Вступна кампанія 2016: тест на зрілість для абітурієнта

0 коментувати
Справедливий та якісний вступ стане каталізатором змін для університетів зсередини

З усіх реформаторських зусиль Міністерства освіти і науки чи не найбільшого впливу зазнала вища освіта. І поки ми ще у розпалі дискусії про те, яка ж модель освіти найбільш прийнятна для України в цілому, не гаючи часу треба було виправити перший ланцюжок системи - вступ, який десятиліттями був найбільшим полем для корупції.

Протягом останніх трьох років крок за кроком Міністерству освіти вдалося досягти безпрецедентної прозорості вступної кампанії в університети, і цьогорічні абітурієнти та приймальні комісії зможуть у цьому переконатися.

Чому це спрацює?

Перш за все на повну потужність запрацювала система Електронного вступу. Цього року усі абітурієнти можуть  подавати документи лише в електронному вигляді та будуть зареєстровані в єдиній базі міністерства. Ця система задумана як ефективний інструмент конкурсного вступу в інтересах абітурієнта та одночасно й університетів. Кількість заяв та бали вступників на кожну спеціальність кожного ВНЗ будуть у відкритому доступі. Абітурієнти не тільки зекономлять час та гроші на подорож до обраних вишів, а й отримають певне вікно часу для остаточного визначення своїх пріоритетів та стратегії свого вступу. У цей час університети будуть змагатися у рекламі та інших зусиллях у залученні кращих абітурієнтів.

Деякі елементи цієї системи були запущені минулого року. Тим не менш існує багато  аспектів та нюансів, про які має знати кожен абітурієнт. Тому я закликаю усіх вступників уважно прочитати загальнодержавні «Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році» та відповідні правила конкретних університетів.

Система вступу - тільки верхівка айсбергу

Очевидно, що тільки електронної реєстрації в реаліях розвинутої корупції абсолютно недостатньо. Куди важливіше забезпечити справедливий конкурс та відбір. З минулого року цей етап повністю автоматизовано: електронна система розподіляє абітурієнтів на місця державного замовлення і більше того, ставить університети в умови достатньо жорсткої конкуренції за отримання цього держзамовлення. Увесь процес відбору студентів буде відбуватися під пильним поглядом міністерства та ще й громадських організацій.

Чому буде зростати «якість» абітурієнтів?

Очевидно, що зведена майже до нуля можливість вступити на бюджет за хабар чи «по блату» стимулює майбутніх вступників інтенсивно готуватися до ЗНО і систематизувати свої шкільні знання.

Та нова система вступу, яка до речі впроваджується не тільки для встановлення справедливості, а в кінцевому рахунку для підвищення конкурентоздатності українського диплому, стимулює абітурієнта обрати фаховий напрямок. І тут ми  розраховуємо на зрілість абітурієнта та готовність чітко визначитися з пріоритетною  спеціальністю (щоправда, їх може бути навіть три, але все ж таки у порядку пріоритетності, який не можна буде змінювати під час кампанії).

Цього року передбачена вже звична кількість заяв, яку може подати вступник, – 15. Обмеження щодо кількості університетів повністю ліквідоване. Абітурієнти мають право подавати хоч усі 15 заяв на один напрям навчання до 15 університетів (але не можна подати більше, ніж на 5 різних спеціальностей). Це розширює шанси мотивованої та свідомої молоді на отримання бажаної професії.

Система вступу - тільки верхівка айсбергу. Та моє сподівання, що саме справедливий та якісний вступ стане каталізатором змін для університетів зсередини. Виборовши право навчатися в університеті за результатами чесного конкурсу,  майбутні студенти надалі будуть відстоювати право на якісну освіту та справедливість під час навчання в університеті та у подальшому житті.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Інна Совсун
Інна Совсун

Перший заступник Міністра освіти і науки України, старший викладач кафедри політології Національного університету “Києво-Могилянська Академія”

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.