Гроші для Путіна. Яким буде бюджет Росії

6 коментувати
Влада заплатить з народного гаманця за війну замість миру і розруху замість розвитку

13 листопада Державна Дума Росії розгляне в першому читанні проект федерального бюджету на 2016 рік. Бюджет – дзеркало всієї внутрішньої і зовнішньої політики країни: куди йдуть гроші, туди йде і країна. Ось вже другий рік поспіль найбільші витрати федерального бюджету йдуть на війну. Соціальні витрати скорочуються, військові витрати зростають. Більш того, в ході двох заключних перед направленням у парламент коригувань бюджету в уряді військові витрати зросли ще: Мінфін капітулював перед військовими і збільшив рядок «Національна оборона» на 259 млрд руб., довівши їх до рекордної астрономічної суми 3 трлн 145 млрд руб. Ще 2 трлн 24 млрд заплановано витратити на національну безпеку і правоохоронну діяльність. При цьому на всю соціальну політику (охорону здоров'я, освіту, культуру, соціальне забезпечення, фізичну культуру і спорт, охорону навколишнього середовища) в 2016 році відводиться 4 трлн 454 млрд руб., на розвиток національної економіки – лише 2 трлн 565,7 млрд руб.

Вся видаткова частина «антикризового» бюджету Росії на 2016 рік становить 16 трлн 99 млрд руб. Це на 612,2 млрд руб. більше, ніж планується витратити з бюджету в 2015 році. При цьому доходів бюджету на 2016 рік нарахували лише на 13 трлн 727 млрд руб.

Бюджет зверстаний, виходячи з передбачуваного урядом зростання національної економіки на 0,7% в 2016 році, середньої ціни нафти Urals до $50 за барель, середньорічного курсу долара 63,3 руб., інфляції на рівні 6,4% (що відображено в базовому макропрогнозі).

Звідки ці оптимістичні інфляційні сподівання – ніхто пояснити не може. За даними Росстату, за підсумками 9 місяців 2015 року інфляція склала 10,4%, при цьому зростання цін на продукти – 9,9% (в країнах Євросоюзу в середньому – 0,3%), за підсумками року інфляція складе близько 14%. За якими розрахунками в майбутньому році інфляція повинна скоротитися більш ніж в 2 рази, проект бюджету не пояснює. Хіба що за указом президента. Але ж інфляція не підкориться: закони економіки, як і закони природи, президентам непідвладні.

Джерела покриття дефіциту бюджету в проекті розкриті. Основним джерелом фінансування дефіциту знову стане Резервний фонд, з якого пропонується забрати 2,14 трлн руб.

Всі знають, хто веде війну в Сирії. Відмовити цьому воєначальникові депутати Держдуми не можуть

Економія витрат бюджету досягається за рахунок скорочення індексації страхової пенсії до 4% (і це означає, що реальні пенсії скоротяться приблизно на 10% - у проекті бюджету залишена можливість доіндексації страхових пенсій у другому півріччі – очевидно, під вибори в Державну Думу), продовження заморозки накопичувальної частини пенсії на 342 млрд руб. (цими грошима зможуть розпоряджатися тільки президент і прем'єр-міністр), секвестру низки державних соціальних програм.

Сьогодні середній розмір страхової пенсії в Росії становить 12,4 тис. руб., близько 150 тис. руб. на рік. Відмовившись від індексації страхових пенсій на рівні інфляції, уряд забирає у кожного пенсіонера по 15 тис. руб. реальних річних прибутків. Якщо врахувати, що страхові пенсії в Росії отримує близько 40 млн осіб, то, не напружуючись на збільшенні доходів бюджету, уряд вийме з кишені пенсіонерів близько 600 млрд руб.

Крім того, створюється бюджетний резерв у розмірі до 500 млрд руб. (джерело – все той же Резервний фонд), який передбачається використовувати для покриття бюджетного дефіциту, якщо доходи будуть меншими від запланованих.

Важлива новина: ще за добу до засідання уряду Мінфін мав намір скоротити військові витрати на 225,4 млрд руб., в результаті вони не тільки були відновлені, але й зросли.

До того ж ці витрати практично не розшифровуються, і зрозуміти, на що саме підуть гроші, не можуть навіть депутати.

Окремого рядка «Спеціальна військова операція в Сирії» в бюджеті немає і не буде, військові дії «зашиті» в бюджеті як поточні витрати Міністерства оборони.

Щоб «приховати» раптовий провал в дефіциті бюджету, уряд за добу збільшив очікуваний обсяг видобутку нафти в 2016 році на 5 млн тонн у порівнянні зі своїми пропозиціями від 8 жовтня, а прогнозний експорт нафти було збільшено на 4,5 млн тонн. Також на $25 за тисячу кубометрів була збільшена і закладена в бюджет ціна експортного газу, що миттєво дало прибавку паперових доходів на приблизно 150 млрд руб.

Неназване джерело в уряді при цьому відзначив РБК, що «коли відбувається збільшення видобутку та експорту нафти і газу, але при цьому не змінюється курс рубля, то з'являється ризик втратити до 500 млрд руб. доходів, розрахованих виходячи з більш слабкого рубля».

Фактично, уряду був поставлений ультиматум: гроші на військові видатки не можуть бути скорочені ні за яких обставин. Уряд «намалював» додаткові доходи і відправив бюджет в Державну Думу – немає жодних сумнівів, що федеральний парламент проголосує «за війну», незважаючи на падіння соціальних видатків бюджету та майбутні політично значущі вибори.

Всі знають, хто веде війну в Сирії. Відмовити цьому воєначальникові депутати Держдуми не можуть. А відмовити народу можуть – це запросто, та й не вперше.

Щоб був зрозумілий масштаб: проектом федерального бюджету запропоновано призупинити до 1 січня 2017 року дію норм 24 федеральних законів, що встановлюють порядок індексації пенсій, соціальних виплат, допомог, компенсацій, стипендій, грошового утримання держслужбовців, грошового забезпечення військовослужбовців (до слова про війну), оплати праці суддів (до речі про вірне служіння суддів владі будь-якого рангу) та інших виплат.

Близько 33 млрд руб. буде зекономлено на оплату праці педагогів і лікарів, проектом бюджету не передбачені кошти на індексацію стипендій студентам, аспірантам, докторантам, інтернам і ординаторам.

На тлі диких трильйонних витрат на військові й інші силові відомства всі витрати на охорону здоров'я складуть 490,6 млрд руб., на освіту – 578,7 млрд руб., на культуру – 95,1 млрд руб.

Витрати на ЖКГ заплановано в сумі 80,1 млрд руб. Це означає, зокрема, що витрати на капітальний ремонт багатоквартирних будинків будуть нести практично тільки громадяни, бюджет практично не буде в це вкладати (може бути, виключенням стануть Москва і Санкт-Петербург).

Рівно стільки ж – 80,2 млрд руб. – буде витрачено на державну пропаганду (державна підтримка ЗМІ) – така ціна «локшини».

Допомогу всім регіональним бюджетам в сумі складе тільки 661,5 млрд руб. І цих грошей укупі з падаючими власними доходами регіонів не вистачить для того, щоб підтримати соціальні видатки на рівні навіть 2015 року, протягом якого було оптимізовано, здається, все, що можна.

Що президент і уряд говорять цим бюджетом народу?

Вони говорять дуже прості речі: війна важливіше миру; влада важливіше людини; гроші не належать платникам податків, а уряду.

Що хоче влада від народу? Покірності і згоди. Загального страху, що раптом буде ще гірше. Віри в щоденну державну брехню (ціною 80 народних млрд), що якщо не воювати, то й країни не буде.

Між тим йде зовсім не Велика Вітчизняна війна. І гасло «Все для фронту, все для перемоги» не може бути гаслом бюджетної політики Росії в 2016 році.

Проект федерального бюджету показує, що російський уряд не має наміру вирішувати жодну з найважливіших завдань сучасної держави в XXI столітті: ні зростання добробуту людей, ні захисту здоров'я, ні створення економіки високих технологій, ані розвитку науки, освіти, культури. Російський уряд для вирішення цих завдань не пристосований.

Бюджетна політика Росії сьогодні прямо суперечить життєвим інтересам народу. По суті, російська держава сьогодні шкідлива і небезпечна для народу в кожному своєму прояві. Вона безглузда для народу і нещадна до нього. Саме тому вона породжує такі бюджети – плоди зла.

Уряд Росії не має наміру підтримувати і берегти російський народ. Уряд планує продовжувати війну, піднімати рівень убогості і запустіння, підвищувати температуру ненависті до «ворогів». Уряд витрачає трильйони народних рублів на шлях до політичного та економічного глухого кута.

Але в їхніх дивних головах ці розрахунки сходяться в сальдо: все шито-крито.

Державна Дума цей бюджет, безумовно, візьме.

Уряд подякує депутатам за «розуміння». Там же всі свої.

Питання в тому, як прийме такий бюджет народ та чи поставиться він «з розумінням» до чергового рішення влади заплатити з народного гаманця за війну замість миру і розруху замість розвитку.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.