Навіщо підвищувати акцизи на алкоголь

0 коментувати
Це питання ефективного контролю з боку держави та понесення відповідальності за ухилення від сплати податків

Вже понад півроку у медіапросторі нав’язується думка про те, що підвищення акцизів на алкоголь призводить до тінізації ринку, вироблення фальсифікату та нібито взагалі не є ефективним. «Алкоексперти» кричать про те, що алкогольна галузь знаходиться в тіні на 40-50%, а тому підвищенням акцизів ми заганятимемо галузь і надалі в тінь.

А тепер давайте розберемося з цими висловлюваннями. Немає даних про те, скільки відсотків алкогольного ринку знаходиться в тіні. Ніхто не проводив жодних досліджень з цього приводу. Виглядає так, що алкогольні виробники придумали зазначену цифру, аби не допустити підвищення акцизів. Аджезнають, що підвищення акцизів зменшує доступність алкоголю для людей, зокрема для дітей та молоді. Тож все, чого вони бояться – втратити свої прибутки через падіння попиту.

Вже у вівторок 7 грудня Верховна Рада розглядатиме проект законупро внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпеченнязбалансованості бюджетних надходжень у 2017 р. Саме в ньому будуть закладені ставки акцизного податку на наступний рік як на алкоголь, так і на інші підакцизні товари – тютюн та паливо. У зв’язку з прийняттям Державного бюджету на 2017 р. у понеділок, 6 грудня депутати Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики розглянули питання підвищення ставок акцизів. Справжній бій відбувався щодо того, чи має бути підвищений адвалорнийакциз. Проте ніхто з членів податкового комітету не сказав і слова про те, що акцизи на всі види алкоголю потрібно підвищувати. Голова Комітету Ніна Южаніна лише озвучила, що було прийнято рішення підвищити акцизи на алкоголь на 12% (тільки на рівень інфляції. Жоден з депутатів не став перечити цьому.

Можливо, виробники, які говорять про 40% ринку алкоголю «в тіні», самі загнали його туди і тепер лякають «державу»?

Однак, приймаючи рішення про те, чи підвищувати акцизи і на скільки, народні депутати мають зважати на два важливі фактори: підвищення акцизів на алкоголь – це суттєві надходження до бюджету та ефективний інструмент скорочення пов’язаної з алкоголем шкоди.

Прикладом того, що підвищення акцизів на алкоголь дозволяє суттєво наповнювати бюджет країни, слугують дані Державного казначейства, які показали, що за січень-жовтень 2016 р. до Державного бюджету від акцизів на алкогольні напої надійшло 10,08 млрд. гривень, що на 2,58 млрд. більше, ніж за відповідний період 2015 року, у тому числі:

Від акцизу на пиво – 3,65 млрд. гривень, на 81% більше.

Від акцизів на виноробну продукцію  – 1,03  млрд. гривень, на 37% більше.

Від акцизів на лікеро-горілчану продукцію  – 5,3  млрд. гривень, на 20% більше.

У 2016 році надходження до Державного бюджету від акцизів на алкогольні напої суттєво перевищують надходження у 2012-2015 роках: так, наприклад, якщо у 2012 р. надходження становили 8,05 млрд. грн, то у 2016 р. близько 12 млрд. грн. Аналіз даних починаючи з 2012 р. показує, що надходження до державного бюджету значно зростали лише у 2014 та 2016 рр., коли було суттєво підвищено ставки акцизів на алкогольні напої.

Міністерство фінансів пропонує підвищити ставки алкогольних акцизів лише на 20%, хоча підвищення алкогольних акцизів на 50-100% у 2016 році виявилося дуже ефективним. Проте депутати – члени Комітету з питань податкової та митної політики вирішили проігнорувати пропозицію Мінфіну про підвищення акцизного податку на 20%., прийнявши вольове рішення на користь алкогольної галузі та її збагачення. Тож, наступний рік виробники алкоголю спатимуть спокійно, їхні надприбутки гарантували народні депутати.

Розмови ж алкогольних лобістів про тінізацію ринку на 40-50% та вироблення нелегального алкоголю, якби вони дійсно мали сенс, повинні були б підкріплюватися і статистикою по отруєннях та смертності. Однак, згідно з даними Державної служби статистики,у 2012-2015 роках кількість прямо пов’язаних з алкоголем смертей в України (без урахування АР Крим, Донецької та Луганської областей) скоротилася з 11113 до 9052, зокрема від отруєння алкоголем – з 4231 до 3339. За даними поліції, в 2016 році скоротилася кількість загиблих і травмованих в ДТП з вини нетверезих водіїв.

Варто зауважити, що Всесвітня організація охорони здоров’я в Європейському плані дій зі скорочення шкідливого споживання алкоголю 2012-2020 визнала необхідність підвищення ставок акцизного податку на алкоголь як найефективнішогоспособу скорочення рівня споживання алкоголю, що охоплює як доросле населення, яке вживає алкоголь, так і дітей та молодь. ВООЗ визнає, що підвищення цін на алкогольні напої – призводить до зменшення споживання алкоголю та зниження, пов’язаної з його споживанням шкоди.

Так, у 2014 р. в Україні було суттєво підвищено акцизи на алкоголь. І якщо у 2013 р. рівень алкогольної смертності в Україні сягав – 11181 особа, то у 2014 р. він був 10442 осіб, а у 2015 р. знизився  до 9052 осіб. Відповідне зниження показників смертності відбулося і за показниками алкогольної кардіоміопатії (з 4203 особи у 2013 р. до 3339 особи у 2015 р.), алкогольної хвороби печінки (з 1895 осіб у 2013 р. до 1497 осіб у 2015 р) та отруєння алкоголем ( з 3451 особи у 2013 р. до 2861 особи у 2015 р.). Дані вказані без урахування АР Крим, Донецької та Луганської областей).

Отже, це не вперше, коли акцизи в країні суттєво мали б підвищуватися. Практика попередніх років показала, що це дозволяє наповнювати бюджет, при тому, що рівень смертності від алкогольних отруєнь та прямо пов’язаних з вживанням алкоголю причин, не лише не збільшується, але і навпаки – має реальну тенденцію до зменшення, а рівень поширеності вживання скорочується. Тобто, або виробляється фальсифікат, але він такий же за своїми властивостями, як і так званий «легальний алкоголь», а відповідно й однаково впливає на організм людини, або він хоч і є але зовсім не суттєвий.

Можливо, виробники, які говорять про 40% ринку алкоголю «в тіні», самі загнали його туди і тепер лякають «державу»? Мені не раз доводилося чути розповіді представників деяких контролюючих органів про те, що часто самі виробники алкоголю, аби не сплачувати податки до державного бюджету, виробляють так званий «лівий алкоголь» і продовжують отримувати надприбутки. Тоді це питання ефективного контролю з боку держави та понесення відповідальності за ухилення від сплати податків. Але аж ніяк не підвищення акцизів.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.