Шлях Росії до релігійного тоталітаризму

18 вересня 2017, 14:37
69
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Шлях Росії до релігійного тоталітаризму - фото
У РФ з'явилася організація, лідер якої заявляє, що мріє про православний Іран і погрожує спалити кінотеатри за прийдешній показ «Матильди»

Православна країна повинна бути саме такою, як Іран – тоталітарною релігійною державою. Ось ця думка найбільше вразила мене в інтерв'ю Олександра Калініна, голови таємничої організації «Християнська держава – Свята Русь» (поки ще не забороненої в Росії), яке він дав днями «Медузі».

У ньому, зокрема, бородатий православний фундаменталіст стверджує, що хвиля телефонних дзвінків з терористичними погрозами, що привела за собою масові евакуації громадян, що прокотилася по всій Росії, пов'язана з протестом проти нещасної «Матильди».

Можливо, все це – плід уяви Калініна. Можливо, він відверто блефує, щоб зробити собі гучне ім'я, представити досить маргінальну групу своїх прихильників потужною і розгалуженою організацією.

Можливо. А що якщо раптом ні?

А що якщо влада, раз по раз апелюючи до традиційних цінностей, православ'я, самодержавства, народності й інших скрєп, розпалюючи антизахідні настрої, потураючи церковним консерваторам і організаторам хресних ходів під дрімучими реакційними гаслами, на кшталт останньої ходи в Петербурзі, не роблячи нічого проти божевільної прокурорки Поклонської, випустила джина з пляшки?

Я на власні очі бачив, як в Ірані в 1978 році починалася ісламська революція. До кінця літа все обмежувалося нечисленним заворушеннями то в одному, то в іншому місті Ірану. Але після того, як 19 серпня в південному місті Абадані був здійснений підпал кінотеатру «Рекс», і заживо згоріли як мінімум 377 осіб – це до сих пір третій в історії теракт за кількістю жертв – країну дуже скоро охопили масові протести і демонстрації, в яких все більшу і більшу роль грали прихильники лідера шиїтських фундаменталістів – аятоли Хомейні.

Вони призвели до повалення не такого вже страшного – аж ніяк не демократичного, а й не дуже жорстокого режиму, корумпованого, але такого, що намагався якось модернізувати країну, проводити такі-сякі реформи. На його місце прийшов режим іранських мулл, куди більш жорстокий, нетерпимий, кривавий, що повалив стрімко європеїзовану країну на архаїку, що перетворив Іран на одну із загроз міжнародній стабільності і безпеці, включаючи загрозу ракетно-ядерну, на джерело експорту ісламського фундаменталізму і підтримки терористичних організацій на кшталт «Хезболли».

За офіційною версією, підпал «Рекса» – до речі, далеко не єдиного кінотеатру, що згорів у полум'ї «ісламської революції» разом з кафе, ресторанами, дискотеками, іншими розважальними закладами, магазинами, що торгували «нескромним» жіночим одягом та іншими атрибутами європейського способу життя – влаштували зловредні шахські спецслужби.

Через кілька років головний організатор підпалу – такий собі Хосейн Такбалізаде – зізнався і покаявся в тому, що скоїв це за завданням релігійних лідерів і під впливом проповідей Хомейні, який неодноразово засуджував кіно як західну диявольську розвагу, під час якої, до того ж, чоловіки і жінки сиділи разом у темряві. Такбалізаде судили і повісили, а його свідчення зам'яли.

І ось тепер в Росії з'явилася організація, лідер якої заявляє, що мріє про православний Іран і погрожує спалити кінотеатри за прийдешній показ «Матильди». Вас це не турбує?

Хтось скаже: так облиште, де Росія і де Іран? Історичні паралелі не працюють, і взагалі все це – страшилка для людей зі слабкими нервами інтелігентів. Кремль і ФСБ все контролюють.

Можливо. А що якщо раптом ні?

Повірте мені, свідкові подій в Ірані в 1978 році: всім – включно зі США, які тоді були союзниками Ірану – теж здавалося, що шах і його спецслужби все контролюють. А бородатий аятолла Хомейні, який розсилав свої проповіді, записані на магнітофонні касети, звідкись із сусіднього Іраку, де він жив в еміграції, сприймався в Тегерані ненабагато серйозніше, ніж сьогодні сприймається в Москві бородатий православний фундаменталіст Калінін, щось віщає з далекого Липецька. Коли раптом стало ясно, що все дуже серйозно, і джин давно вирвався на свободу, було вже пізно.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 11:48

thumb img
У президенти не заради Коломойського: про що Зеленський розповів бізнесу
Політика

Вчора, 15:28

thumb img
Свіжа соціологія. Шанси Порошенка на другий термін тануть - експерти
Геополітика

Вчора, 14:26

thumb img
Політичне харакірі та вибори. Що заважає Україні повернути окупований Росією Крим