Як захиститися від тютюнового диму

4 коментувати
Бажання суспільства захищати своє право на повітря без тютюнового диму зростає, проте ми й надалі продовжуємо наївно очікувати, що держава прийде і все зробить

Доволі часто доводиться чути вислови обурених людей на кшталт «дістало, коли курять прямо в обличчя», «курці вже дістали», «чому міліція не штрафує курців-порушників», «не я маю робити зауваження тим, хто курить, держава повинна контролювати виконання закону», «в нас не працюють закони» тощо. Це свідчить, з одного боку, про те, що рівень свідомості та бажання суспільства захищати своє право на повітря без тютюнового диму зростає, з іншого боку – ми й надалі продовжуємо наївно очікувати, що держава «прийде і все зробить», бо ж вона – «повинна». А коли наші очікування залишаються лише очікуваннями – ми виявляємо незадоволення, розчаровуємося та ратуємо на те, що закони не працюють.

В жодному разі не применшуючи ролі та відповідальності держави перед суспільством, хотілося б приділити увагу важливості участі суспільства у забезпеченні дотримання законів, на конкретному прикладі, як-то − виконання закону про заборону куріння в закладах ресторанного господарства.

Що гарантує закон?

В Україні з 16 грудня 2012 року набули чинності зміни до законодавства, які забезпечують право кожної людини дихати повітрям, вільним від тютюнового диму в закладах ресторанного господарства, до яких належать: ресторани, кафе, бари, кальянні, піцерії, кафе, кафетерії, нічні клуби та інші. Інший закон, прийнятий ще у 2005 році, встановив також чіткий перелік місць, в яких забороняється куріння сигарет, кальянів та електронних сигарет, в народі їх охрестили терміном «громадські місця».

Згідно чинного закону, до цього переліку місць належать: під’їзди житлових будинків, підземні переходи, транспорт, приміщення закладів культурного призначення, приміщення та території навчальних закладів, закладів охорони здоров’я, фізкультурно-оздоровчих споруд і закладів фізичної культури та спорту, приміщення органів державної влади, місцевого самоврядування та державних установ, зупинки маршрутних транспортних засобів, ліфти і таксофони, дитячі майданчики. Спеціальні місця для куріння дозволяється відводити лише у гуртожитках, в аеропортах та на вокзалах, у приміщеннях готелів,  підприємств, установ та організацій усіх форм власності. 

Це означає, що держава на рівні закону подбала про нас з вами та забезпечила наше право дихати повітрям, вільним від тютюнового диму у конкретних місцях, визначивши їх у зазначеному законі. Нам гарантоване право, яким потрібно вміти правильно користуватися.

Не секрет, що жоден закон не працюватиме, якщо ніхто не захоче його виконувати. Проте, в даному випадку, нікому з нас не потрібно доводити і переконувати, що чинний закон прийнятий в інтересах захисту здоров’я громадян і ми, як і держава зацікавлені у тому, щоб він працював. Більше того, ми звикли до того, що, скажімо, в кафе, барах, ресторанах не курять, це стало соціальною нормою. Коли потрапляємо в іншу країну, де курити в закладі все ще дозволено, щиро обурюємося, бо для нас це як минула ера.

Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує

Проте, на жаль, і в нашій країні існують випадки, коли люди порушують чинний закон, дозволяючи собі курити у заборонених місцях. Дивлячись на це, одні кричать, що закон не працює, інші, що держава має належно контролювати його дотримання, треті заплющують очі і намагаються не звертати уваги або ж обурюватися лише в думках. Як наслідок – всі сторони залишаються невдоволені.

Проте нам з вами важливо зрозуміти одну дуже просту істину – якщо кожен з нас, не почне працювати над тим, щоб ситуація змінилася – нічого не відбудеться. В ситуації, в якій перебуває наша країна зараз, поки дуже важко уявити орди поліцейських, які щодня тим і займаються, що «відловлюють» курців. Проте значно легше уявити обурених людей, які захищають своє право дихати повітрям без тютюну, шляхом чемних, неагресивних зауважень курцям, виклику міліції, написання скарг до відповідних органів на заклади ресторанного господарства, в яких все ще всупереч закону дозволяється курити. Часто наша байдужість є однією з причин того, чому закон продовжують порушувати. Терпіти, заплющувати очі, робити вигляд, що нічого не відбувається, боятися зробити зауваження порушнику – не вихід. Чим більше суспільство реагуватиме на порушення, тим менше шансів, що вони відбуватимуться повторно.

Небезпеки пасивного куріння

Важливо знати, що тютюновий дим містить більше 7000 хімічних речовин, не менше 250 з яких є шкідливими, а понад 50 – канцерогенними і спричиняють захворювання на рак, серцево-судинні захворювання, серед них: бензапірен, бензол, нікель, хром, вінил хлорид, нітрозаміни, кадмій, миш’як, свинець тощо. 

Пасивне куріння спричиняє рак легень, хвороби серця, астму, хронічні обструктивні захворювання легень, раптову смерть немовлят та народження дітей з низькою масою тіла, а також багатьох інших проблем зі здоров’ям. Безпечного рівня впливу вторинного тютюнового диму не існує.

Безпечної концентрації тютюнового диму не існує, жодне високотехнологічне інженерне рішення щодо вентиляції чи фільтрації повітря не здатне захистити від вражаючої дії вторинного тютюнового диму.

Задумайтеся: Якщо у приміщенні закладу всупереч закону дозволяється курити, то де гарантія, що він не порушує й інші норми, наприклад, санітарно-гігієнічні?

Як реагувати, якщо ваше право на бездимне повітря в закладі ресторанного господарства порушують.

У всіх без вийнятку закладах ресторанного господарства куріння сигарет, кальянів, електронних сигарет забороняється. Це означає, що жоден заклад не має права відводити спеціальні місця всередині приміщення для куріння. А якщо це відбувається у вас на очах – ви є свідком зухвалого порушення закону.

Важливо знати: у тексті скарги необхідно вказати назву юридичної особи та юридичної адреси суб’єкта господарювання. Зазвичай такі дані вказані у книзі скарг та пропозиції, що міститься у куточку споживача закладу та має бути надана на вимогу. Ці дані також можуть міститися у фіскальному чеку. Без зазначення юридичної особи та юридичної адреси, вашу скаргу хоч і розглянуть, але не задовільнять. Варто зауважити, що назва юридичної особи та її адреси досить часто не співпадає з назвою самого закладу та його фактичною адресою. При цьому фото чи відеодокази – не обов’язкові, але точно не завадять.

Ви також можете залишити відгук у книзі скарг та пропозицій, проте це не відміняє необхідності написання скарги. Саме запис у відповідній книзі може послужити додатковим аргументом для інспекторів під час перевірки та сигналом для адміністрації закладу щодо необхідності припинення порушення закону. Чим більше відвідувачі залишать записів, тим краще.

Відповідальність закладу за порушення закону:

Якщо в закладі дозволяють курити, власник закладу може бути оштрафований на суму від 1000 тис. грн. до 10000 грн. Суму штрафу визначає перевіряючий інспектор.

У разі порушення вашого права на бездимне повітря на зупинках громадського транспорту, в підземному переході тощо варто чемно зробити зауваження порушнику. За необхідності – викликати поліцію. Поліція зобов’язана скласти протокол. У випадку, якщо особа порушує закон вдруге, правоохоронці повинні накласти на неї штраф, розмір якого сягає від 51 до 170 грн. Штраф порівняно невеликий, проте це неприємна процедура для курця.

Не дозволяйте себе обкурювати, захищайте своє право на повітря без тютюнового диму.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.