Мізки Росії їдуть

0 коментувати
Уряд тихо радіє скороченню числа незгодних і зовсім не думає про те, що в підсумку РФ дуже швидко перетворюється на країну третього світу

Минулого тижня Комітет громадянських ініціатив опублікував аналітичну доповідь «Еміграція з Росії в кінці ХХ – початку ХХІ століття», яка охопила період з 1989 по 2015 роки. Висновки доповіді, насиченої російською та зарубіжною статистикою, а також особистими оцінками тих, що виїхали, дуже тривожні: еміграція з Росії зростає рік за роком, і серед причин виїзду з країни все більшу частку поряд з особистими сімейними обставинами займають політичні. Щорічно десятки тисяч громадян Росії їдуть в інші країни не тільки в пошуках гарної і гідно оплачуваної роботи, але і в пошуках свободи і демократії. Їдуть молоді, освічені, мобільні, працездатні й активні громадяни. Ті, хто в першу чергу здатний розвивати і рухати вперед нашу країну.

Уряд тихо радіє скороченню числа незгодних з їх політикою (особливо велика ця радість в дні виборів) і зовсім не думає про те, що в підсумку Росія послідовно і дуже швидко перетворюється на країну третього світу, над якою повною мірою нависла загроза відстати від світових лідерів і залишитися нерозвиненою назавжди. Але ця загроза уряд не лякає: феодалів новітнього часу влаштовує покірна і безправна більшість, яка не створює загроз стабільній, а для деяких – довічній владі.

Мої друзі і знайомі живуть у Німеччині, Франції, Великобританії, Швейцарії, США, Канаді, Австралії, Швеції, Норвегії, Голландії, Ізраїлі, Латвії, Литві, Естонії, Польщі, Об'єднаних Арабських Еміратах.

Майже всі вони залишилися громадянами Росії. І при цьому більшість з них покинули нашу країну на все життя, зрідка приїжджаючи в гості до рідних. Всі вони розумні, талановиті, відкриті, життєрадісні і здатні на великі досягнення. Росія збідніла з їх від'їздом.

З невеликої Псковської області щорічно, навіть за неповними офіційними даними Міграційної служби, виїжджають в інші країни сотні людей.

Доповідь Комітету громадянських ініціатив прийшла до дивовижного висновку: Росія не рахує громадян, які її покидають. Достовірних статистичних даних немає. Держава робить вигляд, що еміграції майже не існує.

Росія не рахує громадян, які її покидають. Держава робить вигляд, що еміграції майже не існує

«Російська статистика еміграції охоплює лише незначну частину громадян, що виїжджають на постійне місце проживання. З 1989 по 2015 рік, за даними Росстату, Російську Федерацію покинули близько 4,5 млн осіб. [...] Існують оцінки, згідно з якими, у різних країнах світу проживає близько 2,7 млн людей – уродженців Російської Федерації. Але нам вони представляються серйозно заниженими. Спираючись на офіційну інформацію зарубіжних статистичних органів, можна констатувати: для отримання реального уявлення про масштаби еміграції з Росії, щорічні дані Росстату необхідно коригувати у 3-4 рази в бік збільшення... Найбільш точне уявлення про чисельність емігрантів з Росії дає зіставлення російських і зарубіжних даних», – говориться в доповіді.

При цьому державна статистика п'ять років тому перемкнула свою увагу на тимчасових трудових мігрантів, що виїхали з Росії після перебування на території країни більше дев'яти місяців. Це відразу змінило чисельність і структуру міграційного потоку за всіма параметрами, дані змішалися і розмилися.

Якщо ж залишати у фокусі уваги виїжджаючих «раз і назавжди», то «еміграційний потік має високі показники якості людського капіталу – високий освітній і професійний рівень, молодий віковий склад».

Російська еміграція сьогодні – це розставання з батьківщиною найбільш розумних і здібних її громадян.

Що виштовхує людей з нашої країни?

Бідність, низькі заробітки за високої кваліфікації, кримінал у владі та бізнесі, корупція, загрози особистої безпеки, огидні умови для ведення бізнесу, низькі державні витрати на науку, освіту, медицину та культуру, деградація всієї інфраструктури людського життя, загальне зниження якості життя, скорочення можливостей для професійної і творчої самореалізації, відсутність легальних перспектив кадрового зростання, прямі заяви влади про зниження рівня добробуту, тиск на політичну опозицію та політичні ризики для тих, хто відкрито їй співчуває і тим більше бере участь в її акціях, руйнування державою інститутів громадянського суспільства, недовіра до правоохоронної та судової систем.

І, як наслідок, привабливими умовами країн виїзду є розвинена політична демократія, чесні вибори, захищені права і свободи громадян, сприятливий підприємницький клімат, позитивні умови для ведення бізнесу, гарантії недоторканності приватної власності, високий рівень освіти та охорони здоров'я.

Ось цитати з відповідей опитаних респондентів: «кращі умови життя, облаштованість побуту», «бажання забезпечити дітям найкраще і надійне майбутнє», «кращі можливості для самореалізації та кар'єри, більш надійна робота», «більші гарантії отримання хорошого медичного обслуговування, пенсійного забезпечення», «вільна країна, правова держава, де захищені твої права і свободи», «велика турбота про екологію, чисте середовище».

Розвинені демократичні країни світу рік за роком виграють у Росії боротьбу за головний ресурс розвитку держави і суспільства – людей. Рахунок – багато мільйонів не на нашу користь.

До 23% жителів Росії, за даними соціологічних опитувань, замислюються про еміграцію. Найчастіше про це думають молоді люди з вищою освітою і люди середнього віку з вищою освітою, які проживають в містах з числом жителів понад 250 тисяч чоловік. Найвищий рівень емігрантських настроїв серед студентської молоді.

Найчастіше подібні думки виникають у 18-24-літніх (26%, а у молоді з вищою освітою – 29%) і прихильників політичних партій, не представлених у федеральному парламенті (39%).

За даними доповіді, тільки за період з 2002 по 2011 рік (за 10 років до зміни системи обліку тих, що виїжджають, коли статистика стала враховувати трудових мігрантів) країну покинуло більше 93 тисяч осіб, які мають вищу освіту, близько 640 кандидатів наук, понад 250 докторів наук.

За даними за 2014 рік, серед усіх тих, хто виїхав до Канади, 42% мали вищу освіту, на другому місці США – 38%, далі Ізраїль – 34% та Німеччина – 31%.

Наука, принижена й ображена в Росії, втрачає людей зі швидкістю реального часу, причому багато вчених вимушено їдуть не відразу назавжди, а спочатку за контрактом – в ті країни, де інтелектуальна праця шанована і справедливо оплачувана. Вони залишаються громадянами Росії, але не можуть працювати в Росії.

Доповідь посилається на проведене ще в середині 1990-х років обстеження 16 науково-дослідних інститутів Російської Академії Наук. З Інституту хімічної фізики ім. Н.Н. Семенова за два роки за контрактами виїхало 172 наукових працівника, на постійне місце проживання – жодного, з Фізико-технічного інституту ім. А. Ф. Іоффе - відповідно 83 і 15 осіб. Люди, що вже належать до наукової еліти, так само як і молоді дослідники, які збираються підвищувати рівень своєї наукової кваліфікації, їдуть – в тому числі і безповоротно, в основному з тимчасовими контрактами на руках.

Сумарний виїзд за такими контрактами на стажування і навчання перевищує виїзд на постійне місце проживання в 3-5 разів. Якщо постійно проживаюча за кордоном російська наукова діаспора налічувала до початку 2000-х років близько 30 тисяч осіб, то кількість «контрактників» була в чотири рази вище – не менше 120 тисяч.

Велика частина цих людей не повернеться в Росію.

Мізки Росії їдуть з Росії.

Майбутнє Росії їде з Росії.

Значну частину мотивів вимушеного від'їзду становлять не економічні, а політичні причини. Коротко кажучи, цим людям не по дорозі з Путіним. Їм потрібна інша Росія – вільна, демократична, відкрита, поважаюча людини і її права, що живе в мирі зі світом, а не котиться на шаленому катафалку у війну.

Дослідники пишуть: емігрантів з Росії «не тільки не влаштовує існуючий стан справ в економіці, соціальній сфері, але вони і не відчувають у навколишній дійсності ознаки, які можуть змінити ситуацію в країні у кращу сторону для себе».

Там же сказано: «Одним з виштовхуючих факторів можна розглядати фактичну відсутність можливості вільно і безпечно для себе і членів сім'ї критично ставитися і висловлюватися на адресу владних структур та їхніх лідерів».

У покидаючих Росію або немає бажання, або просто закінчилися сили для щоденної боротьби за себе, свою родину, свою країну. Ніхто не зобов'язаний бути борцем і бійцем, тим більше кожного дня. Люди просто хочуть вільно жити у вільній країні. Не побачивши такої країни в Росії, вони шукають інші та знаходять, світ надає багатий вибір.

Минулі парламентські вибори показали: на сотнях виборчих дільницях за межами Росії, куди прийшли голосувати російські громадяни, які проживають за кордоном, «Єдина Росія», програла, перемогла партія «Яблуко». Я сам отримав листи від знайомих і незнайомих людей, що живуть за тисячі кілометрів від дому: «Ми йдемо на вибори і голосуємо за вас».

Іноді пишуть: «Якщо б ви перемогли, ми повернулися б».

Як нам зібрати в нашій країні цей світлий, добрий, розумний, освічений і працьовитий народ? Наше майбутнє, нашу надію. Надію величезної нещасної країни, владу в якій захопили люди, що відносяться до своєї батьківщини як до колонії, з якої треба просто викачати матеріальні ресурси і кинути її доживати віку в злиднях і темряві. Цим колонізаторам не потрібні в Росії самостійні, інтелектуально і культурно розвинені люди. Їм не потрібно просвітництво народу, їм потрібно поневолення і зубожіння народу, щоб кинуту з панського столу копійку доведена до відчаю людина сприймала як благодіяння.

Мільйони людей за межами Росії – це жива частина розуму, серця і душі нашої країни. Я не можу і ніколи не буду засуджувати їх за від'їзд. Але – саме тому – головне, що ми повинні робити для своєї країни, – це зберегти та розвивати в ній умови життя для розумної і чесної людини.

І коли ми переможемо, – а ми переможемо – ми звернемося до цих мільйонів рідних і далеких співвітчизників: повертайтеся. Будемо разом будувати, створювати, одушевляти Росію нашої мрії.

Але щоб перемогти, нам потрібно не втрачати один одного зараз, в ці темні та безпутні роки мракобісся і неофеодалізму.

Тому навіть якщо ви поїхали – не зникайте, не пропадайте.

Ми продовжуємо працювати в Росії і для Росії.

Боремося за вашу і нашу свободу.

Наші спільні корені живі. А все інше виростимо.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.