Як нейтралізувати російську ядерну зброю

6 коментувати
Одним з небагатьох дієвих засобів протистояння агресії могла би бути українська ініціатива створення міжнародної групи науковців та інженерів

З перших днів відновлення теперішньої української державності розпочалися переговори про виведення з України радянської ядерної зброї. У рамках дискусій, зокрема, у Києві перебували деякі провідні радянські науковці, які мали безпосереднє відношення до ядерної зброї, і показували прийнятність її утримання для тодішньої України. Однак, ті, хто приймав рішення, мабуть, знали більше і керувалися узагальненою інформацією щодо державності та ядерного потенціалу на нашій території. До речі, тут важливо наголосити, що Україна ніколи не мала ядерного статусу. Такий статус мав СРСР. Його успадкувала РФ. Тому мова йшла лише про позбавлення України ядерної зброї, а не ядерного статусу.

В результаті, згадані переговори і консультації фактично завершилися тим, що в 1994-му був підписаний Будапештський меморандум, який унеможливлював знаходження на нашій території ядерної зброї СРСР. При цьому на території України зберігався високозбагачений уран, який є дорогою обов’язковою складовою виготовлення ЯЗ. Важливість високозбагаченого урану розуміли і перший, і другий, і третій президенти, які не піддалися зовнішньому тиску в цьому контексті, зокрема, з боку лідерів ядерних держав. Його недавно віддав лише четвертий президент України. Скоріш за все, зокрема, в результаті міжнародного тиску через США.

Тепер практично неможливо однозначно оцінити доцільність всього згаданого.

З іншого боку, можна вважати, якби у нас все ще був ядерний потенціал або хоча б високозбагачений уран в обсягах на рівні початку 2010-го року, це було б вагомим аргументом в українському протистоянні російській агресії в Криму і на Донбасі. Однак, на сьогодні є факт, що ядерної зброї та засобів і можливостей її створення в Україні нема, російська агресіє є, Кремль лякає Україну і світ потенційним застосуванням ядерної зброї тощо. Отже, треба думати як з цим жити і перемагати.

Навіть на цьому етапі спецслужби агресора, з’ясовуючи ситуацію, «збилися б з ніг»

Одним з небагатьох дієвих засобів протистояння агресії могла би бути українська ініціатива створення міжнародної групи науковців та інженерів для нейтралізації російської ядерної зброї. Наприклад, подібно до національних ініціатив США чи СРСР по ядерних проектах 40-х роках минулого століття.

Чи реально нейтралізувати російську ядерну зброю? Однозначну відповідь на це питання може дати лише згадана фахова група. Але попередньо можна оцінити, що така нейтралізація цілком реальна. Зокрема, можна думати над технічним створенням умов для виведення з ладу носіїв ядерної зброї.

Очевидно, що така ініціатива передбачає попередні консультації зі всіма потенційними учасниками проекту. Навіть на цьому етапі спецслужби агресора, з’ясовуючи ситуацію, «збилися б з ніг», що сприяло б викриттю їх агентів - вже це може відіграти виключно позитивну роль. Крім цього, це була б реальна міжнародна підтримка нашої держави. А керівництво агресора мало б запанікувати і переглянути свої плани щодо окупації. Головне, що така ініціатива, за попередніми оцінками, коштувала б суттєво дешевше, ніж звільнення окупованих територій.

Очевидно також і те, що згадана чи подібна ініціатива мала б бути пророблена на двосторонньому рівні таємно насамперед з країнами – гарантами Будапештського меморандуму. Далі до неї могли б бути залучені ЄС та окремі зацікавлені країни. Крім цього, такий контакт на рівні науковців та інженерів став би доброю основою для міжнародного співробітництва у майбутньому.

У такий спосіб, мабуть, вдалося б реально унеможливити російську ядерну агресію, чим РФ вже не раз лякала світ, і, посилюючи українську армію, можна спланувати повернення окупованих територій.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.