Смертельна комбінація для економіки. Чого треба боятися?

18 лютого, 09:03
9941
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Глобальна зміна клімату несе в собі відразу кілька факторів ризику для світової економіки

Якщо кілька цих факторів дадуть про себе знати одночасно, така смертельна комбінація неминуче запустить світову економічну кризу, на кшталт тієї, що була 2008 року.

Британський інститут вивчення суспільних наук IPPR днями опублікував нове дослідження про вплив кліматичних змін на наше життя.

У цій роботі вчені вивчили, як ця глобальна напасть позначиться на економіці. Тобто – не на далеких льодовиках або джунглях, а на наших з вами гаманцях і доходах. Одразу скажу: так само, як і на льодовиках із джунглями – вони будуть скорочуватися. Причому, ймовірно, навіть ще швидше.

Світова торгівля впаде, підскочить інфляція, підприємства почнуть закриватися, а зарплати – скорочуватися. Вуаля – ось вам і вплив клімату на гаманці.

Але спочатку треба розібратися, що це за фактори ризику? Чого треба боятися?

У доповіді перераховані деякі з них: сильне потепління в деяких частинах світу, втрата родючості землі, підвищення кислотності океанів, а також зникнення комах-запилювачів.

"З'являється нове, комплексне і нестабільне поле ризику. Воно посилює небезпеку колапсу ключових соціальних і економічних систем на регіональному і, можливо, глобальному рівні". У перекладі з мови вчених на мову звичайних людей це означає: "Боже мій, скоро на всій планеті почнеться повне пекло і хаос! Рятуйся хто може!"

Світова торгівля впаде, підскочить інфляція, підприємства почнуть закриватися

Якщо від цього прогнозу у вас недостатньо стигне кров, вчені додають: "Ми дуже сумніваємося, що хоч хтось на планеті повною мірою розуміє небезпеку і готовий до її зустрічі".

Що ж конкретно може статися? Чим лякають вчені?

А ось чим. В якомусь густонаселеному регіоні світу через нетипові кліматичні зміни загине весь урожай. Наприклад, через дуже сильні заморозки, повені, посухи тощо. Це призведе до голоду і епідемій, вони спричинять переселення десятків мільйонів людей. Масова міграція призведе до нестабільності режимів і військових конфліктів.

Інший варіант: у США щороку зростає кількість торнадо, ураганів, повеней, посух і лісових пожеж. Збитки від них давно вже обчислюються десятками мільярдів доларів.

Укладачі доповіді вважають, що кілька масштабних лих поспіль можуть втопити американську страхову галузь. Вона ж потягне за собою фінансові компанії та банки. Ось вам і світова фінансова криза.

Ну і так далі. Варіантів загибелі сучасної цивілізації внаслідок кліматичних змін у цьому дослідженні безліч. Автори, як зазвичай, пропонують звернути увагу на проблему і негайно зайнятися скороченням викидів парникових газів в атмосферу Землі. Але, природно, їх ніхто слухати не буде, тому хаос і жах нашій планеті майже гарантовані.

Пам'ятаєте, серед факторів ризику вчені називали загибель запилювачів? Це реальна важлива історія. Багато людей дуже не люблять комах. Всіх цих маленьких тварюк, що літають, повзають, бігають і кусаються, які нагадують зменшену копію ксеноморфа з фільму "Чужий". Я сам знаю таких людей, і зрозуміти їх, загалом, можна.

Але є проблема. Якщо комахи зникнуть, зникне і майже вся решта життя на нашій планеті. Річ у тім, що комахи – це важливий компонент всіх наземних екосистем Землі. Якщо вимруть комахи, дрібним хребетним не буде чого їсти: всілякі мухи і жуки – це білкова основа їхнього раціону. Ці дрібні хребетні і самі вимруть. Слідом настане черга тих, хто харчувався вже ними. Ну і так далі.

Та й тваринам-вегетаріанцям доведеться несолодко. Річ у тому, що одна з найважливіших функцій комах – це запилення рослин. Залишившись без запилювачів, величезна кількість рослин моментально вимре. Смерть комах – це подвійний удар: і по тваринному світу, і по рослинності.

І, відповідно, по нашому з вами, людському, сільському господарству. Ми, як дрібні хребетні, теж залишимося без їжі. Одразу, звісно, не вимремо, але проблем буде дуже багато. І тут ми підходимо до найцікавішого. Згідно з результатами глобального дослідження, проведеного екологами з Квінслендського університету Австралії, кількість комах скорочується гігантськими темпами.

Загальна біомаса комах скорочується на 2,5% за рік. Так, екологи виявили, що чисельність комах у природоохоронних зонах Німеччини за 27 роківскоротилася на 76%. У тропіках Пуерто-Рико біомаса комах скоротилася на 78-98% за 36 років. Такими темпами через кілька десятиліть їх взагалі не залишиться.

До речі, я думаю, ви могли чути, що бджоли масово гинуть, їх стає все менше. Це – Шосте масове вимирання. У минулому на нашій планеті п'ять разів життя майже вщухало. Тоді були причини – від падіння метеорита до глобального зледеніння. Але цього разу причиною масової загибелі всього живого стали ми самі – тобто люди.

Отже, без комах вимруть дуже багато тварин і рослини. Тому коли вчені говорять, що без маленьких і непомітних нам запилювачів може початися глобальний голод, що переходить у хаос, конфлікти і війни, вони не дуже-то і перебільшують.

Що робити, я вам не скажу – не знаю. Для початку, напевно, треба припинити використовувати пестициди та інсектициди, щоб залишити хоч трохи комах. Але загалом нам, звичайно, треба все-таки звернути увагу на те, як шалено ми знищуємо біосферу нашої планети.

Якщо негайно не зупинимося, прикінчимо і самі себе. До речі, вчені вже підрахували, що якщо ми зробимо природі такий подарунок, і перестанемо існувати, то тільки на відновлення біологічного різноманіття нашої планети буде потрібно як мінімум півмільйона років.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Футбол

Сьогодні, 01:54

thumb img
Німеччина перемогла Нідерланди, Хорватія програла Угорщині - відео. Результати матчів відбору Євро-2020
Краса та мода

Сьогодні, 20:30

thumb img
10 трендів весни. Як підготувати свій гардероб до дощу, сонця і грози
Культура

Сьогодні, 14:04

thumb img
Французька весна 2019: Оголошено кінопрограму фестивалю