Заборона продавати алкоголь у нічний час: як це роблять у світі

3 коментувати
Часові обмеження та обмеження щодо того, де саме алкоголь має продаватися, неабияк впливають на загальне його споживання

З часу, як Київрада прийняла рішення про обмеження продажу алкоголю точиться багато неоднозначних дискусій. Одні говорять, що така заборона збільшить незаконні продажі та породить  корупцію, інші кажуть, що продаватимуть фальсифікат, а хтось з насмішкою згадує про сухий закон. Критики пророкують купу негативних сценаріїв, але не бачать жодних переваг у такому рішенні.

Перечитавши величезну кількість публікацій та негативної критики, я роблю висновки, що у своїх судженнях люди переважно керуються власною суб’єктивною думкою, яка частіше за все не підтверджена реальними фактами. Пропоную подивитися на світовий досвід та зрозуміти, чи насправді прийняте на місцевому рівні рішення є таким «драконівським», як його намагаються нам представити. Можливо, це забаганка окремих зацікавлених осіб? А що, як це нормальна світова практика?

Для порівняння нижче список країн, в яких діють обмеження на продаж алкоголю в нічний час.

Фінляндія. В цій країні продавати алкоголь можна з 9:00 до 21:00. Магазини з алкоголем зачинені у неділю та у святкові дні. Діє державна монополія. Країна займає 12 місце серед європейських країн, тут випивають 11,9 л на душу.

Франція. Заборона на продаж алкоголю у нічний час діє з 22:00 до 8:00. В цій країні діють обмеження на час, місця, дні та щільність продажів. Тут також діють обмеження за квотами на душу населення, з розрахунку 1 пункт продажу на 450 жителів.

Ця країна знаходиться на 15 місці у європейському регіоні, споживання сягає 11,6 літри на душу населення.

Ірландія. Продавати алкоголь в магазинах дозволено з 10:30 до 22:00, у неділю – з 12:30 до 22:00. Проте вживання алкоголю у громадських місцях Північної Ірландії заборонено повністю, все більше і більше такі заборони поширюються і на інші частини території країни. Громадськими місцями, де можна вживати алкоголь є переважно паби, клуби, бари і деякі види ресторанів. При цьому забороняється виставляти алкоголь у вітринах в місцях його продажів.

Ірландія ж знаходиться на 21 місці, споживання становить 10,9 л.

В Фінляндії продавати алкоголь можна з 9:00 до 21:00. Магазини з алкоголем зачинені у неділю та у святкові дні

Латвія. Тут алкоголь та пиво заборонено продавати з 22:00 до 8:00. Продавати ж алкоголь в нічний час можна лише в барах і ресторанах, що мають відповідну ліцензію. У зазначений час, продавати алкоголь заборонено у торгових центрах, магазинах та на автозаправних станціях.

За даними ВООЗ, ця країна посідає 23 місце за споживанням алкоголю у європейському регіоні, споживання алкоголю на душу населення у віці 15+ років сягає 10,6 л на душу населення.

У Швеції діє державна монополія на продаж алкоголю, його можна купити лише в державних магазинах і лише до 18:00; у суботу алкоголь продається з 10:00 до 13:00, а у неділю такі магазини не працюють. Ані у продуктових магазинах, ані на автозаправних станціях купити алкоголь неможливо, крім спеціальних державних магазинів.

Країна вікінгів у європейському рейтингу посідає 32 місце за рівнем споживання на душу населення, який сягає 8,7 л.

Норвегія. Увесь алкоголь, що містить більше 4,7 проміле спирту, продається у спеціально відведених магазинах, при чому в деяких містах такі магазини працюють лише для туристів. При цьому працюють такі спеціальні магазини з 8:00 до 18:00, у суботу з 8:00 до 15:00, а у неділю та на свята зачинені. В країні діє державна монополія на роздрібну торгівлю алкоголем. Заборонено продавати алкоголь у кіосках, на автозаправних станціях та через спеціальні автомати.

За статистикою, Норвегія займає 37 місце у рейтингу країн Європи, де на душу населення припадає 7 літрів випитого алкоголю.

Італія. Запроваджено заборону на продаж алкогольних (що містять від 1.2% абсолютного алкоголю) та супералкогольних (від 21%) напоїв бізнес-операторами, у громадських місцях у клубах, барах та ресторанах з 3:00 до 6:00 ранку. Заброняється купувати (виносити) та продавати алкогольні напої з 00:00 до 6:00 ранку. У зонах, розташованих уздовж автомагістралей (автогриль) заборонено продавати та виносити супералкогольні напої з 22:00 до 6:00. Забороняється також продаж алкогольних та супералкогольних напоїв з торговельних автоматів з 00:00 до 7:00. Ті ж бізнес-оператори, котрі продовжують працювати після опівночі, повинні обов’язково мати спеціальні пристрої для вимірювання концентрації алкоголю в крові для клієнтів, щоб можна було заміряти та визначити, чи може особа сідати за кермо, а також відповідні таблиці, що ілюструють симптоми сп’яніння та концентрацію спирту в окремих алкогольних напоях.

Країна має неабиякі успіхи у зменшенні рівнів споживання алкоголю і займає 41 місце за показником споживання на душу населення, який становить 6,1 л.

Ізраїль. Продавати алкоголь у кіосках та магазинах забороняється з 21:00 до 6:00. У цей час дозволено пити алкогольні напої лише в закладах ресторанного господарства (кафе, бари, ресторани тощо), виносити ж алкоголь за межі приміщення забороняється.

Ізраїль посів 47 місце в рейтингу європейських країн, споживають тут усього 3,1 л на душу населення.

У Туреччині заборонено продавати алкоголь у магазинах з 22:00 до 6:00. Заборона ж не стосується закладів ресторанного господарства. Як і в інших мусульманських країнах, де діє суворе законодавство у сфері контролю над алкоголем, рівень споживання на душу населення складає тут усього 2,4л. Такий показник дає можливість цій країні посідати 48 місце у рейтингу європейських країн.

У США (як і в Канаді, Австралії в різних регіонах) ситуація різниться в окремих штатах. Так, наприклад у Каліфорнії як у закладах ресторанного господарства, так і в роздрібних мережах алкоголь заборонено продавати з 2:00 до 6:00. В Колорадо та штаті Мериленд продажі алкоголю дозволені лише у спеціалізованих окремих магазинах, які ще треба знати, як знайти. В жодному магазині, супермаркеті чи в іншому пункті продажів алкоголь не продається.

7 місце в американському регіоні посідають Сполучені Штати, де на душу населення припадає 9 літрів.

У 2015 р. Індонезія заборонила продаж алкоголю в магазинах й інших маленьких крамничках. В деяких регіонах країни взагалі заборонено вживати алкоголь. Заборона на продаж алкоголю не зачіпає великі супермаркети. Така сувора політика країни Південно-Східної Азії має своїм наслідком те, що на душу населення споживання становить усього 0,6 літрів алкоголь, що дозволило цій країні посісти 11 з 12 місць цього регіону.

Хоча таким країнам як Литва і Португалія ще потрібно зробити багато у напрямку зменшення рівнів споживання алкоголю, проте дещо вони все ж таки вже зробили.

У Литві дозвіл на продаж алкоголю діє з 8:00 до 22:00  у торгових центрах, магазинах та на АЗС, починаючи з 22:00 продавати алкогольні напої в цих місцях заборонено. Кіоски ж у великих містах у цій країні заборонені взагалі.

У Португалії продажі алкоголю в магазинах\супермаркетах заборонені з 00:00 до 8:00 ранку. Тут забороняється продавати алкогольні напої поблизу шкіл (в Україні приміром така заборона відсутня), в медичних установах, в торгових автоматах, на автозаправних станціях на автомобільних дорогах і поза місцями. Хоч дана норма є досить прогресивною, але не є достатньою для цієї країни. Про це свідчить хоча б сам факт того, що  тут споживають 12,5 л на душу, а в рейтингу європейських країн Португалія посідає 9 місце.

В європейському регіоні Україна займає 13 місце. В нас споживають 11,8 л. на особу. Ми вже не входимо в ТОП-10 країн за найвищим показниками споживання, проте нам є куди рухатися, адже споживання алкоголю в нашій країні залишається усе ще високим.

Зрозуміло, що однієї норми про заборону на продаж алкоголю в нічний час недостатньо, аби країна знаходилася на найнижчих сходинках по його споживанню, проте це одна з важливих складових руху в цьому напрямку. В країні має бути запроваджено державну політику, що має комплексно підходити до вирішення цієї проблеми. Проте потрібно також пам’ятати, що відсутність національної політики в контролі над алкоголем не означає, що окремі правила не будуть ефективними.  

Принагідно зазначу, що ВООЗ та Світовий економічний форум ще у 2011 р. визначили основні стратегії, здатні суттєво зменшити рівень споживання алкоголю, серед них: - підвищення податків та цін на алкогольні напої, що у свою чергу здатне зменшити доступність алкоголю; - обмеження на рекламу та спонсорство, аж до повної заборони; - обмеження часу та місць продажів алкогольних напоїв тощо.

Проведені дослідження показали, що часові обмеження та обмеження щодо того, де саме алкоголь має продаватися, неабияк впливають на загальне його споживання.  Якщо обмеження діють – споживання йде у бік зниження, їх відсутність створює «благодатні умови» для продовження вживання. Крім того, цілодобовий дозвіл на продажі алконапоїв підвищують ризик збільшення вірогідності скоєння злочинів та інших інцидентів у нічний час.

Отже, обмеження продажів алкоголю в нічний час не суперечить міжнародній практиці. Навпаки, воно спрямоване радше на виконання визнаних у світі стратегій, здатних вплинути на зменшення споживання алкоголю. 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Юлія Солоха
Юлія Солоха

Експерт РПР, експерт з питань громадського здоров'я Центру демократії та верховенства права

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.