Розвалити прокуратуру не можна реформувати

2 коментувати
Приблизно так звучать майже всі аргументи від коаліції і тимчасових союзників щодо призначення нового генерального прокурора

Вже завтра парламент буде голосувати за нехитру "пропозицію" істотно знизити кваліфікаційні вимоги до кандидатури на генерального прокурора приблизно до рівня "характерного" українського політика.

Але призначення "своєї людини" недостатньо, важливо забезпечити її можливістю призначати без конкурсу таких же "своїх" по вертикалі. Крім того, нас чекає досить дикий варіант заочного засудження, який пошириться не тільки на втікачів, а й на всіх, в тому числі "дисциплінованих" фігурантів кримінальних процесів, яким не пощастить потрапити в один процес до "зловмисників-заочників".

І можна було б погодитися, якби питання реально йшло про бажання посадити опальних представників злочинної влади часів Януковича, але готовність групи "Відродження" та Опозиційного блоку голосувати на підтримку закону і кандидатури генерального прокурора говорить про зворотне. Вся ця історія не про конкретну людину, вона про принципи і підходи влади.

Можливо, Юрій Луценко - не такий поганий кандидат, але він не розуміє системи і буде спиратися на "досвідчених старших товаришів", а, значить, або залишиться ширмою для консервації прогнилої системи, або стане постійною мішенню для різного роду хитрощів і підстав.

Чи є у потенційного кандидата злагоджена команда з чітким планом, готова разом з ним прийти і запустити зовсім по-іншому усі процеси? Відповідь очевидна. А раз так, про яку реформу або зміну системи може йти мова? Я б не стала на його місці розраховувати в майбутньому і на політичну підтримку ситуативних союзників "на одне голосування", скоріше всього, за підсумком такого голосування виникнуть додаткові зобов'язання, а, значить, і репутаційні ризики. "Рідна" фракція БПП теж не монолітна, і відносини з нею навряд чи будуть простими.

Луценко не розуміє системи і буде спиратися на «досвідчених старших товаришів»

Попереду потенційного генерального прокурора, обраного всупереч цивілізованим нормам світової спільноти, чекають конфлікти і перетини інтересів, постійні пошуки компромісів і балансування на межі "хочу" посадити, але "не можу" або "не дозволяють". В одне хочеться вірити, що власний гіркий досвід не дасть піти по шляху політичних розправ і тиску на політичних опонентів.

Що ми ризикуємо отримати на виході:

1. Рада завтра продавить закон і нове призначення, відкривши скриньку Пандори "індивідуальних законів" або "законів під потрібних людей".

2. Вперше в історії України законодавчий орган призначить на явно професійну посаду політика, а, значить, людину не нейтральну. Вже точно не варто очікувати, що новий генеральний прокурор "зітре" телефонну книжку або "поміняє номер телефону".

3. Таке рішення остаточно скомпрометує парламент і поставить жирну крапку на і так майже проваленій реформі прокуратури.

4. Ми отримаємо генерального прокурора, можливо, з хорошими намірами, але з непідйомним вантажем політичних зобов'язань.

Практично одноголосне голосування сьогодні на підтримку подібного сценарію на профільному комітеті підказує, що закон буде прийнятий. Країна отримає нову тему для обговорення і застигне в очікуванні. Замкнуте коло збереження старих порядків з новими табличками та іменами. Крах реформи прокуратури - це точка неповернення для судової реформи, а, значить, несправедливості і безкарності.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.