Чи є в Росії люди, здатні здолати Путіна

10 коментувати
Політична історія сучасної РФ – це історія поразок і невдач демократів. Час це змінити

Більше дванадцяти років у Державній Думі Росії не представлені виборці-демократи. Дванадцять років тому востаннє у виборах президента Росії брав участь політик-демократ.

Багато мільйонів громадян нашої країни давно не чули публічних виступів демократичних політиків: або їх не показують по телевізору, або показують як ворогів держави. Багато хто не вірить у те, що демократичні зміни в Росії можливі. Але при цьому дуже хочуть цих змін.

Вибори в нашій країні давно стали бігом з перешкодами по мінному полю, але альтернатива виборам одна – або диктатура та її жертви, або революція та її жертви. Нічого кращого, ніж мирні демократичні зміни через вибори, людство не придумало. Але вибори – це завжди конкуренція. Чи можуть демократичні політики в нашій країні сформувати сильну демократичну масову партію і спільно виступити на виборах? Сьогодні відповіді на це питання немає, а запит виборців на таку роботу є. Значить, її треба зробити.

Політична історія сучасної Росії – це історія поразок і невдач демократів. Колосальні демократичні очікування суспільства, які стали вирішальними у роки пізнього СРСР, так і не втілилися в діях політиків: перехід від радянської системи до демократичної вийшов важким, болісним, сповненим державних помилок і – як наслідок – мільйонів людських трагедій. Це неможливо забути.

Керівниками Росії в 1990-х були дуже різні люди – романтики, демократи, волюнтаристи, більшовики, шахраї, пройдисвіти. Влада притягує людей усіх типів. Питання в тому, хто бере верх, хто ухвалює головні рішення.

Оцінка політичних, економічних і соціальних реформ 1990-х стала одним з головних вододілів у сучасній російській політиці. Як оцінювати економічні реформи уряду Єльцина-Гайдара? Парламентська криза 1993 року? Війни в Чечні? Приватизацію державної власності через заставні аукціони? Державні короткострокові облігації та облігації федерального позики? Перехід від чесних виборів до керованих і підконтрольних? Розгром загальнонаціональних демократичних ЗМІ (НТВ та нечисленні інші)?

Вибори в нашій країні давно стали бігом з перешкодами по мінному полю

Багато нині діючих російських демократичних політиків були в ті часи по різні сторони політичних барикад і не просто сперечалися, а боролися один з одним, вважали себе навіть не конкурентами, а супротивниками.

"Иных уж нет, а те далече."

Хтось виграв, хтось програв. Країна в цілому – програла.

Сьогодні, при владі Володимира Путіна, майже всі вони опинилися в опозиції, майже ніхто не покликаний під прапори держави, не затребуваний владою.

Люди по-різному ставляться до тих, хто зараз перебуває в опозиції. Хтось не поділяє демократів між собою і вважає, що всі політики, які вийшли з 1990-х, є дітьми одного політичного гнізда.

Хтось не може пробачити демократам двадцятирічної давності їхні помилки і вже тільки тому не готовий їх підтримати на виборах, навіть якщо вони переоцінили свої дії в ті роки і визнали помилки.

Так чи інакше, політична історія, що відбулася, – ще свіжа, жива, неостигла – залишається чи не головним каменем спотикання у відносинах сучасних російських демократів. Історія не відпускає, минуле не залишає байдужими не тільки пересічних громадян, але й політиків.

25 років тому започатковано цей спір, який не затихає ні на рік, і ніхто поки не побудував міст через цю річку.

Це зрозуміло, природно і неминуче.

Але є одна важлива обставина. Політик – це інженер майбутнього. Він щодня повинен пояснювати людям, що він буде робити сьогодні і завтра.

У минулому нічого неможливо змінити. Ця частина життя вже відбулася, вона – в нашій і загальній пам'яті. А майбутнє – це всі дні, починаючи з сьогоднішнього. Сьогодні (кожен день!) – перший день решти нашого життя. Політики зобов'язані це розуміти.

Російські політики-демократи повинні спокійно визнати всі свої відмінності в оцінках минулого, в тому числі принципові, аж до того, що зафіксувати ці відмінності письмово і публічно.

Історія дасть всьому і всім свої оцінки. Скажу, як історик: серед істориків теж немає і ніколи не буде єдності в цих оцінках, але це не скасовує саму історію.

Але створювати політичні команди необхідно на спільності дій у майбутньому, в тому числі найближчому майбутньому.

Вчорашній день може роз'єднувати, але завтрашній день повинен об'єднувати політиків. Інакше минуле завжди буде тяжіти над майбутнім.

Без спільного плану роботи на сьогодні і завтра ніякі політичні союзи і ніякі значні політичні досягнення не відбудуться. Без спільної програми неможливо вийти до мільйонів людей і пояснити їм, чому кожен з них може віддати нам свій єдиний голос.

Відповідь на питання про те, що ти робив вчора, в такий-то день і в такий-то час, дуже важлива для політика. Це – звіт перед громадянами. І її ніколи не можна уникати. Відповідати на ці питання потрібно прямо і чесно.

Але відповідь на питання про те, що ти будеш робити завтра, – це зокрема і частина відповіді на питання, які висновки ти зробив з вчорашнього дня – і свого особистого і загального. Ця відповідь – вирішальна для того, щоб люди могли ухвалити рішення, чи підтримувати тебе сьогодні і завтра.

Демократичним політикам Росії потрібно підготувати спільну відповідь на це питання – про можливість спільного майбутнього. Нам потрібно пояснити мільйонам людей, з чим ми згодні і з чим ми не згодні в сьогоднішній російській державі і чим та держава, яку ми готові побудувати, буде відрізнятися від держави нинішньої, як ми будемо її будувати разом з людьми. І чому людям буде краще жити, ніж сьогодні, коли ми цю державу побудуємо.

Для відповіді на це питання мають сісти за стіл переговорів всі, хто вважає себе демократом. Тому що демократ – це той, хто визнає голос і волю народу, вирішальну роль народу у формуванні влади. Народ сьогодні бажає, щоб ми розмовляли один з одним, слухали і чули один одного, домовлялися про спільні дії.

Не для себе, не про розподіл влади, а про спільну роботу для людей. Бо ні для чого іншого народу ми не потрібні.

Минуле здатне і об'єднувати, і роз'єднувати людей. Майбутнє повинно об'єднувати.

Російським демократам необхідно, щоб за нас голосували десятки мільйонів людей – в тому числі ті, хто в 1991-му та 1996-му голосував за Єльцина, і ті, хто в 2000-му, 2004-му, 2012-му голосував за Путіна.

Нам потрібно здобути підтримку більшості російського суспільства. Інакше ми не зможемо виконати більшу частину своїх зобов'язань. Нам потрібно підготувати і представити суспільству програму змін для більшості громадян. Змін на краще в їхньому житті.

Програму таких змін можна втілити в життя, тільки спираючись на волю більшості громадян. Такий закон демократії. Й іншого закону немає. Тому треба розмовляти і об'єднувати зусилля. Треба створювати сильну об'єднану політичну команду.

З метою, яка життєво важлива для мільйонів людей – заради спільного демократичного майбутнього.

Це дозволить усім нам розлучитися нарешті з недемократичним минулим, яке займає так багато місця в нашому сьогоденні.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.