити, не втримався я?» А він так, дивлячись у морську далечінь, відповів: «Дуже просто. Вам треба замість горя з розуму і грошей зробити з них щастя. Ми змогли, і ви можете».

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.