Мрії Росії і помилки, які вже не виправити

5 коментувати
Сьогодні країна дуже схожа на пізній СРСР: криза, пошук внутрішніх і зовнішніх ворогів, переслідування інакомислячих, бажання утримати владу за будь-яку ціну

30 років тому, у 1985 році, у величезній країні, Союзі Радянських Соціалістичних Республік, почалися демократичні реформи. Вони почалися не тому, що цього захотіли вищі керівники країни. Вони почалися тому, що на демократичні зміни в житті суспільства чекали і жадали їх десятки мільйонів чоловік.

Демократія, як відомо, в перекладі з грецької означає влада народу.

Народ хотів отримати те, що йому належить по праву – можливість бути єдиним джерелом влади, вільні і чесні вибори, державу, яка служить суспільному благу. Державу, головною роботою якої є чесне і безкорисливе служіння громадянину.

Мало хто розумів тоді, як це зробити. Але бажання демократичних змін, природне прагнення до свободи опанувало тоді переважною більшістю суспільства. Це прагнення об'єднувало людей різних політичних поглядів. Всі (або майже всі) мріяли знайти своє особисте щасливе місце в зміненому суспільстві.

Це була справжня загальнонародна мрія – про мир, добро, свободу. Люди щиро хотіли кращого життя для себе, своїх рідних, особливо дітей, для всієї країни.

Для здійснення цієї великої народної мрії потрібно було побудувати правову державу, в якій діють незалежний парламент, цивілізоване законодавство, незалежний суд, відповідальний перед громадянами та парламентом уряд, незалежні засоби масової інформації, багатопартійна система, вільні і чесні вибори, необхідно було створити і захистити інститут приватної власності, на його основі побудувати сильну національну економіку.

Громадянин, що бажає для нашої країни свободи, опинився в опозиції до держави

Необхідно було поставити державу під контроль громадян.

Необхідно було підняти залізну завісу на державному кордоні, стати відкритою країною, і при цьому не втратити народ – вчених, інженерів, робітників вищої кваліфікації, лікарів, підприємців, діячів культури і мистецтва.

Необхідно було забезпечити державними ресурсами і захистити науку, освіту, охорону здоров'я, культуру, соціальне забезпечення.

Необхідно було позбутися політичного монополізму, диктату однієї ідеології, придушення інакомислення.

Необхідно було створити нову систему державної безпеки, завданням якої було б не збереження політичного режиму, а забезпечення безпеки громадян і держави, що стоїть на захисті громадян.

Необхідно було зрозуміти, які національні інтереси держави, націленої не на світове політичне протистояння, а на добробут своїх громадян.

Необхідно було підтримати і надихнути десятки мільйонів людей, у яких на той момент не було особистого досвіду демократії, не було знань про демократію, але було бажання жити в демократичному суспільстві.

Була надія на те, що демократична держава допоможе здійснити цю мрію. До 1985 році в народі накопичилася і визріла потужна творча енергія, яка повинна була стати головним джерелом сили та незворотності демократичних змін.

Люди тридцять років тому відчули себе громадянами. Тому що людина за своєю внутрішньою суттю – демократ. Тільки народ міг стати суспільною силою, громадською основою демократичних реформ.

Політичним керівникам країни необхідно було розробити і здійснити реформи для більшості – такі державні та суспільні перетворення, які дозволили б забезпечити добробут людей і зберегти народ як соціальну основу реформ, політичних прихильників демократичної держави.

Ніхто з нас тридцять років тому не міг передбачити, як складеться історія. До того, як історія відбудеться в уявленні людей вона завжди виглядає краще. Але вона, вже відбувшись, може бути схожою на мрію, а може бути не схожою.

Ми з вами прожили ці тридцять років. Для більшості з нас ці тридцять років – велика частина життя. Для наступного за нами покоління – це практично все життя. Кожен день цієї загальної історії став частиною особистої долі десятків мільйонів людей.

У житті кожного з нас, з нашого серця і нашої пам'яті пройшли ці тридцять років.

У ці роки помістилися перебудова, перші вільні вибори, спроба реформування СРСР, вибори першого президента Росії, путч серпня 1991 року, крах радянської держави, радикальні економічні реформи, втрата всіх заощаджень громадян і дика інфляція, розпад народного господарства, політична криза 1993 року, публічний розстріл парламенту, спішне прийняття нової Конституції, перша війна в Чечні, заставні аукціони для приватизації державної власності, другі вибори президента Бориса Єльцина, дефолт, вибухи житлових будинків, друга війна в Чечні, відставка президента Єльцина, прихід до влади Володимира Путіна, «Курськ», повне перелицювання загальноросійських телеканалів, справа ЮКОСа, «Норд-Ост», Беслан, скасування виборів губернаторів, другі вибори Володимира Путіна, терористичні вибухи літаків і в метро, епоха нафтогазової заможності, тимчасове правління Дмитра Медведєва, «Свобода краще, ніж несвобода», обурення 2011 і 2012 років, мітинги на Болотній площі та проспекті Сахарова, Акт Магнітського і антисирітський закон, повернення Володимира Путіна в Кремль, полювання на іноземних агентів, повернення виборів губернаторів, реформа вищих судів, початок нової холодної війни, приєднання Криму, російсько-українська війна, загострення відносин з більшістю розвинених країн світу, поворот до Китаю, санкція та економічна криза.

Тридцять років тому наша країна дуже схожа на пізній Радянський Союз: відчуження влади від народу, економічна і бюджетна криза, стагнація соціальної системи, політична монополія, пошук внутрішніх і зовнішніх ворогів, переслідування інакомислячих, бажання утримати владу за будь-яку ціну.

Громадянин, який бажає для нашої країни свободи і демократії, опинився в опозиції до російської держави. Часто здається, що такий неслухняний громадянин є ізгоєм у суспільстві і не потрібен своїй країні.

Тридцять років потому перед державою і суспільством стоять, по суті, ті ж болісні питання, що і в 1985 році. І ті ж самі завдання.

Але відповідати на ці питання нам всім доведеться з урахуванням цих тридцяти років. З урахуванням невиправних помилок і непоправних втрат, з урахуванням втоми та розчарування людей, з урахуванням недовіри державі і гострого людського відчаю від безсилля і неможливості щось змінити.

Народ не мовчить. Народ кричить. Але цей крик не всі чують. Велика народна мрія про демократію залишилася. Тільки майже ніхто не вірить у її втілення.

Ці тридцять років – наш історичний досвід. У ньому – наші надії, наші радості, наші сльози, наш біль і наша віра. Цей досвід відбувся. В ньому нічого неможливо змінити. Але його можна і потрібно зрозуміти. Його не можна викинути, забути, перекреслити.

З цим досвідом потрібно жити далі.

Нічого, крім демократії, не можна будувати в нашій країні. Від того, буде побудована демократія в Росії, залежить доля Росії, залежить сама її державність. Найголовніше – від цього залежить, як складуться долі, життя мільйонів людей.

Демократія – це умова нашого з вами загальнонаціонального гуртожитку і політичного виживання. Демократія – це ключ до розуміння народних сподівань. Мрія про краще життя, мрія продемократичної Росії – це те, що нас об'єднує.

Дуже важливо зберегти цю мрію, зберегти це спільне порозуміння і спільне переживання, загальне прагнення, навіть якщо для когось зараз воно є неусвідомленим і таємним.

Ця мрія і зараз, тридцять років потому, – найцінніший, безцінний суспільний капітал в Росії. Він не підлягає девальвації, незважаючи на політичну інфляцію. Його не можна розміняти на політичні п'ятаки. За нього дуже дорого заплатив народ.

Історія надає нам шанс на втілення цієї мрії.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.