Це війна. Що стоїть за вбивством посла РФ

10 коментувати
Загибель Андрія Карлова не припинить російське втручання в Сирії

Загибель Андрія Карлова не припинить російське втручання в Сирії

Кулі в спину російського посла в Анкарі і скажена вантажівка в Берліні стали черговими кривавими іскрами світової терористичної та військової пожежі

Ввечері 19 грудня в Анкарі в Центрі сучасного мистецтва був застрелений посол Росії в Туреччині Андрій Карлов – прямо під час виступу перед присутніми на відкритті фотовиставки. Майже у всіх провідних світових ЗМІ, які повідомили суспільство про трагедію, з'явилися згадки іншого, всесвітньо відомого, вбивства ерцгерцога Франца Фердинанда і його дружини герцогині Софії Гогенберг у Сараєво сербським націоналістом Гаврилом Принципом 28 червня 1914 року.

Влада Росії і Туреччини ввечері після вбивства негайно розвіяли ці побоювання, заявивши про єдність у боротьбі з тероризмом, але головні питання залишилися: смертельні кулі терориста, що потрапили в російського дипломата, нагадали всім криваві події початку ХХ століття, які стали приводом для Першої світової війни. Увечері того ж дня вантажівка з терористом врізалася в натовп на різдвяному базарі в Берліні — 12 загиблих.

Кулі в спину російського посла в Анкарі і скажена вантажівка в Берліні стали черговими кривавими іскрами світової терористичної та військової пожежі, що розростається на Близькому Сході й охоплює весь світ. Чому вона розгорається? Як її гасити? Чи можна загасити? Чи потрібно в цьому брати участь Росії? Чи не призведуть ці іскри до всесвітньої пожежі, як це сталося сто з невеликим років тому?

Обговорювати в короткій статті джерела і природу світового тероризму ми не будемо, звичайно. Але є речі, які неможливо не помічати, тому що вони повторюються: насильницьке втручання країн з іншим культурним корінням в події іншого релігійного і культурного світу добром не завершується.

Вплутуючись у сирійську авантюру, Володимир Путін вирішив повернутися у вищу лігу світової політики

Відома теза: тероризму немає виправдання. Звичайно, немає і не може бути. Але є пояснення. У кожної смерті є винуватець, навіть якщо в момент прийняття рішення, що вирішує долі людей, людина про такі наслідки не думала.

Що повело Володимира Путіна в Сирію – і як політика, і (це вже наслідок, звичайно) як Верховного головнокомандувача? Офіційна версія одна: боротьба з тероризмом. Але чомусь – не разом з усіма, а окремо від усіх, наперекір іншим, як ніби головне завдання у війні з тероризмом – це не боротьба зі світовим злом, а конкуренція з іншими державами на цьому небезпечному кривавому полі.

Вплутуючись у сирійську авантюру, Володимир Путін вирішив повернутися таким чином після кримського скандалу та донбаського котла у вищу лігу світової політики – як перший серед рівних, рівний серед перших. США не хочуть продовження влади Башара Асада? Чудово, цей хлопець нам підходить, його люди правильно голосують в ООН.

І ось уже українські пейзажі на екранах російського зомбі-телебачення відразу змінюються на сирійські пустелі. Замість Сходу Європи російські військовослужбовці їдуть у відрядження (зовсім офіційно, начебто не на війну) на Близький Схід.

Офіційно говорити про російські сирійські втрати ніби як не можна: Володимир Путін своїм указом заборонив поширення інформації про втрати збройних сил під час проведення спецоперацій у мирний час, але інформація просочується постійно, і її не спростовують, хоча Верховний суд відмовився визнати незаконним указ Путіна.

Скільки всього загинуло наших військових на війні за владу Башара Асада, амбіції Володимира Путіна і проти ненависних США – їм самим тільки й відомо, але в тому, що, крім повітряної операції, йде наземна, сумніватися не доводиться.

Але відлуння цих операцій злітає в повітря, і 31 жовтня 2015 року в небі над Сінаєм терпить катастрофу російський туристичний літак. Гинуть 224 особи, в тому числі 25 дітей.

Факт терористичного акту російська влада боїться визнати, немов підписатися під обвинувальним висновком, і робить це вимушено, із запізненням, знехотя, коли вже неможливо заперечувати очевидне. Але звернутися безпосередньо до народу у зв'язку з горем, що спіткало країну, Путін і Медведєв не вважають за потрібне, відбуваються співчутливими репліками в розмовах із чиновниками. Бояться, що народ проведе зв'язок між Сирією та Сінаєм. І це мовчання красномовніше за слова. Вони не думали, що «так буває». Але буває саме так.

А в ніч із 13 на 14 листопада відбувається терористична атака на Париж. І стає очевидним, що успішну війну з тероризмом можна вести тільки всім світом.

Очевидно для всіх, крім Росії. Росія продовжує в самоті тягати криваві каштани з вогню на стіл імператора, немов сподівається перемогти всіх – і тих, у кого сама стріляє, і тих, хто хотів би робити разом з нею одну справу.

Росія воює за Пальміру, яка немов зішла в російський телевізор з обкладинки шкільного підручника історії, бомбить Алеппо, і апокаліптичні кадри після російських бомбардувань цього міста з жахом бачить весь світ. Алеппо, як іспанська Герніка, стає символом безглуздої жорстокості.

Жорстокість відтворює жорстокість. Вона стає дріжджами тероризму, тому що в ідеологів тероризму з'являються аргументи і докази: по-звірячому убиті люди, в тому числі діти. Перейти цей кривавий Рубікон неважко і психологічно дуже легко. Повернутися назад – надзвичайно важко. Як зрадити.

Грона сирійського гніву не дуже вибагливо вибирають голови своїх жертв. Месник майже сліпий і бачить тільки перед собою. Моральних бар'єрів у месника немає. Більше того, месник прагне принести максимальний збиток. Він відчуває себе посланцем смерті.

Загибель Андрія Карлова не припинить російське втручання в Сирії, не змінить російську політику, більше того, судячи з реакції першого дня, буде використана для виправдання розширення російської військової участі в сирійських справах.

Ще менше Росії на російському ТБ, ще більше Сирії, ще більше війни, ще більше ненависті та помсти.

Але «священна війна» не виходить. Тому що священною вона може бути тільки при захисті свободи і незалежності Батьківщини.

Кого і що захищають російські військові в Сирії? Список жертв цієї війни зростає щодня. І в ньому вже не тільки військовослужбовці, які виконують накази, але й невинні ні в чому туристи, і високопоставлені кар'єрні дипломати, які вірно і віддано представляли офіційну Росію.

Це війна. На ній гинуть причетні і непричетні, військові і мирні.

Перша світова війна століття тому так і починалася: у пошуках приводу для атаки помсти. Привід знайшовся, ним скористалися, і потім вже ніхто не зміг нічого зупинити.

Месник, який нажимає на фатальний курок, не думає про можливі глобальні наслідки своїх пострілів. Він бачить тільки перед собою. Але ненависть не може обмежитися внутрішнім світом самого терориста. Вона поглинає світ.

Кров зводить з розуму.

І кожна нова смерть тільки збільшує число божевільних.

Текст опубліковано з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.