Союз виживання

6 коментувати
Сьогодні захисникам ЄС як ніколи важливо продемонструвати свій вплив

Сьогодні захисникам ЄС як ніколи важливо продемонструвати свій вплив

Євросоюз на межі розпаду. Час нарешті це визнати та почати діяти, інакше ЄС розвалиться швидше, ніж можна собі уявити

Результати британського референдуму стали шоком; вже наступного ранку розпад Євросоюзу здавався неминучим. Розпалення криз у інших країнах ЄС, особливо в Італії, лише посилювало похмурі настрої та прогнози.

Але зараз, за деякий час, трагедія більше не здається здійсненим фактом. Коли гіпотетична можливість перетворилася на реальність, чимало британців пошкодували про своє рішення. Курс фунта обвалився. Колишні лідери кампанії за вихід з ЄС втягнулися в руйнівні міжусобиці, а деякі їх послідовники почали усвідомлювати, яке невеселе майбутнє чекає на їхню країну. Перелом у громадській думці доводить петиція про повторний референдум. Кампанію вже підтримали 4 млн осіб.

Brexit — неприємний сюрприз, але реакція на нього приємна. Люди по обидва боки барикад (що найважливіше — і ті, хто взагалі не голосував, особливо виборці до 35 років) мобілізувалися. Євросоюзу ще ніколи не вдавалося пробудити таку залученість на місцевому рівні.

Заворушення після референдуму показали британцям, чого вони позбудуться. Якщо ці настрої перекинуться далі, то розпад ЄС, що здавався неминучим, послужить поштовхом до створення покращеної, сильної Європи.

Головним активом ЄС є Україна, громадяни котрої готові померти, захищаючи свою країну

І процес почнеться з Британії. Так, результати голосування скасувати не можна, але кампанія зі збору підписів може змінити політичний ландшафт, продемонструвавши прагнення громадян залишитися в ЄС. Навіть більше — цей підхід стане в пригоді й у інших європейських країнах, щоб створити рух з порятунку ЄС через правильну його реструктуризацію.

Що слід зробити самому ЄС? Покарати британських виборців, ігноруючи їхні цілком закономірні побоювання щодо слабких місць союзу. Європейські лідери мають усвідомити свої помилки і визнати дефіцит демократії. Замість того, щоб сприймати Brexit як переговори про розлучення, варто скористатися ним для перетворення ЄС на новий клуб, до якого Британія та інші кандидати на вихід хотіли б належати.

Якщо розчаровані виборці у Франції, Німеччині, Швеції, Італії, Польщі та інших країнах побачать, що Євросоюз робить їхнє життя краще, він стане сильнішим. Якщо ні — розвалиться швидше, ніж його лідери та громадяни можуть собі уявити.

Наступна "проблемна зона" — Італія з її банківською кризою і майбутнім референдумом. Прем'єр Маттео Ренці потрапив у ситуацію "Пастка 22": якщо він не впорається з кризою, то програє на референдумі. Це може привести до влади Рух п'яти зірок, партнера британської Партії незалежності в Європарламенті, яка підтримує Brexit. Щоб знайти рішення, Ренці потребує підтримки європейської влади, але та занадто закостеніла і реагує дуже повільно.

ЄС перебуває на межі розпаду. Час це зрозуміти. І замість того, щоб перекладати провину один на одного, європейським лідерам краще об'єднатися.

По-перше, потрібно чітко показати відмінність між членством у ЄС і приналежністю до єврозони. Успішні країни, що не є членами єврозони, не повинні зазнавати дискримінації. Якщо єврозона хоче стати інтегрованішою, як і має бути, вона потребує власних казначейства та бюджету, щоб, крім органу кредитно-грошового регулювання — Європейського центрального банку,— у неї був і орган фіскального регулювання.

По-друге, ЄС варто згадати про свій незадіяний кредит. З боку лідерів безвідповідально не використовувати можливість ЄС отримувати кредити зараз, коли майбутнє союзу невизначене.

По-третє, Євросоюз має посилити оборону, щоб захищатися від зовнішніх ворогів. Головним активом ЄС є Україна, громадяни якої готові померти, захищаючи свою країну. Захищаючи себе, вони одночасно захищають і ЄС, що рідкість для нинішньої Європи. На щастя, новий український уряд більше налаштований на проведення реформ, ніж вважають українці та їхні прихильники за кордоном. Але ЄС не дає Україні підтримки, на яку та заслуговує (США в цьому сенсі активніші).

По-четверте, плани ЄС з врегулювання кризи біженців варто переглянути, оскільки поточні повні помилок і вкрай бідно профінансовані.

Якщо Євросоюз просунеться у цих напрямках, він стане організацією, до якої багато хто буде зацікавленим належати. І тільки тоді можна змінювати договір і говорити про подальшу інтеграцію. Якщо ж європейські лідери не зважаться діяти, тим, хто зацікавлений у порятунку та переродженні Євросоюзу, потрібно йти за прикладом молодих британських активістів. Сьогодні захисникам ЄС як ніколи важливо продемонструвати свій вплив.

Copyright: Project Syndicate, 2016

Колонку опубліковано в журналі Новое Время від 15 липня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.