Схвалимо на референдумі карту України 1918 року?

5 коментувати
Всеукраїнський референдум є найвищим виявом народного волевиявлення. І якщо доведеться його проводити, потрібно до нього добре підготуватися
Останніми днями все частіше українські ЗМІ обговорюють можливості проведення всеукраїнського референдуму. Очевидно, що насамперед мається на увазі з’ясування ставлення українців до української приналежності окупованого Криму і окупованих територій Донбасу. У цьому контексті аналізуються, зокрема, можливі відповіді і їх вплив на прийняття політичних рішень.

Звичайно, що результати референдуму матимуть дуже серйозне значення як всередині держави, так і за кордоном. Ними завжди можна обґрунтувати будь-яку згоду або відмову, наприклад, західним лідерам. З іншого боку, результати такого референдуму можуть виявитися небажаними для влади в Україні. Адже нема гарантії, що український народ у своїй більшості підтримає реінтеграцію знищених територій. Зокрема, в такому разі, добитися адекватної репарації від Росії майже неможливо. А вся відповідальність за це ляже на владу.

Всеукраїнський референдум є найвищим виявом народного волевиявлення. І якщо доведеться його проводити, потрібно до нього добре підготуватися. Можливо, ухвалити новий закон про референдум, а також дослухатися до тих, хто говорить про чітке формулювання запитань.

Найбільш доречним у даному випадку було б винести на референдум запитання, яке б дало можливість з’ясувати ставлення нашого народу до кордонів України, наприклад, 1918 року, до інтервенції комуністичної Росії. Тоді не тільки Крим і весь Донбас були в складі України, але й наша територія була в 1,6 рази більша за теперішню. Пізніше багато української території опинилось, зокрема, у складі Росії. А українських людей там не стало.

В разі прихильності більшості громадян саме до меж 1918-го року, звичайно, що владі в Україні на міжнародній арені доцільно проявити прихильність до пізніше сформованих і міжнародно визнаних кордонів, зокрема, українських. Таким чином позиція нашої влади у світі лише зміцниться. Водночас, з’явиться дуже сильний аргумент – думка народу.

Звичайно, що у контексті такого референдуму необхідна добра роз’яснювально-інформаційна робота серед населення країн всього світу, а не тільки – влади. Весь час треба виходити з того, що в демократичному світі позиція влади формується на основі позиції народу, а не навпаки, як в автократичних країнах – влада все вирішує, а народ виконує.

Згадану роз’яснювально-інформаційну роботу слід проводити чи активізувати, враховуючи те, що наші опоненти вкладають у свою пропаганду великі суми грошей, яких у нас нема і ніколи не буде. А значить треба знаходити інші методи - дешевші. І вони є. У цьому контексті варто вивчити і врахувати закордонний досвід. Також треба виходити з того, що це важливо і треба це робити і у нас в Україні, і на Заході, і на Сході, зокрема, в Росії. Тепер, на жаль, і наші громадяни, і світ цього здебільшого не знають. А доцільно, щоб знали і робили свої висновки про російську політику щодо України і українців на базі правди, яку ніхто, крім нас, не здатен і не зобов’язаний забезпечити.

Крім зазначеного, вартувало би через референдум з’ясувати, хто є прихильником незалежної держави Україна, а хто – її опонентом. Тобто приблизно те, що, наприклад, насамперед зробили у Балтійських державах – не надали громадянства. Надалі, для завершеності процесу, вартувало би українській державі, за участю демократичних держав, організувати переселення бажаючих з території України з наданням відповідної допомоги, наприклад, як це останнього разу робилося в СРСР з українцями галицького походження. Якщо хтось знає інший шлях врегулювання кризи – хай реалізує. А невирішення проблеми  позбавляє перспектив державу Україна.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.