Британії час усвідомити загрозу Росії

0 коментувати

Ліберальні демократії пізно прийшли до усвідомлення загрози російської гібридної війни

У британських політичних колах сьогодні складно уникнути згадки про американського президента Дональда Трампа і Росії – і тієї спільної загрози, яку вони несуть.

Ліберальні демократії пізно прийшли до усвідомлення загрози російської гібридної війни. А вона стала занадто явною після розслідування зв'язків Трампа з Москвою, яке може коштувати йому президентської посади. Це, свєю чергою, призведе до дестабілізації всього світу.

Ми, представники Консервативної партії, повинні розробити ідеї та принципи для реагування на ці загрози – і все ж баримося з відповідями.

Давайте почнемо з точного розуміння загрози з боку Росії. Російська інформаційна та політична війна – це не тільки про те, щоб гнути свою лінію або платити дорогим піар-компаніям за легке запудрення мізків. Це явище більш складне і небезпечне. Воно є частиною цілого спектра дії, вміщуючи в собі всі інструменти державної влади. Це стосується підривної діяльності щодо інших країн, політичних еліт і окремих особистостей. Ця війна простягається від послань в ЗМІ, таємного фінансування і підтримки політичних груп до підкупу та корупції за допомогою компрометуючої інформації і шантажу – того, що в Росії називають компроматом.

Така форма управління конфліктом сягає своїм корінням в Радянський Союз, коли всі ці тактики були відомі як «активні заходи» і використовувалися представниками КДБ і Комуністичної Партії. Було задіяно поєднання дезінформації, наклепів, компромату, витоку фейкових документів, дипломатії, шпигунства і так званої «мокрухи» – вбивств, – а також підтримки терористичних угруповань, схожих на ті, з якими працював Путін в кінці 1980-х років. Останні були лише деякими з агресивних, революційних угруповань в Європі і на Близькому Сході, яким симпатизують прихильники Джеремі Корбіна, представники крайніх лівих сил в британській політиці.

Як тоді, так і зараз підхід був спрямований на те, щоб розділити, деморалізувати, і якщо це можливо, дестабілізувати вільні та ліберальні суспільства.

Але не все з цього є старою стратегією. Цю тактику Холодної війни з'єднали з іншими формами влади – енергетичною дипломатією, культурою, релігією і жорсткою військовою силою – в єдиний, дуже гнучкий спектр способів і методів, які часто використовуються агресивним чином і утримуються в дуже обмеженій кількості рук, як відбувається тільки в авторитарних державах. Це нова форма стратегічного мистецтва.

Країни Заходу поступово починають це усвідомлювати. У листопаді Тереза ​​Мей публічно розкритикувала поведінку Росії. Російські боти намагалися розпалити релігійну ворожнечу під час терактів у Лондоні. Російське агентство Sputnik знаходиться в Единбурзі не для того, щоб повідомляти про новини з Великобританії, а для того, щоб підігрівати вкрай чутливі питання у відносинах між Англією та Шотландією. Метою жалюгідного ток-шоу Алекса Селмона на RT (в минулому Russia Today, добре фінансований рупор російської державної пропаганди) є просування ідеї нового голосування за незалежність. У Сполучених Штатах росіяни неодноразово здійснювали хакерські атаки на американське агентство криптологічної розвідки - Агентство Національної Безпеки, а також на інші важливі західні установи.

ЦРУ дійшло висновку, що російське втручання допомогло Трампу стати президентом. Спроби використання соціальних мереж для втручання у вибори в США дійсно мали величезний розмах, про що свідчать докази, представлені на початку листопада Комітету з розвідки Палати представників США. Facebook розкрив дані про те, що 470 акаунтів контролювалися російською фабрикою тролів, Агентством інтернет-досліджень. В цілому вони опублікували 3000 рекламних оголошень і 80 000 постів, які побачили 126 мільйонів користувачів. Twitter виявив 2 752 аккаунти, пов'язаних з Агентством інтернет-досліджень, 1,4 мільйона твітів про вибори в США і 36 000 російських пошукових роботів. Google знайшов більше тисячі відеороликів на тему виборів на каналах в YouTube, підтримуваних російською стороною.

Кремлю подобається ця форма війни, тому що вона робить західну військову перевагу марною

Деякі російські рекламні пости цілеспрямовано провокували людей на насильницькі дії. Одна група, підтримувана російською стороною, під назвою Heart of Texas (Серце Техасу) організувала акцію протесту 2 травня 2016 року в Г'юстоні під гаслами, які вимагають не допустити ісламізації штату Техас. Ще одна група, також контрольована росіянами, організувала мітинг з протилежними ідеями під назвою Save Islamic Knowledge (Врятуйте ісламські знання) в тому ж місці в той же час. Метою було створити протистояння і зіткнення, що отримало б великий резонанс в національних ЗМІ. Російська інформаційна війна побудована таким чином, щоб завдавати деструктивної шкоди. Це вже виходить за межі піар-кампанії і перетворюється на підбурювання до бунту.

Кремлю подобається ця форма війни, тому що вона робить західну військову перевагу марною. Якщо можна підкупити президента, розхитати правлячий клас або деморалізувати населення країни, конвенціональна військова слабкість Росії стає менш важливою.

Тим часом, скандал, пов'язаний з Трампом і Росією, сильно шкодить Президенту Трампу. Росіяни зібрали компромат на Трампа під час його візиту в Москву. Ходить багато чуток про те, що саме є у них – чи у інших. Розслідування спеціального прокурора США Роберта Мюллера просувається і знаходить відповідні докази. Люди в оточенні Трампа відчувають, що ситуація загострюється.

Зокрема, перший радник Трампа з національної безпеки Майкл Флінн тепер співпрацює з командою Мюллера, а це дуже погана новина для Трампа. Мюллер зацікавився б співпрацею з Флінном тільки в тому випадку, якщо у нього є інформація, яка може нашкодити комусь більш високопоставленому, а цей список дуже короткий.

Найімовірніше, може з'ясуватися, що Трамп покладався на російські гроші, в основному кримінального походження. Також може спливти більше доказів відносності готовності Трампа вступити в змову з іноземною державою – Росією – для того, щоб вплинути на президентські вибори в США. Те, як Трамп повторює спростування Путіна щодо маніпуляцій на американських виборах, має жалюгідний вигляд і пронизане усвідомленням своєї провини.

Можливо, ми будемо і далі спокійно плисти за течією. А можливо і ні. Проблеми з президентством, з огляду на особисті недоліки Трампа, цілком можуть перетворити низку криз в повномасштабну катастрофу. Корейська криза може перерости у війну, кількість жертв в якій буде обчислюватися десятками тисяч і яка може призвести до конфронтації супердержав. Іран і його проксі-сили в Іраку можуть планувати втягнути американські сили в ще одну криваву війну з повстанцями. Сирія, яку підтримує Росія, вимагає виведення збройних сил США з країни.

Зіткнення в небі над країнами Балтії з винищувачем НАТО або цивільним літаком – а такі випадки ледь не сталися – можуть перетворити Холодну війну на гарячу. Росія може створювати умови для розпалювання насильства на Балканах. За повідомленнями, Росія видає російські паспорти сербам в Косово цілеспрямовано – для того, щоб мати можливість втрутитися і потенційно втягнути ЄС у ще один балканський конфлікт.

Поки міжнародна система залишається слабкою, але стабільною, більша частина з вказаного вище може не відбутися. Але чим більше нестабільними і уразливими будуть ставати США, тим більше зростає ймовірність того, що все це може статися.

Великобританії не можна просто сидіти склавши руки, дивлячись на зростання російської загрози. Ми повинні переглянути те, як ми розуміємо війну і стратегію. Нам потрібно мати дуже гнучкий підхід і нам дійсно необхідно розробити національну стратегію. Якщо ми будемо вичікувати дій США, а потім вже викладати потрібні карти на стіл, це лише призведе до інтелектуального і практичного занепаду. Поки США зосереджені на Близькому Сході, ми повинні стати більш самодостатніми і здатними до розуміння повного спектру російських погроз і реагування на нього.

Наші Збройні сили повинні навчитися розуміти особливості нових форм асиметричної війни. Це вже більше не щось, що відбувається з нами в Іраку й Афганістані. Нам потрібно продумати інноваційні законні й етичні форми асиметричною захисту за допомогою союзників меншого розміру, які не входять до НАТО, в той же час зберігаючи переконливу конвенціальну силу стримування в східній Європі.

Засоби Міністерства міжнародного розвитку Великобританії можна використовувати в Україні, країнах Кавказу та Балтії, допомагаючи громадам в цих країнах знайти стійкість, сприяючи розвитку громадянського суспільства та ліберальної демократії, що є найміцнішими бастіонами проти Росії, а також Ірану та Китаю. Всесвітня служба Бі-Бі-Сі має краще і стабільніше фінансуватися для того, щоб мати можливість боротися проти творців і розповсюджувачів фейковий новин. Бі-Бі-Сі має бути важливим інструментом для розвитку і для міжнародних відносин, а також стати першою лінією оборони в цій глобальній епосі дезінформації.

Російська стратегія є комплексною, тому такою ж повинна бути і наша реакція.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.