12 років школи. Що означає такий перехід

1 коментувати
Реформа освіти полягає зовсім не в кількості років. Потрібно зрозуміти, чому саме і як ми будемо вчити дітей

У зв'язку з можливістю переходу системи освіти на 12 років, мене почали запитувати, що я про це думаю. Тут ситуація така. Будь-яка пропозиція такого роду повинна бути хоч якось пояснена. Причин переходу на 12 років може бути кілька, але які саме – поки невідомо.

1. Збільшений обсяг знань? Але якщо знання будуть такими ж прокисшими, як і колишні, то тоді – навіщо?

2. Якщо це пов'язано з армією (для хлопчиків) – то як це буде вирішуватися?

3. Якщо нам потрібно зрівнятися зі стандартами Європи, то з якими саме? Бо скажімо, в Швейцарії навчаються 13 років.

4. Якщо це пов'язано з бюджетними грошима – то звідки будуть взяті кошти на додатковий рік, якщо і так ні на що не вистачає?

5. Як будуть рахувати ці 12 років? З 5 до 17, з 6 до 18 чи з 7 до 19 років? Батьків це дуже сильно хвилює.

6. Чи будуть ступені шкіл розділені фізично? Щоб будівлі були різними для початкової школи, середньої школи та старшої школи? Тому що на Заході старші діти 9-12 класів, як правило, відокремлені від малюків.

Звідки будуть взяті кошти на додатковий рік, якщо і так ні на що не вистачає?

7. Як буде переформатована програма, і як будуть вирішуватися проблеми з підручниками? Чи будуть ці підручники, як і раніше, паперовими та в постійному дефіциті? Або ж ми перейдемо на електронні або онлайн-підручники?

8. Якщо і вирішать переходити на 12 років, чому б не почати з пілотного проекту, щоб перевірити всі технології?

9. Пропонується в 11-12 класах акцентувати увагу на компетенціях (бізнес, командність, soft skills). Це-то добре, навіть відмінно. Але всі ці компетенції потрібно виховувати рівною швидкістю саме з початкової школи, закладати з дитинства. Тому що це саме компетенції, а не знання хімічних формул або котангенсів.

10. У всьому світі рахують не роки (10-11-12-13), а кількість навчальних днів у році. У нас 180, в Китаї 240, у Фінляндії 200, і т. д. Це більш точний індикатор того, скільки потрібно вчитися, щоб освоїти всю шкільну програму.

11. Дійсно, на Заході школа так і називається К-12 (що означає 12 років). Але тоді нічого морочити нам голову і впадати в непевний експеримент, а треба взяти і перейняти всю американську систему К-12, і справа з кінцем. Будуть раді усі.

12. А тепер головне. Реформа освіти полягає зовсім не в кількості років.

Реформа тоді, коли ми знайдемо відповіді на головні базові сім питань: чому вчити, кому вчити, як вчити, навіщо вчити, як керувати цим, скільки це буде коштувати і який врешті-решт ми будемо мати результат.

13. Саме таку реформу ми почали в якості пілотного проекту по Київській області, і саме такий підхід я запропонував на конкурс в Америці на створення найкращої в світі системи освіти (і мій підхід дозволив нашій команді пройти в півфінал в США і увійти до числа 50 найкращих команд з 700).

14. Значить, і у нас треба діяти по-сучасному. Я думаю, що в будь-якому випадку ми будемо просуватися по шляху реформи системи освіти на радість дітям, батькам, вчителям і всій країні.

15. Що стосується нашого нового міністра. Я знаю Лілію Михайлівну Гриневич особисто дуже давно, і вважаю, що вона у нас №1 в системі освіти України. Вона все знає, все розуміє, від шкільної парти до будь-яких законів. Більш досвідченої, чесної і відданої справі освіти людини у нас немає. Я впевнений, що вона здійснить усі потрібні реформи і наша система освіти стане набагато краще, щоб від нас не їхали учні та студенти, а навпаки, студенти з інших країн рвалися до нас.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.