Американське правосуддя та корупція в Україні

0 коментувати
Прийняття Етичного кодексу змусить молодих держслужбовців задуматися, перш ніж порушити кодекс чи закон

Я глибоко переконаний, що в Україні будь-яку дискусію навколо теми боротьби з корупцією треба починати з визначення цієї самої «корупції». Де та межа, за якою закінчується вседозволеність і починається порушення закону? І хто судді?

Я не бачу в суспільстві єдності щодо визначення корупції. Пляшку коньяку або букет квітів українці не завжди готові розцінювати як протиправне діяння. А чому? Якщо суддя відпускає підсудного з-під варти, це корупція чи просто поганий суддя, який погано виконує свою роботу? Багато говорять, що призначення на посади в Україні проходять з порушеннями процедур і за суб'єктивним відбором кандидатів. Але я вам скажу, що Ангела Меркель набирає собі помічників точно так само. При цьому в нас навіть не виникає бажання звинуватити канцлера Німеччини в непрозорості.

Мені здається, що причина криється в корпоративній етиці. У світі бізнесу це називається політикою комплаєнс (compliance policy), яка жорстко регламентує усі нюанси поведінки менеджера, політика або службовця. Нещодавно мені до рук потрапив документ під назвою «Етичні норми поведінки державних службовців у системі органів виконавчої влади» США. Це була важка книга на 22 сторінки, що складається з дев'яти розділів, які регламентують все – від конфлікту фінансових інтересів до прийняття подарунків з зовнішніх джерел. Цей документ я вивчив дуже уважно і на недавньому засіданні Національної ради реформ, присвяченого антикорупційній реформі й оновленню влади, запропонував розробити аналогічний документ – для українських чиновників. Президент підтримав пропозицію, і ми вже почали роботу.

Пляшку коньяку або букет квітів українці не завжди готові розцінювати як злочин

Я не буду переповідати суть документа, а попрошу видання викласти його прямо в цьому тексті, і ви самі зможете переконатися в обґрунтованості документа (внизу сторінки).

Американська система юстиції бореться з українською корупцією замість самої України. В основі цієї боротьби лежить саме корпоративна етика. Ось кілька прикладів антикорупційної діяльності правоохоронних органів США (всі приклади взяті зі звіту US Security and Exchange Commission):

- Pfizer сплатила штраф у $60 млн за «Вплив на продажі та приписи конкретних ліків», «Хабарі та подарунки», «Консалтинг з прямою сплатою коштів», а також «Некоректна дистрибуторське угода».

- IBM сплатила $10 млн за несумлінну поведінку в Китаї і Кореї: «Фіктивні подорожі», «Фіктивні чеки», «Оплата готівкою» і так далі

- Alcatel-Lucent сплатила $137 млн штрафу, а деякі керівники потрапили за ґрати за хабарі держслужбовцям в Коста-Риці, Гондурасі, Малайзії і на Тайвані.

- HP була засуджена до сплати $108 млн за порушення закону про корупцію за кордоном (Foreign Corrupt Practices Act).

- Нарешті, компанія ADM (раніше Topfer) сплатила $54 млн за корупцію в Україні, а саме – хабарі чиновникам.

Всі ці компанії визнали свою провину і були покарані відповідно до законодавства США. Не України. Мало того, мені здається, ми ще зможемо знайти працюючих «свідків» гучних справ серед вітчизняних працюючих чиновників. При тому, що всі докази можуть бути надані американською стороною за першим зверненням. Просто ніхто не запитував.

Я не кажу, що прийняття Етичного кодексу вирішить проблему корупції серед чиновників і відіб'є в них бажання брати хабарі. Але, як мінімум, це дозволить молодим держслужбовцям задуматися, перш ніж порушити кодекс чи закон. Нещодавно ми провели серед співробітників Адміністрації тренінг з антикорупційної етики і багато хто з них вперше почули про поняття «конфлікт інтересів». Система змінюється важко, але вона не вічна. За допомогою інструментарію, який утвердився в корпоративному світі, ми зможемо звести корупцію нанівець. Саме для цього ми, люди бізнесу, прийшли в політику.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.