Вєлікодєржавіє та чорний гумор. Нова стратегія Росії

6 коментувати
Вєлікодєржавіє та чорний гумор. Нова стратегія Росії
Постійний рефрен про необхідність зберегти суверенітет Росії починає викликати занепокоєння

Здійснилося! Світу пред'явлена «Стратегія для Росії. Російська зовнішня політика: кінець 2010-х - початок 2020-х років». Творцем «Стратегії» стала Рада із зовнішньої та оборонної політики. Автори пообіцяли нам «новий інтелектуальний імпульс» і поставили завдання пояснити суспільству навколишній світ. Звучить амбіційно. Якщо серед авторів чимало гідних людей, віддамо належне зусиллям. Скажу відразу: з рядом спостережень членів СВОП важко не погодитися. Але ж головне - який меседж ці спостереження обрамляють. І ось коли приступаєш до засвоєння обіцяного «імпульсу», важко втриматися від відчуття, що тобі підкладають не те, що обіцяли. Причому наші ілюзіоністи навіть не дбають про переконливість створюваної ними реальності. Дивіться самі.

1. Так, свою енергію творці Стратегії направили на те, щоб довести, що із Заходом покінчено. «Старий Захід не залишиться лідером розвитку»; ЄС переживає «структурну кризу»; сьогодні головне - «управління спадом старих». Але що тут нового, якщо похоронами Заходу російська пропаганда займається вже стільки років? Виникає і більше каверзне запитання: якщо Захід скінчився, то звідки у нього енергія для «експансії» і «тиску, націленого на зміну режиму» в Росії, у чому його звинувачують автори? І проти кого націлена мілітаризація Росії, якщо Захід можна скинути в сміттєву корзину?

2. Коли читаєш про «глибоке стратегічне партнерство» Росії з Китаєм, сумніви про здатність авторів реалістично дивитися на світ посилюються. Автори чомусь вірять в можливість «тандему» Китаю з Росією в той час, як більше ознак того, що китайці думають про свій тандем з США. І чомусь автори сподіваються, що Китай, як наймогутніша держава майбутнього, буде ставитися до Росії делікатно. А з якого дива? Проте, поговоривши про російський «поворот» на Схід, автори раптом визнають, що він «недостатньо забезпечується». Тоді до чого все це пустослів'я?

3. У пошуках доказів занепаду Заходу колеги завели пісню про «Не-Захід, що підіймається». Але хто там піднімається на «Не-Заході»? Китай, який не знає, як пристосувати свою систему до нових викликів? Чи Бразилія з розваленою системою управління? Можливо, Індія, яка хоче бути з Запалом, а не з «Не-Заходом»? Чи піднімається Росія?

4. Іноді при читанні виникає відчуття «кривого дзеркала». Так, виявляється, що одна з головних причин «протистояння Росії та Заходу, це «бажання самоорганізовуватися проти зовнішнього ворога». Це, колеги, не про Росію. Це про Європу.

5. Постійний рефрен про необхідність зберегти суверенітет Росії починає викликати занепокоєння. Видно, що автори дуже сумніваються в тому, що Росія суверенна. Але хто може загрожувати Росії, крім її правлячого класу, який все, що міг, перетягнув на Захід (а не на «Не-Захід», що піднімається)?

Одна з «цінностей» Росії - це «цінність вєлікодєржавія»

6. Коли ж автори переконують нас, що російська зовнішня політика «в цілому вдала», а дипломатія є «майстерною», починаєш питати себе, які їх критерії успіху? Можливо автори - аматори чорного гумору і тому ізоляцію Росії, недовіру до неї навколишнього світу сприймають, як успіх?

7. Автори стверджують, що Росія почала пропонувати світу «життєздатний набір цінностей» і серед них - політичний плюралізм і невтручання у внутрішні справи інших країн. Ось тут подумалось: а може, «робоча група» СВОПу просто тролить читача?

8. Одна з «цінностей» Росії - це «цінність вєлікодєржавія». І за цю цінність, кажуть ілюзіоністи-гумористи, доведеться дорого платити». Від себе зазначу: населення вже платить, і не тільки населення Росії. Але як тоді з'єднати бажану для СВОП «цінність» із закликом до «підйому людського капіталу»? Адже світова історія доводить: або вєлікодєржавіє, або людський капітал.

Погоджуся, проте, з висновком авторів про те, що «більшість еліти не готова» до повороту до людського капіталу. «Стратегія» не залишає сумнівів у тому, до кого належать її автори.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.