Якою має бути відповідь України на рішення Польщі

12 коментувати
Якою має бути відповідь України на рішення Польщі
Єдине, що об’єднує всіх і українських, і польських аналітиків – це те, що не варто широкому загалу копатися в історії чи мірятися кількістю жертв, а треба переступити і примиритися

Як і очікувалося, 22 липня 2016 року парламент Польщі – Сейм ухвалив рішення щодо визнання Волинської трагедії 1943-го року геноцидом польського народу. Про це написали майже всі провідні українські і польські ЗМІ. Активні політики обох держав окреслили свої позиції. Польські джерела, однак, чітко не пояснили чому Волинська трагедія вирвана з контекcту українсько-польських стосунків. В українських ЗМІ з’явилися ціла низка публікацій про трагедії українців від рук польських злочинців. Заради справедливості, варто відзначити, що ці публікації, важливі, але запізнілі. Було би конструктивно, якби такі факти стали предметом обговорення на всіх рівнях до згаданого рішення польського парламенту, а не після. Адже в обох державах добре відома приказка: «після бою кулаками не махають».

Більшість аналітиків намагаються з’ясувати, чому польський парламент ухвалив згадане рішення саме зараз, зокрема тоді, коли Україна переживає агресію держави, яку ніяк не можна назвати дружньою до Польщі. Хоча за великим рахунком насправді українцям байдуже, що спонукало рішення польського парламенту стосовно Волинських подій: внутрішня чи зовнішня причина. Все одно, кінцевим виразником ставлення до української історії стала більшість польського народу, яка підтримала сьогодні  правлячу політичну силу. Отже йдеться про недружнє ставлення до нашої нації, що не враховано обома сторонами, або й кимось використано в своїх інтересах – ніяк не заради сьогодення чи майбутнього українського чи польського народів. Водночас треба зауважити, що навчання нації – це справа років. Особливо – якщо правдива версія, що хтось штучно нав’язував надуману історію.

Очевидно, що в такій ситуації варто віддати перевагу міркуванням людей, які таять в собі жахи того періоду

Українські політики, серед іншого, розмірковують чи проігнорувати згадане рішення, чи треба симетрично відповісти відповідним рішенням Верховної Ради України, віддаючи належне українсько-польським стратегічним стосункам. У цьому контексті цікаво, що політики, які «наближені» до подій того часу, схиляються до думки про симетричну відповідь. А ті, хто «віддалений», - проти.

Напрошується банальне питання: «як правильно вчинити українській стороні?».

Однозначної відповіді на це питання, яка б задовольнила все українське суспільство немає.

Єдине, що об’єднує всіх і українських, і польських аналітиків (а значить до цього варто прислухатися) – це те, що не варто широкому загалу «копатися в історії», мірятися кількістю жертв тощо, а треба переступити і примиритися. А факти доречно залишити для аналізу науковцям. У цьому контексті наймудрішу формулу висловлював Папа Римський Павло – ІІ: «вибачте і вибачаємо». Її потім повторили кілька президентів України і Польщі. І це впливало на суспільства обох держав, оскільки в нашій ментальності закладено поважати лідерів націй.

Очевидно, що в такій ситуації варто віддати перевагу міркуванням людей, які таять в собі жахи того періоду. Керуючись таким підходом, було би доцільно:

Ухвалити рішення Верховної Ради України, яке б засуджувало злочини з обох боків, визнавало знущання (з ознаками геноциду) над українцями і над поляками в 30-х і 40-х роках минулого століття з припискою, що таке рішення буде переглянуте одночасно з відповідним переглядом згаданого рішення Польського парламенту.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.