Вірус Леніна в Росії

11 коментувати
У російській історії існує магія повторюваних цифр. За сто років після 1917-го наближення 2017-го на тлі кризи народжує нові спокуси

Головна з яких – розв'язати питання про владу через насильство. 1917-й із цієї точки зору виявився дуже результативним: насильство дало успіх. Смак успіху перемішався із запахом насильства і став запахом нової влади. Більш ніж на 70 років. Ціною успіху стали десятки мільйонів життів, зокрема тих, хто вітав цей успіх: громадянська війна, колективізація, репресії. Ефект успішного насильства більшовиків над країною, що виник у 1917-му, видихався в 1991-му. Заснована на ньому влада пішла. Але спокуса успішного насильства залишилася. Традицію успішного насильства започаткував у нашій країні Володимир Ульянов (Ленін).

Трагедія Росії початку ХХ століття – це трагедія втрати законної держави. На тлі драматичних і трагічних подій революційної епохи пішов на сутінковий план уваги історичний сенс події: наприкінці 1917-го – на початку 1918 року (після розгону Установчих Зборів) в Росії були знищені всі законні органи державної влади.

Визнати законними органами влади ті, що були створені після більшовицького перевороту, не можна. «Разрушить до основанья, а затем построить» небезпечно: будинок стоятиме на поганому фундаменті.

Від осмислення цієї стрижневої проблеми залежить те, чи зможе Росія в 2017 році не звалитися на століття назад

Трагедія революції виникла не на порожньому місці. Російській імператорській владі після скасування кріпацтва 1861 року було необхідно здійснити головну державну реформу: формування конституційної монархії, тобто створення парламентських інститутів на всіх рівнях влади, перш за все загальноросійському.

Але в XIX столітті цю реформу так і не розпочали: сама думка про народне представництво і поділ влади виявилася для імператорської сім'ї і уряду абсолютно неприйнятною. Цей страх визначив хід історії.

Тільки революція 1905 року змусила провести майже на півстоліття запізнілу реформу, і спочатку 6 серпня 1905-го Микола Другий своїм маніфестом заснував Державну Думу як дорадчий орган, а коли цього стало очевидно недостатньо, то 17 жовтня 1905 з'явився маніфест, який встановив права Думи як органу законодавчої влади.

З історичної точки зору вжиті заходи виявилися неповними та запізнілими. Політичний процес наполегливо йшов в інший бік, три з чотирьох скликань Державної Думи Російської імперії достроково припинили повноваження, зокрема дві були розпущені царем: голові держави російської забракло терпіння в роботі з парламентом.

До політичної кризи додалася Перша світова війна, що виснажила всі ресурси Росії – людські, моральні, матеріальні.

Суспільна недовіра до інститутів держави стала критично високою. Формальна законність існування влади суперечила очевидній несправедливості її дій.

Держава лежала в руїнах та потребувала оновлення, усуненні майже загальної соціальної несправедливості. Саме жага справедливості й озлоблення проти несправедливості стали головним двигуном російської революції.

У такій ситуації особлива відповідальність полягала в тому, який план суспільної та державної перебудови висуне партія, що претендує на державну владу. Можна було вимагати реформи державного устрою, створення народного парламенту і відповідального уряду, ухвалення нової Конституції, встановлення прав і свобод.

Це зберегло б європейський шлях розвитку Росії.

Але перемогла інша воля: виправлення несправедливості через нову несправедливість і помсту. Через насильство.

Засади цього політичного підходу сформулював Карл Маркс у своєму «Капіталі»: «Насильство – повитуха кожного старого суспільства, вагітного новим» (т. 1, р. 31).

Цю течію в російській політиці початку ХХ століття цілком логічно уособлювали більшовики на чолі з Володимиром Леніним. Вони вирішили осідлати народну ненависть і побудувати на ній державну владу.

Їм вдалося.

У січні 1918 року в Росії насильницьким шляхом припинив роботу єдиний законний орган державної влади – Установчі Збори.

Більшовики відмовилися робити нову державу правонаступницею Російської імперії. Конфіскували майно десятків мільйонів людей. Передали його іншим людям.

Царська родина була знищена варварами.

Революція переросла в громадянську війну.

Громадянська війна переросла в диктатуру пролетаріату.

Влада, заснована на насильстві, не може не стати диктатурою переможців.

Початок звірячим репресіям влади проти народу дав особисто Володимир Ленін.

За логікою внутрішнього знищення будь-якої незгоди, будь-якого опору вороги постійно з'являлися серед самих переможців і ставали жертвами, потім місце жертв займали вбивці перших.

Так минуло понад 70 років.

«Скрепа» політичного насильства 1917 року поступово заіржавіла і розсипалася. СРСР програв світову конкуренцію і розпався.

1991 року перед російською державною владою постало питання про правонаступництво нової держави. Вони могли вибрати не тільки СРСР. Вони могли вирішити стати правонаступниками і Російської імперії. Встановити спадкоємність державної влади. Провести реституцію і відновити права власності мільйонів людей. На політичному та державному рівні зупинити злочин 1917 року.

Цього не сталося. По суті у владі в Росії 1991 року опинилися нові більшовики. Їм було важливо зберегти право на державне насильство як спосіб розв'язання державних і суспільних проблем. Право на виробництво несправедливості в державних масштабах.

Їм цілком подобався успіх, заснований на насильстві.

Тому вони стали правонаступниками тільки СРСР – держави, одразу заснованої на загальному насильстві.

Тому в новітній російській історії так багато насильства і крові: 1993 (розстріл парламенту) +1994 (початок першої війни в Чечні), 1999 (початок другої війни в Чечні), 2014 (початок російсько-української війни).

Ось уже майже 100 років в голові російської влади живе і перемагає вірус Леніна.

І в цьому сенсі Ленін живий.

Спокуса насильством приходить до всіх – і до держави, і до народу.

Держава здатна доводити своє право придушувати народ.

Народ здатний доводити своє право мстити.

Держава, з огляду на все, не має наміру зупинятися.

Прийдешнє 100-річчя більшовицького перевороту, цифра 2017, що мерехтить недобрим світлом, – столітня віха загальнонаціональної трагедії, яка стосувалася всіх без винятку.

Більшовицький переворот не розв'язав жодної з проблем російської держави в 1917 році. Він просто знищив саму державу.

Мільйонам людей це сподобалося.

Урок Леніна не вивчено. Учитель-вбивця мільйонів, як раніше, спочиває з пошаною на головній площі російської столиці. Він переміг. Країна продовжує йти його слідами, збираючи урожай кривавого посіву.

За ціле століття після цього ніхто не пояснив народу, що 1917 року стався злочин, який розвернув всю країну до державного глухого кута, вихід з якого не знайдений досі.

Російська держава ось вже 100 років в будь-якій своїй іпостасі незаконна: під нею – ані радянською, ані сучасною російською – немає законних витоків, коренів, волі століть.

Від осмислення цієї наріжної проблеми залежить те, чи зможе Росія в 2017 році не звалитися на століття назад.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.