Рік без Нємцова

6 коментувати
Політичне вбивство Бориса Нємцова – це доказ безсилля брехливої та невільної російської держави перед правдою та свободою

Пізно ввечері 27 лютого 2015 року в центрі Москви, на Великому Москворецькому мосту, в ста метрах від стін Кремля, був вбитий політик Борис Нємцов. Виконавці затримані, слідство не завершено, при цьому вже названий організатор злочину – молодий водій-прислуга відразу кількох людей, який з осені минулого року знаходиться в безпеці за межами Росії. На справжнє розкриття злочину при чинній владі розраховувати неможливо.

За деталями слідства та суспільної дискусії поступово на другий план уваги йде найголовніше в цій трагічній події – це було суто політичне вбивство. Бориса Нємцова вбили за його переконання, висловлені публічно. Відповіддю на відкрито заявлену політичну позицію стала показова, демонстративна кара біля стін Кремля. Замовники злочину були абсолютно переконані, що смерть Нємцова повністю влаштує владу.

Бориса Нємцова вбили в атмосфері наростаючої ненависті до інакомислячих, коли сам факт публічної незгоди з положенням справ в країні може виявитися підставою для смертного вироку.

Смертний вирок відносно Бориса Нємцова було винесено людьми, повністю асоціюючими себе з нинішньою російською державою, впевненими, що вони діють від її імені та в її інтересах. Тільки держава не може дозволити собі позасудову розправу, а ці люди – можуть. Більше того, вони вважають позасудові розправи правильними, у тому числі з точки зору нинішньої російської держави. І впевнені, що це держава в подяку за виконану «роботу» їх захистить, тобто покриє.

Потрібно визнати рік потому, що ці люди виявилися праві. У всякому разі на сьогоднішній день справа йде саме так.

Вбивство Бориса Нємцова по суті – це державне замовлення.

Зараз неможливо достеменно дізнатися, на якому рівні приймалося рішення про вбивство. Є різні версії, але всі вони сходяться в одному: це було політичне рішення.

Неможливо не помітити, що всі ниточки до замовника вбивства (проміжні – точно, остаточні – дуже ймовірно) ведуть в Чечню – територію, на яку за Рамзана Кадирова навіть більшою мірою, ніж за його батька Ахмате Кадирова, не поширюються закони Російської Федерації.

Не Путін сьогодні – зразок для Кадирова, а Кадиров – зразок для Путіна

Рамзан Кадиров створив для Чечні (в першу чергу для себе особисто) рівень автономії, який демонстративно не поєднується з Конституцією Росії. За фактом Чечня сьогодні – не частина Росії. Але це – найвпливовіший в політичному житті Росії регіон.

Ця політична автономія укріплена безконтрольністю, безкарністю та непідсудністю. Контроль, покарання і суд вершить в Чечні по суті одна людина – Рамзан Кадиров. Це – політичне середньовіччя. Такий режим побудований не випадково, а свідомо. Він повністю відповідає ідеальній, з точки зору Кадирова, державі.

І не тільки в Чечні. І не тільки для Кадирова.

Не Путін сьогодні – зразок для Кадирова, а Кадиров – зразок для Путіна. Поки – недосяжний, але дуже привабливий.

Кадиров вирішив, що може насаджувати все це і за межами Чечні, у всій Росії, в тому числі в Москві. Москва стала по суті другою столицею Чечні, політичні порядки в якій тепер встановлюються в Грозному. Після вбивства Нємцова це стало політичним фактом. Ніхто не довів Кадирову зворотне. Слідство політично зламали вже в перші дні після злочину і пустили по сліду рядових виконавців, хоча слідство розуміло, куди треба рухатися.

Це надихнуло Кадирова. Він відчув себе всевладним. Дуже важлива риса всевладдя – здатність розпоряджатися чужими життями.

Але перед тим, як вбити людину, його намагаються принизити, показати його нікчемність перед суспільством і навіть приписати людині шкоду. «Собаці – собача смерть». Тоді загиблого швидше забувають після смерті.

Тому характерною рисою цього всевладдя є право на глум, яке стало фірмовим стилем Кадирова.

Він може розмістити на своїй сторінці в соціальній мережі фотографію опозиційних політиків в оптичному прицілі гвинтівки. І голосно обурюватися тим, що її видалили.

Слідчий комітет не вбачає у цьому загрози вбивства.

Соратники Кадирова можуть зібрати натовп, знайти цього політика в московському ресторані і кинути в нього тортом.

Слідчий комітет не бачить в цьому складу кримінального злочину.

Підручні Кадирова можуть розмістити в інтернеті зображення собаки, що скучила за людським м'ясом. І цілком зрозуміло назвати імена людей, на яких у цієї собаки «сверблять ікла».

Слідчий комітет не вбачає у цьому загрози життю.

У тому ж стилі в Москві і по всій Росії діють хунвейбіни чинної влади, переслідуючи противників режиму з тухлими яйцями й такими ж тухлими відеокамерами в руках.

Знущання, публічне приниження політичних супротивників, надання їм беззахисного образу комічності, покликане сформувати у суспільства образ безсилої та зневаженої опонентами влади.

До 27 лютого 2015 року ці погані жарти більшістю суспільства не сприймалися всерйоз. Вони стосувалися в тому числі і Бориса Нємцова, але не зачіпали його, оскільки масштаб особистості відштовхував це лушпиння. Про міру реальної загрози мало хто думав.

А потім пролунали постріли на Великому Москворецькому мосту. Жарти скінчилися.

Власне, стало ясно, що це були не жарти, а публічні декларації про наміри, пробні камінчики: чи проковтне їх суспільство? Більшість суспільства проковтнуло. Влада не відповіла жодним словом, жодним дією.

Однією із головних рис демократичної політичної влади є діалог влади і опозиції, влади та суспільства, політиків і громадян. Діалог – це розмова: суперечка, дискусія, зіткнення думок. Той, хто переможе в цьому діалозі, виграє вибори, стає (або залишається) владою.

Рамзан Кадиров показав, що таке політичний діалог в Росії Володимира Путіна: це позначення політичних опонентів як політичних ворогів і потім їх тотальне політичне знищення. В атмосфері ненависті до інакомислення це знищення буде, за задумом організаторів, вітатися народом: «Розстріляти, як скажених собак!» І – як можна швидше забути.

Для Бориса Нємцова ця атмосфера стала смертельною у буквальному сенсі слова. Він виявився вище всіх у ряду інакомислячих. Першим у черзі.

Але кулі, спрямовані в Нємцова, були призначені не тільки йому. Замовники злочину розуміли, який буде суспільний ефект вбивства – про це говорить і вибір місця страти. Вбивство Бориса Нємцова, як і всі політичні вбивства, за задумом замовників, повинно було паралізувати суспільство: кулі, що потрапили в Нємцова, були просякнуті тваринним страхом – як смертельною отрутою.

Їм було недостатньо вбити людину, їм було важливо налякати суспільство.

Слабкість ненависті відбувається з боягузтва, комплексу людської неповноцінності. Вбивство політичного супротивника – це реакція неповноцінної людини – людини, яка не здатна на діалог.

Боягузтво вбивць триває і після злочину – у вигляді ненависті слабкості. Слабкі ненавидять гостріше, ніж сильні. У них немає нічого за душею, крім ненависті. Вони харчуються ненавистю, вона диктує їм усі дії.

Ненависть до вільного суспільства та вільної людини – це реакція слабкості на силу, підлості на чесність, боягузтва на сміливість.

Постріли в спину Бориса Нємцова стали боягузливою помстою за його відкриті переконання. У поданні замовників злочину це і була «відповідь за слова» – кулі замість діалогу. Нємцова вбили за правду. Нємцова вбили за свободу. Замовники його вбивства – боягузи перед правдою і свободою.

Через рік після вбивства політичного діалогу в Росії, як і раніше, немає, і надії на цей діалог теж немає.

У влади в Росії залишаються люди, яких абсолютно влаштовує відсутність Нємцова в політиці. Сьогодні вони безмежно і безкарно користуються державою як своїм знаряддям і зброєю. Основою побудованої ними держави стали брехня і насильство. Саме таку державу вони хотіли побудувати. У них вийшло.

Борис Нємцов з цією державою боровся, протистояв її брехні та її насильству. Суперечку з ним вирішили кулею опричника.

Але це вбивство зробило держава не сильнішою, а слабшою. Політичне вбивство Бориса Нємцова – це доказ безсилля брехливої і невільної російської держави перед правдою і свободою.

Росія буде вільною. На акті про політичну капітуляцію цієї держави перед правдою і свободою буде стояти і підпис Бориса Нємцова. Цей підпис вже поставлено. На жаль, кров'ю.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.