В бюджеті Росії пахне війною

12 коментувати
Війною, яка ведеться зовсім не на папері. Ненаситне зростання військових витрат показує: війна на порозі

Грошей в російському бюджеті, як і раніше, не вистачає ні на що, крім війни. Військовий, по суті, бюджет  2016 року, що завершується, готують до внесення «сирійських» поправок: його загальні витрати будуть скорочені на 374,5 млрд руб., і в той же час зростання оборонних витрат у порівнянні з раніше запланованим складе 678,8 млрд руб. Ці гроші не значаться у відкритій частині бюджету. Мінфін вніс ці поправки до уряду, хоча всі розуміють: це не поправки Мінфіну і навіть не поправки уряду — війни в Росії веде президент. Відповідно, зростання бюджетного дефіциту складе понад 670 млрд руб., він збільшується з 2,3 трлн до 3 трлн руб. І це на тлі зниження бюджетних доходів на 370 млрд.

Зміни в цьогорічному бюджеті, що тане, стали прообразом бюджету року наступного: ненаситне зростання військових витрат на тлі падіння всіх соціальних. У бюджеті виразно пахне війною. Війною, яка ведеться зовсім не на папері. Такий масштаб зростання військових витрат показує: війна на порозі.

Без розголосу

Архітектори війни розуміють, що навіть публічне обговорення такого роду поправок призводить до зниження кількості прихильників влади. Одночасно з поправками до бюджету 2016 року Мінфін, за інформацією РБК, представив уряду безпрецедентні за нахабством поправки до Бюджетного кодексу: вони передбачають відмову від обговорення перерозподілу видатків бюджету на користь силовиків навіть серед цивільних міністрів уряду, депутатів і сенаторів.

Поправки вперше в новітній історії Росії передбачають надання права міністру фінансів вносити зміни в бюджетний розпис «без внесення змін у федеральний закон про федеральний бюджет» у розмірі до 10% обсягу всіх бюджетних асигнувань, «передбачених головному розпоряднику коштів федерального бюджету».

Перерозподіл, передбачений цим пунктом, стосується тільки органів влади, які реалізують державну політику в галузі оборони, в галузі внутрішніх справ, у сфері діяльності військ Національної гвардії, у сфері державної охорони, в області розвідувальної діяльності». Таким же порядком пропонується перерозподіляти гроші на виконання президентом повноважень у сфері мобілізаційної підготовки, забезпечення діяльності фельд'єгерського зв'язку і державне управління в галузі забезпечення безпеки.

Є гроші на окупацію України і на сирійську авантюру. Є гроші на війну і ворожнечу. Немає грошей на мир

При цьому «цивільні» 678,8 млрд руб. витрат, що перерозподіляються в 2016 році, не дотягли до пропонованого ліміту навіть наполовину. Мова в підсумку може йти про 1,6 трлн руб., які будуть перерозподілятися особисто міністром фінансів. У пояснювальній записці до скандального законопроекту наведено зовсім не фінансові аргументи: в умовах «оптимізації витрат федерального бюджету... все складніше реагувати на наслідки мінливої геополітичної ситуації навколо Росії, при цьому потрібне оперативне прийняття ряду рішень, зокрема в частині зміни обсягів фінансового забезпечення напрямів діяльності відповідних федеральних держорганів».

Перекладемо ці дикі за бюрократичністю формулювання простою людською мовою: влада має намір витрачати кошти платників податків на війну не тільки без відома платників податків, але також і Державної Думи, Ради Федерації, без участі міністрів уряду, які відповідають за соціальну політику.

Прийшов міністр охорони здоров'я на роботу і дізнався, що у нього забрали 100 млрд з лікарень і поліклінік і сказали: «Але ти лікуй». У міністра освіти забрали 100 млрд на вчителів і сказали: «Але ти вчи». І так за списком.

Без медицини

Причому поправки надійшли дуже вчасно. У новому складі Державної Думи Росії таким свавіллям не обуриться жоден депутат: склад російського парламенту тільки що, 18 вересня, дистильований за політичною ознакою. «Шестерень», що заважають маховику війни, там немає жодної.

Якщо так піде й далі, то бюджет буде вноситися в парламент повністю закритим і без пояснень: на яку статтю не глянь — всі проти людей. Збалансувати доходи і витрати в проекті бюджету 2017 року не виходить досі.

Здоров'я десятків мільйонів людей принесено в жертву війні.

Бюджет Фонду обов'язкового медичного страхування на 2017 рік залишається несформованим, повідомляють «Ведомости»: не вистачає приблизно 71 млрд руб. на виконання травневого указу 2012 року того ж самого президента про підвищення зарплати медичним працівникам. У 2017-2019 роках на індексацію зарплат медпрацівників потрібно майже 500 млрд руб., в 2018 р. — 196,6 млрд, в 2019-му — 219,5 млрд руб.

Всі ці гроші з'їдає війна.

Фінансування охорони здоров'я за рахунок федерального бюджету і ФОМСу скоротиться в 2017 р. на 4%. А до 2020 р. воно буде на 1% більше, ніж в 2016 р., в номінальному вираженні, у реальному — скоротиться на 15%.

За указами президента в 2017 р. зарплата лікарів повинна скласти 180% середньорегіональної, середнього і молодшого медперсоналу — 90% та 80%, відповідно, а до 2018 р. — 200%, 100% і 100%.

Не виключено, що дефіцит ФОМСу буде запропоновано покрити з допомогою іншої дикої пропозиції — зобов'язати громадян, що офіційно не працюють, оплачувати медичні послуги (зараз це роблять регіональні бюджети). Тільки в Росії до непрацюючих відноситься 85,5 млн людей (включаючи дітей і пенсіонерів) зі 146,5 млн. Ця пропозиція означає, що більше половини громадян Росії можуть втратити право на безкоштовну медичну допомогу.

На повному серйозі уряд Росії розглядає цей варіант дій.

Буденно, як патологоанатом, Міністерство економічного розвитку фіксує: при такому фінансуванні не вдасться скоротити смертність від раку, не вийде підвищити частку ВІЛ-інфікованих, що отримують терапію, неможливо забезпечити ліками за рахунок регіональних бюджетів.

Кожен рубль, спрямований на війну, скорочує або забирає чиєсь життя в країні. Але це не зупиняє архітекторів війни.

Грошей все одно не вистачає, і уряд придивляється до найбідніших і найбеззахисніших громадян, наймалозабезпеченіших — до сільських пенсіонерів.

Без пенсіонерів

Міністерство праці пропонує відкласти на три роки набуття чинності законом про випереджальне зростання пенсій сільським жителям і розраховує, що бюджет заощадить на цьому 55 млрд руб., інформує РБК.

Економію федерального бюджету на трансферт Пенсійному фонду Росії через зупинення дії закону на найближчі три роки Мінпраці оцінило майже у 55 млрд руб. — 17,5 млрд руб. в 2017 році, 18,3 млрд руб. в 2018 році і 19,1 млрд руб. в 2019-му, випливає з матеріалів до законопроекту.

Норма закону, яку пропонує відкласти Мінпраці, передбачає щорічне збільшення на 25% фіксованої частини допомоги за старістю та інвалідністю для сільських пенсіонерів з великим трудовим стажем. Ця норма повинна була набути чинності ще з 1 січня 2016 року, але тоді її дію призупинили.

Пенсії багатьох людей, яких торкнеться законопроект Мінпраці, не досягають розміру прожиткового мінімуму пенсіонера, і влада змушена доплачувати їм, щоб довести розміри їх допомоги до прожиткового мінімуму, і влада зобов'язана це робити у будь-який спосіб.

Розмір фіксованої виплати страхових пенсій в цілому, який за законом має щорічно індексуватися на величину інфляції попереднього року, з тієї ж причини в 2016 році був збільшений лише на 4% (інфляція в 2015 році склала 12,9%). В результаті розмір цієї виплати зараз становить 4559 (чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят дев'ять) руб.

Якщо б закон про випереджаюче збільшення виплат сільським пенсіонерам почав діяти, фіксована доплата для них вже в цьому році склала б майже 5,7 тис. руб. До 2020 року тільки фіксована виплата до «сільської» пенсії повинна була б збільшитися в 2,5 разу — до 11,1 тис. руб. Небагато, чи не так? І це виплати тим, хто тридцять років працював на землі, буквально годував народ.

Раніше уряд відмовився в 2016 році проводити доіндексацію пенсії всім російським пенсіонерам, замінивши її одноразовою виплатою 5 тис. руб. За три роки скарбниця істотно заощадить — до 850 млрд руб., підрахували у Міністерстві фінансів.

Всі ці гроші підуть на війну.

Апетити військового відомства зростають за рамками уявлень про можливості російської економіки взагалі. Зокрема, розпочато одночасне розроблення одразу двох стратегічних бомбардувальників: Міністерство оборони має намір паралельно створювати ПАК ДА (перспективний авіакомплекс дальньої авіації) і відновити виробництво Ту-160 (Ту-160М2). За словами колишнього менеджера підприємства авіапромисловості, якого цитує РБК, зараз навіть США не в змозі одночасно розробляти два стратегічні бомбардувальники (а літаки такого класу є тільки у США та Росії). Одночасне повномасштабне розроблення і ПАК ДА, і Ту-160М2, які по суті страхують один одного, — це вірний шлях до руйнування країни, зазначає фахівець.

Але архітекторам війни подобається показувати м'язи.

Без перспективи

Робити це можна тільки за рахунок пересічних людей. При цьому всі запаси грошей закінчуються.

«У цьому році з Резервного фонду буде витрачено 2,1 трлн руб., в наступному році — 1,1 трлн руб. В наступному році Резервний фонд буде повністю використаний, і ми перейдемо до використання коштів Фонду національного добробуту», — повідомив ТАСС заступник міністра фінансів РФ Олексій Лавров.

При цьому в цьому фонді зараз знаходиться всього 4,618 трлн руб.

Резервний фонд і Фонд національного добробуту витрачаються на війну. Так влада нашої країни бачить досягнення національного добробуту.

...Дії російської влади все більше нагадують логіку самогубці.

Країна схожа на автомобіль, що з прискоренням мчить до бетонної стіни.

Водій стиснув зуби від люті й ненависті. Кривавий плащ війни звисає з його плечей. Бог його знає, що він чує зі згубним захватом.

Наростає протистояння з усім цивілізованим світом. Руйнується економіка. Розсипається бюджет. Як при кисневому голодуванні, втрачають свідомість і життєздатність охорона здоров'я, освіта, культура, соціальне і пенсійне забезпечення.

Грошей не вистачає ні на що, крім війни.

Ця війна не за народ Росії, не за його благополуччя, не за свободу і незалежність Батьківщини.

Є гроші на окупацію України. Є гроші на сирійську авантюру. Є гроші на смертоносну зброю. Є гроші на війну і ворожнечу.

Немає грошей на організацію нормального життя для народу Росії.

Немає грошей на мир.

Ця війна схожа на агонію, коли в топку кривавої машини кидається все — люди, гроші, репутація.

Є гроші на національну гвардію, поліцію, прокуратуру, суди, в'язниці, хунвейбінів, репресії, пропаганду.

Немає грошей на мирне спокійне життя.

Бюджет Росії все більше стає документом не фінансовим, а медичним. Він перетворюється на хроніку пікіруючого бомбардувальника, цифрову стенограму нелюдяності й божевілля.

Все для війни. І при цьому нічого для перемоги.

Тому що всі ці судоми — прямий і швидкий шлях до поразки.

Поразки політичної та цивілізаційної, історичної.

* * *

Всі архітектори війни сподіваються, що саме їм пощастить, саме вони вийдуть переможцями зі смертельної петлі.

Ще нікому це не вдавалося.

...Гроші, як і снаряди, рано чи пізно закінчуються.

Коли ми будемо будувати мир (а ми його побудуємо), ми відкриємо музей цього смутного часу, куди помістимо докази політичного безумства сучасності.

Своє місце в цьому музеї займуть російські бюджети другого десятиліття ХХІ століття — як знак епохи, як братська могила народних мільярдів і пам'ять про всіх загиблих у цій війні: не вилікуваних, не навчених, неосвічених. Не врятованих.

А ті, що вижили, стануть свідками на суді. І не тільки на суді Історії.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.